OROC 5K

Age Group Results

August 29, 2009


Hermes Sports & Events, Inc.


Men: 0- 1 2- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: 0- 1 2- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dee Zuercher Rocky River OH

9785

37

16

18:15.3

5:53/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Benesh North Ridgeville OH

859

29

1

15:45.0

5:05/M

 
Top

Female No Age Provided

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jan Novak Bay Village OH

5024

464

29:02.3

9:22/M

2

Meghan Price Bay Village OH

164

0

524

29:50.8

9:37/M

3

Gina Bork Huron OH

1469

843

45:16.6

14:36/M

4

Arlene Jones Avon Lake OH

97

1402

1:02:33.8

20:11/M

 
Top

Female 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Kelly Westlake OH

1440

8

283

25:36.3

8:15/M

2

Julia Dreher Westlake OH

2491

9

503

29:34.3

9:32/M

3

Susanne Rogers Cleveland OH

1494

9

662

33:29.2

10:48/M

4

Morgan Ferro Rocky River OH

1081

8

802

41:39.4

13:26/M

5

Olivia Jacobs Bay Village OH

2720

7

919

49:23.0

15:56/M

6

Allison Carroll Westlake OH

993

6

972

51:34.5

16:38/M

7

Kendall Reis Westlake OH

5126

5

1056

53:57.0

17:24/M

8

Isabella Zanotti Westlake OH

5485

7

1071

54:07.0

17:27/M

9

Brittany Bellone Westlake OH

2307

8

1088

54:45.7

17:40/M

10

Elissa Walsh Oberlin OH

5422

8

1135

56:32.3

18:14/M

11

Katherine Dittoe Cleveland OH

1586

9

1144

56:38.9

18:16/M

12

Sebastian Fitzgerald Beachwood OH

2026

3

1191

58:24.9

18:50/M

13

Olivia Farone Willoughby OH

2537

9

1272

59:50.5

19:18/M

14

Alexandra Lopez Henderson NV

2849

2

1324

1:01:01.9

19:41/M

15

Addyson Puraty Bascom OH

5109

3

1326

1:01:02.8

19:41/M

16

Hannah Stockslager Youngstown OH

5316

9

1355

1:01:45.1

19:55/M

17

Caroline Creedon Avon OH

2430

4

1488

1:05:33.5

21:09/M

 
Top

Male 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Luke Zupancic Cleveland OH

9793

8

170

23:36.4

7:37/M

2

Conor Bush Strongsville OH

2366

9

248

25:08.0

8:06/M

3

Nicholas Luciano Willoughby OH

2858

6

304

26:08.0

8:26/M

4

Justin Piper Olmsted Falls OH

5080

7

411

27:57.0

9:01/M

5

Daniel Cook

158

7

434

28:21.0

9:09/M

6

Gavin Hearns Bay Village OH

2654

9

447

28:37.0

9:14/M

7

Brett Saunders Cleveland OH

5209

9

483

29:20.0

9:28/M

8

Thomas Lazevnick Westlake OH

2824

9

590

31:45.0

10:15/M

9

Maxwell Staufer Broadview Heights OH

5309

8

665

33:34.0

10:50/M

10

Jess Saunders Cleveland OH

5212

7

757

37:41.0

12:09/M

11

Evan Wiggins Mentor OH

5448

9

794

41:03.0

13:15/M

12

Stanley Jenovic Cleveland OH

2729

8

833

44:02.0

14:12/M

13

Rj Zanotti Westlake OH

2008

7

866

46:57.0

15:09/M

14

Wyatt Hopkins Tremont IL

2695

7

883

48:10.0

15:32/M

15

Jack McDonough Oakville ON

2923

8

891

48:32.0

15:39/M

16

Jack Roesch Avon OH

5148

9

900

48:55.0

15:47/M

17

Ethan Jacobs Bay Village OH

2718

5

921

49:25.0

15:56/M

18

Sammy Zanotti Westlake OH

2009

6

932

49:52.0

16:05/M

19

Will Carroll Westlake OH

994

6

968

51:23.0

16:35/M

20

Connor Reis Westlake OH

5125

8

969

51:25.0

16:35/M

21

Garrett Hopkins Tremont IL

2688

5

988

52:11.7

16:50/M

22

Blake Bellone Westlake OH

2306

8

1004

52:31.0

16:56/M

23

Dylan Bellone Westlake OH

2310

5

1006

52:32.0

16:57/M

24

Leo Zanotti Westlake OH

5486

4

1069

54:05.0

17:27/M

25

Stephen Sikora Cleveland OH

2217

8

1115

56:00.0

18:04/M

26

Gino Valletta Cleveland OH

5391

9

1246

59:26.0

19:10/M

27

Alex Dzurec Westlake OH

2504

5

1414

1:02:55.0

20:18/M

28

Sean Roesch Avon OH

5150

4

1423

1:03:13.0

20:24/M

29

Joseph Roesch Avon OH

5149

6

1425

1:03:14.0

20:24/M

30

Patrick Creedon Avon OH

2434

7

1427

1:03:15.0

20:24/M

31

Teddy Fitzgerald Beachwood OH

2028

6

1443

1:04:22.0

20:46/M

32

Jd Fitzgerald Beachwood OH

2023

6

1447

1:04:25.0

20:47/M

 
Top

Female 10 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Courtney Bush Strongsville OH

2367

12

148

23:11.8

7:29/M

2

Jennifer Dean Westlake OH

2452

13

185

24:04.8

7:46/M

3

Maddie Drenkhan Bay Village OH

1490

13

240

25:02.5

8:05/M

4

Emily Staufer Broadview Heights OH

5306

12

313

26:15.4

8:28/M

5

Nicole Tank North Canton OH

5349

12

316

26:16.7

8:28/M

6

Terri Sack Rocky River OH

5198

11

388

27:33.8

8:53/M

7

Emily McDonough Oakville ON

2921

11

402

27:47.0

8:58/M

8

Joan Cook Cleveland OH

2013

13

435

28:21.7

9:09/M

9

Mary Ehrbar North Olmsted OH

2516

12

473

29:14.7

9:26/M

10

Bailey Madercic Cleveland OH

2876

11

502

29:33.6

9:32/M

11

Madeline Hoffmann Broadview Heights OH

2679

12

504

29:34.7

9:32/M

12

Abby Meinen

868

14

512

29:40.3

9:34/M

13

Brianna Carlin Avon Lake OH

2388

11

615

32:29.7

10:29/M

14

Kristen Coffin Bay Village OH

897

14

623

32:37.9

10:31/M

15

Alli Puckett Bay Village OH

5106

12

635

32:46.3

10:34/M

16

Emily Ineson Huron OH

2710

14

636

32:47.4

10:35/M

17

Alexis Mack Brecksville OH

2870

12

647

33:11.9

10:42/M

18

Lena Goren Chagrin Falls OH

2604

13

672

33:41.0

10:52/M

19

Allison Shryock Avon Lake OH

5255

10

697

34:12.4

11:02/M

20

Allie Beckwith Westlake OH

1811

13

822

43:04.0

13:54/M

21

Alessandra Miller Cleveland OH

955

10

847

45:31.1

14:41/M

22

Juliana Soreo Cleveland OH

5293

12

849

45:32.7

14:41/M

23

Jasmine Sanford Dayton OH

905

10

860

46:35.7

15:02/M

24

Anna Kingrey Springfield OH

984

13

861

46:37.1

15:02/M

25

Megan Beckwith Westlake OH

1814

11

868

46:59.6

15:09/M

26

Caylen Guagente

1470

10

869

47:00.7

15:10/M

27

Sabrina Hutton Cleveland OH

2708

11

876

47:41.1

15:23/M

28

Rachel Prokopius Solon OH

5105

12

877

47:41.9

15:23/M

29

Mary Kate Prokopius Solon OH

5101

14

878

47:42.5

15:23/M

30

Mary Hearns Bay Village OH

2655

12

916

49:17.1

15:54/M

31

Katherine Lenahan Bay Village OH

2832

12

918

49:18.8

15:54/M

32

Kayley Nickels Cleveland OH

883

11

971

51:31.9

16:37/M

33

Crystal Gump Westlake OH

1823

11

974

51:50.3

16:43/M

34

Olivia Lang Avon Lake OH

2042

10

1020

52:56.6

17:05/M

35

Meagan Mitchell Beachwood OH

2972

10

1034

53:22.0

17:13/M

36

Caitlin Noonan Tully NY

5015

14

1035

53:23.7

17:13/M

37

Bridget Mitchell Beachwood OH

2967

11

1037

53:28.5

17:15/M

38

Marissa Bleich North Ridgeville OH

2325

14

1085

54:29.4

17:35/M

39

Kevin Sohuger Willoughby OH

870

12

1110

55:55.0

18:02/M

40

Maggie Blake

1489

13

1124

56:19.0

18:10/M

41

Mikayla Carno-Harf Beachwood OH

1975

10

1161

57:17.1

18:29/M

42

Abigail Ritenauer Amherst OH

5134

13

1167

57:20.8

18:30/M

43

Emily Piazza Cleveland OH

1997

13

1180

57:36.2

18:35/M

44

Sarah Fox Cleveland OH

2554

10

1201

58:32.4

18:53/M

45

Halli Grunder Lakewood OH

1822

13

1269

59:47.8

19:17/M

46

Hannah Becker Broadview Heights OH

2294

14

1362

1:01:51.1

19:57/M

47

Baylee Englebrecht Mentor OH

2523

11

1371

1:01:57.5

19:59/M

48

Bridget Roche Cleveland OH

5141

12

1384

1:02:07.1

20:02/M

49

Michelle MacBride Cleveland OH

2867

12

1385

1:02:07.9

20:02/M

50

Cassidy Silvia Chardon OH

1947

10

1397

1:02:20.0

20:06/M

 
Top

Male 10 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Gillinov Chagrin Falls OH

2595

13

48

20:10.0

6:30/M

2

Ben Seeley Lakewood OH

5242

12

93

21:58.0

7:05/M

3

Kyle Zupancic Cleveland OH

9792

11

140

22:56.7

7:24/M

4

Samuel Schlang Chagrin Falls OH

5221

13

173

23:39.0

7:38/M

5

Jacob Zupancic Cleveland OH

9789

12

195

24:13.0

7:49/M

6

Ryan Ward Strongsville OH

5431

13

233

24:58.0

8:03/M

7

Henri Adams Bay Village OH

2240

13

235

24:59.0

8:04/M

8

Brode Hopkins Tremont IL

2686

12

239

25:02.0

8:05/M

9

Garrett Haffke Beachwood OH

2634

10

298

25:59.0

8:23/M

10

Jackson Brill Bay Village OH

2350

13

314

26:16.0

8:28/M

11

Jacob Vehar Rocky River OH

1082

10

348

26:47.2

8:38/M

12

Alex Davis Broadview Heights OH

2449

10

463

29:01.0

9:22/M

13

Jacob Fadel Broadview Heights OH

2531

14

497

29:28.0

9:30/M

14

Cullen McNally Wayne PA

2935

13

532

30:03.0

9:42/M

15

Alex Grunder Lakewood OH

1820

11

550

30:41.0

9:54/M

16

Brian Schlang Chagrin Falls OH

5219

11

551

30:42.0

9:54/M

17

Jack Ineson Huron OH

2711

12

588

31:42.0

10:14/M

18

Andrew Roesch Avon OH

5145

11

626

32:39.0

10:32/M

19

Christopher Fitzgerlad Beachwood OH

2030

12

686

33:55.0

10:56/M

20

Joshua Carno-Harf Beachwood OH

1974

13

688

33:56.0

10:57/M

21

C. J. Carney Avon OH

1447

12

720

35:27.0

11:26/M

22

Michael Cancelliere Cleveland OH

1734

14

750

37:11.0

12:00/M

23

James Lazevnick Westlake OH

2822

11

769

38:09.0

12:18/M

24

Daniel Prokopius Solon OH

5100

10

845

45:22.0

14:38/M

25

Colin Eaton Cleveland OH

2508

11

925

49:29.0

15:58/M

26

Sean Kershner Independence OH

2766

11

987

52:11.0

16:50/M

27

Samuel Frontino Chardon OH

2571

11

995

52:17.0

16:52/M

28

Blake Sikora Cleveland OH

2215

10

1114

55:59.0

18:04/M

29

Maryann Herron Cleveland OH

1901

14

1157

57:13.7

18:27/M

30

Marco Valletta Cleveland OH

5392

13

1244

59:25.0

19:10/M

31

Griffin McElwee Solon OH

2926

14

1308

1:00:42.0

19:35/M

32

Joel Stockslager Youngstown OH

5317

12

1364

1:01:52.0

19:57/M

33

David Creedon Avon OH

2431

11

1400

1:02:32.0

20:10/M

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jaime Tomko Munroe Falls OH

5374

19

62

20:54.0

6:45/M

2

Stephanie Madercic Cleveland OH

2879

19

67

21:05.4

6:48/M

3

Nicole Geogalis North Olmsted OH

906

19

114

22:31.9

7:16/M

4

Adriana Krasniansky North Royalton OH

2798

16

180

23:52.9

7:42/M

5

Emily Frost Westlake OH

2572

17

190

24:10.9

7:48/M

6

Amy Smedira Chagrin Falls OH

5278

15

221

24:43.7

7:58/M

7

Teresa Mangan Cleveland OH

956

18

246

25:05.2

8:05/M

8

Courtney Sullivan Mentor OH

1867

19

275

25:29.0

8:13/M

9

Erika Ward Strongsville OH

5427

17

289

25:43.6

8:18/M

10

Lindsey Bork Westlake OH

1817

18

323

26:26.5

8:32/M

11

Abbey Zeck Cleveland OH

5490

18

324

26:27.7

8:32/M

12

Hillary Sullivan Mentor OH

1868

17

344

26:44.1

8:37/M

13

Abby Wimbiscus Lakewood OH

5455

16

367

27:04.4

8:44/M

14

Carly Kennedy Aurora OH

2757

16

492

29:23.4

9:29/M

15

Leslie Cancelliere Cleveland OH

1733

15

494

29:25.1

9:29/M

16

Sara Beckwith Westlake OH

1815

15

511

29:40.0

9:34/M

17

Sarah Martin Chardon OH

2047

16

536

30:14.6

9:45/M

18

Erin Lawless Cleveland OH

2044

16

537

30:15.3

9:45/M

19

Morgan Rowe Chardon OH

1516

15

564

31:07.9

10:02/M

20

Brianne Lazevnick Horsham PA

2821

16

589

31:44.9

10:14/M

21

Cynthia Marcinek Strongsville OH

2889

17

610

32:24.7

10:27/M

22

Paige Kruse Strongsville OH

2805

17

611

32:25.8

10:27/M

23

Abby Szunyogh Strongsville OH

5344

17

625

32:38.4

10:32/M

24

Sarah Bellis Strongsville OH

2305

16

627

32:39.0

10:32/M

25

Megan Hollis Rockey River OH

139

19

650

33:16.7

10:44/M

26

Sandy Zhang Strongsville OH

5497

16

655

33:23.7

10:46/M

27

Alison Bush Strongsville OH

2363

17

656

33:24.3

10:46/M

28

Hillary Hughell Strongsville OH

2701

17

658

33:25.1

10:47/M

29

Lindsay Willson Strongsville OH

5452

15

659

33:26.1

10:47/M

30

Charlotte Gerardot Strongsville OH

2588

17

660

33:27.0

10:47/M

31

Christina Papantoniou Hinckley OH

5043

16

693

34:02.2

10:59/M

32

Emily Szunyogh Strongsville OH

5345

15

741

36:07.8

11:39/M

33

Becky Sedar Vermilion OH

5241

19

805

41:41.5

13:27/M

34

Meagan Coleman Barberton OH

2417

15

835

44:40.6

14:25/M

35

Victoria Potemski Barberton OH

5089

15

836

44:42.1

14:25/M

36

Shannon Visconti Bay Village OH

5409

16

841

45:12.3

14:35/M

37

Jody Olson South Euclid OH

1466

19

871

47:09.0

15:13/M

38

Anna Richmond Euclid OH

1604

19

893

48:37.1

15:41/M

39

Katherine Eaton Cleveland OH

2509

15

915

49:15.4

15:53/M

40

Emily Musal Hinckley OH

2992

18

958

50:57.6

16:26/M

41

Emily Janata Cleveland OH

2724

19

1040

53:30.1

17:15/M

42

Rosanna Secunde North Royalton OH

5239

17

1083

54:27.2

17:34/M

43

Kaitlynn Taseff North Ridgeville OH

86

15

1084

54:28.3

17:34/M

44

Michelle Laski Independence OH

2817

16

1093

55:09.8

17:47/M

45

Emily Buffington Independence OH

2358

16

1094

55:10.6

17:48/M

46

Kristin Sack Rocky River OH

5197

15

1138

56:33.6

18:15/M

47

Sarah Novak Cleveland OH

2213

16

1143

56:37.0

18:16/M

48

Carson Tompkins Rocky River OH

5376

18

1192

58:26.7

18:51/M

49

Sara McCormick Rocky River OH

2918

18

1193

58:27.4

18:51/M

50

Emily Lewis Cleveland OH

2840

18

1194

58:28.1

18:52/M

51

Mary Farah Rocky River OH

2534

18

1196

58:29.0

18:52/M

52

Grace Corrigan Lakewood OH

2423

15

1200

58:31.7

18:53/M

53

Elizabeth Johnson Cleveland OH

1744

16

1237

59:16.2

19:07/M

54

Caitlin Lawless Cleveland OH

2043

15

1254

59:35.2

19:13/M

55

Anna Ursetti Cleveland OH

2003

19

1329

1:01:04.4

19:42/M

56

Caitlin MacBride Cleveland OH

2865

17

1386

1:02:08.8

20:03/M

57

Megan Omalley Cleveland OH

5034

17

1387

1:02:09.5

20:03/M

58

Rita George Columbia Station OH

2587

19

1388

1:02:10.0

20:03/M

59

Megan Ogrinc Cleveland OH

5032

15

1389

1:02:10.8

20:03/M

60

Anna MacBride Cleveland OH

2864

15

1390

1:02:11.5

20:04/M

61

Moira Antall Cleveland OH

2254

15

1391

1:02:12.1

20:04/M

62

Erin Noonan Tully NY

5016

17

1468

1:04:58.1

20:57/M

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Zach Bernard Cleveland OH

2321

17

24

19:04.0

6:09/M

2

Lee Seitz Mentor OH

1610

17

46

20:06.0

6:29/M

3

Daniel Flake Medina OH

1878

15

110

22:26.0

7:14/M

4

Patrick Cawneen Mentor OH

2400

17

125

22:41.0

7:19/M

5

Philip Papantoniou Hinckley OH

5046

15

163

23:33.0

7:36/M

6

Michael Lamoreux Lakewood OH

2811

17

172

23:37.0

7:37/M

7

Zach Kruse Strongsville OH

2806

17

229

24:57.0

8:03/M

8

Connor McNally Wayne PA

2934

15

302

26:07.0

8:25/M

9

Tyler Hopkins Tremont IL

2694

15

327

26:30.0

8:33/M

10

Jd Hackman Westlake OH

1825

17

385

27:32.0

8:53/M

11

James Abood North Ridgeville OH

2236

15

1043

53:34.0

17:17/M

12

Cory Holzhauer Vermilion OH

2684

15

1045

53:36.0

17:17/M

13

Collin George Cleveland OH

2585

17

1399

1:02:30.0

20:10/M

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Gallets Mentor OH

1589

22

158

23:29.1

7:35/M

2

Stephanie Tancous Akron OH

5348

24

160

23:30.8

7:35/M

3

Kristine Marsh Columbus OH

2896

24

204

24:20.9

7:51/M

4

Shawna Eberle Cleveland OH

2511

23

228

24:56.2

8:03/M

5

Amy Arnett Mentor OH

2261

23

231

24:57.6

8:03/M

6

Jessica Frank Westlake OH

2559

20

257

25:15.9

8:09/M

7

McKenzie Cook Willoughby OH

1583

22

281

25:35.5

8:15/M

8

Emily Terlop Mentor OH

5362

23

291

25:46.0

8:19/M

9

Lisa Deibler Cleveland OH

2462

24

311

26:14.2

8:28/M

10

Lily Fong Cleveland OH

1969

24

318

26:19.3

8:29/M

11

Caroline Wamelink Cleveland OH

5424

24

333

26:33.0

8:34/M

12

Kathryn Giovinazzi Cleveland OH

2597

24

339

26:37.5

8:35/M

13

Courtney Killion Cleveland OH

2776

23

396

27:41.9

8:56/M

14

Rana Fadel

1485

24

409

27:54.7

9:00/M

15

Meagan Wain Atwater OH

5417

20

419

28:05.7

9:04/M

16

Katie Levanduski Westlake OH

2837

23

439

28:25.9

9:10/M

17

Susanna Hopkins Tremont IL

2693

22

443

28:31.3

9:12/M

18

Jaime Bentley Wakeman OH

2314

24

468

29:08.0

9:24/M

19

Ashley Wain Akron OH

5416

24

480

29:18.6

9:27/M

20

Melanie Collier Cleveland OH

2418

24

514

29:42.0

9:35/M

21

Meghan Teaney Cleveland OH

5361

24

543

30:22.1

9:48/M

22

Kathryn McGee Cleveland OH

1783

24

567

31:18.5

10:06/M

23

Megan Thomas Strongsville OH

154

22

601

32:07.6

10:22/M

24

Sarah Venorsky Lakewood OH

5402

22

618

32:32.5

10:30/M

25

Katie Voroselo Cleveland OH

5414

24

622

32:37.0

10:31/M

26

Brittany Coffin Bay Village OH

967

23

632

32:43.8

10:33/M

27

Lauren Cutcher Willoughby OH

2441

24

644

33:07.4

10:41/M

28

Megan Cooney Cleveland OH

1875

23

652

33:19.4

10:45/M

29

Kelly Foster Westlake OH

2548

22

682

33:52.6

10:55/M

30

Rona Fudel Lakewood OH

1488

24

687

33:55.7

10:56/M

31

Sarah Rivera Eastlake OH

5138

23

694

34:05.3

11:00/M

32

Melina Papantoniou Hinckley OH

5045

24

710

34:36.4

11:10/M

33

Grace Hopkins Tremont IL

2689

23

717

35:04.8

11:19/M

34

Katia Cordon Peoria IL

971

21

718

35:06.5

11:19/M

35

Kali Neundorfer Rocky River OH

5004

22

733

35:56.2

11:35/M

36

Christina Reid Cleveland OH

5123

23

823

43:05.7

13:54/M

37

Sarah Brown Cleveland OH

1449

22

853

46:09.9

14:53/M

38

Lourdes Ramirez Westlake OH

5112

23

855

46:15.1

14:55/M

39

Svetlana Shirman Cleveland OH

2088

24

896

48:43.3

15:43/M

40

Megan Fitzgerald Eastlake OH

1968

23

926

49:29.1

15:58/M

41

Allison Fifolt Mentor OH

2539

22

1012

52:45.6

17:01/M

42

Kim Strick Lakewood OH

5323

22

1032

53:17.9

17:11/M

43

Brittany Szdfranski Cleveland OH

1471

20

1041

53:30.8

17:15/M

44

Amanda Messer Westlake OH

2953

22

1081

54:21.2

17:32/M

45

Kaleigh Gibson Streetsboro OH

930

20

1090

54:59.7

17:44/M

46

Laura Herron Cleveland OH

1899

20

1104

55:28.3

17:54/M

47

Nicole Moody East Canton OH

2979

23

1106

55:40.5

17:57/M

48

Samantha Geniusz Cleveland OH

2582

23

1125

56:19.9

18:10/M

49

Julia Neuder Cleveland OH

5001

22

1152

56:49.0

18:20/M

50

Elizabeth Bodnar Cleveland OH

2327

22

1153

56:49.9

18:20/M

51

Michelle Kellicker Cleveland OH

1881

24

1229

59:03.5

19:03/M

52

Emily Grace Massillon OH

2160

21

1293

1:00:12.6

19:25/M

53

Lindsay Grace Massillon OH

2161

24

1294

1:00:13.8

19:25/M

54

Katherine Schumacher Cleveland OH

2087

24

1295

1:00:18.6

19:27/M

55

Lauren Yusko Brecksville OH

5478

23

1310

1:00:43.8

19:35/M

56

Meagan Wickline North Ridgeville OH

5447

21

1332

1:01:11.6

19:44/M

57

Beth Wanagat Sandusky OH

2157

23

1360

1:01:49.4

19:56/M

58

Katie Reed Cleveland OH

5120

22

1369

1:01:56.8

19:59/M

59

Rose Roesch Mentor OH

1790

24

1377

1:02:02.4

20:01/M

60

Kara Brandt Madison OH

1756

20

1379

1:02:04.0

20:01/M

61

Katie Ramunni Columbus OH

890

23

1416

1:03:04.5

20:21/M

62

Michelle Slak Berea OH

5269

24

1418

1:03:05.3

20:21/M

63

Amy Albrecht Chardon OH

1749

24

1452

1:04:33.2

20:49/M

64

Hillary Amberik Chardon OH

1750

24

1453

1:04:33.8

20:49/M

65

Primier Ree Shivers Cleveland OH

5254

21

1466

1:04:55.0

20:56/M

66

Jami Kocis Chardon OH

2784

23

1490

1:05:34.9

21:09/M

 
Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Montgomery Annandale VA

980

22

4

16:32.0

5:20/M

2

Andrew Neading Bedford OH

2995

22

10

17:32.0

5:39/M

3

Ryan McCartney Cleveland OH

2914

24

13

17:54.0

5:46/M

4

Stephen Stephano Strongsville OH

992

22

14

17:56.0

5:47/M

5

Sammy Totino Chesterland OH

1627

22

15

18:12.0

5:52/M

6

Brian Michal Brecksville OH

2956

21

39

19:50.0

6:24/M

7

Scott Walrah Cleveland OH

5419

23

74

21:21.0

6:53/M

8

Kevin Kulesa Cleveland OH

2807

23

91

21:55.0

7:04/M

9

Matt Vicarel Westlake OH

5404

24

100

22:09.0

7:09/M

10

Jeremy Winters Avon Lake OH

5459

23

118

22:35.5

7:17/M

11

Jeremy Drown North Royalton OH

878

21

133

22:48.0

7:21/M

12

Jason Swim Berea OH

1189

23

159

23:30.0

7:35/M

13

Joe Phillips Mantua OH

879

24

294

25:52.0

8:21/M

14

Greg Benko Mentor OH

1565

22

305

26:09.0

8:26/M

15

Brendan Bellantis Bay Village OH

2223

24

317

26:17.0

8:29/M

16

Zack King Bay Village OH

2780

24

320

26:22.0

8:30/M

17

Andrew Ljubi Ljubi Lakewood OH

1856

23

345

26:45.0

8:38/M

18

Jon Hopkins Tremont IL

2691

23

597

31:57.0

10:18/M

19

Jeffrey Hilderman Bay Village OH

896

21

621

32:37.0

10:31/M

20

Jonathan Radwan Avon Lake OH

5111

24

681

33:52.0

10:55/M

21

Alec Olson

1465

24

881

48:02.0

15:30/M

22

Chad Kertesz Beachwood OH

2083

22

897

48:45.0

15:44/M

23

Daniel French Lakewood OH

1666

24

1328

1:01:04.0

19:42/M

24

Allen Filkins Madison OH

1767

21

1382

1:02:06.0

20:02/M

25

Wesley Noonan-Sessa Pottstown PA

5022

21

1473

1:05:13.0

21:02/M

26

Steven Vaughan Cuyahoga Falls OH

138

20

1481

1:05:22.3

21:05/M

27

Rob Thompson Chardon OH

5370

22

1494

1:05:52.0

21:15/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jessica Verbic Cleveland OH

5403

25

43

19:58.0

6:26/M

2

Sarah Gearhart Cleveland OH

1590

25

53

20:42.4

6:41/M

3

Brandy Ferrata Lithia FL

1459

26

65

20:58.1

6:46/M

4

Blair Johns Cleveland OH

1595

25

66

21:01.0

6:47/M

5

Tana Steinmetz Painesville OH

5310

27

104

22:14.4

7:10/M

6

Jessica Bagwell Rocky River OH

983

25

135

22:49.0

7:22/M

7

Lynzie Schulte Cleveland OH

5232

26

136

22:50.0

7:22/M

8

Christin Fairchild Hudson OH

2532

27

147

23:09.5

7:28/M

9

Audrey Gray Cleveland OH

2610

29

166

23:34.9

7:36/M

10

Brittany Berelsman Olmsted Falls OH

2317

25

169

23:36.0

7:37/M

11

Ashley Kalous Painesville OH

2743

28

183

23:58.6

7:44/M

12

Jennifer Devereaux Perrysburg OH

2468

26

192

24:12.1

7:48/M

13

Colleen Alber Lakewood OH

2248

29

203

24:19.7

7:51/M

14

Katie Czech Avon Lake OH

2442

28

212

24:27.8

7:53/M

15

Tracy Robinson Berea OH

5140

26

215

24:32.0

7:55/M

16

Carrie Turbon Columbus OH

948

28

234

24:58.3

8:03/M

17

Candice Musiek Cleveland OH

2070

27

242

25:03.5

8:05/M

18

Molly Janosek Brunswick OH

2163

26

244

25:04.5

8:05/M

19

Kristina Marker Chardon OH

941

29

250

25:09.2

8:07/M

20

Stacey Less Olmsted Falls OH

2836

27

265

25:21.2

8:11/M

21

Ashley Rykaceski Ravenna OH

5188

28

272

25:26.6

8:12/M

22

Natalie Watson Independence OH

5435

26

288

25:42.4

8:17/M

23

Sarah Beno Independence OH

2312

28

315

26:16.1

8:28/M

24

Kathleen Shumar North Olmsted OH

5257

28

335

26:34.4

8:34/M

25

Claire Hurley Mentor OH

1851

29

340

26:40.4

8:36/M

26

Holly Koepp Lorain OH

2785

28

341

26:42.0

8:37/M

27

Cori Dike Huron OH

2478

26

346

26:45.0

8:38/M

28

Steffany Wechter Hudson OH

894

29

368

27:05.9

8:44/M

29

Rose Sero Cleveland OH

5248

26

369

27:08.5

8:45/M

30

Jenna Scheurman Euclid OH

5217

25

371

27:14.0

8:47/M

31

Mandy Haren Cleveland OH

2054

27

380

27:26.7

8:51/M

32

Kathleen Flanagan Westlake OH

2545

26

381

27:27.7

8:51/M

33

Kate Taseff Cleveland OH

5357

27

383

27:29.8

8:52/M

34

Kristen Dudak Cuyahoga Falls OH

2493

26

389

27:34.6

8:54/M

35

Erin Lea Cleveland OH

1454

26

408

27:53.7

9:00/M

36

Sarah Elam Lakewood OH

2517

25

425

28:08.6

9:05/M

37

Leanne Cavanagh Cleveland OH

1458

26

430

28:16.8

9:07/M

38

David Krueger Cleveland OH

2069

25

442

28:31.0

9:12/M

39

Faith Bunton Tremont IL

2359

25

446

28:36.1

9:14/M

40

Colleen Hlywa Rocky River OH

991

29

452

28:42.4

9:15/M

41

Lucie McGinnis Cleveland OH

2929

25

458

28:53.6

9:19/M

42

Amy Naughton Cleveland OH

2151

27

470

29:10.8

9:25/M

43

Carolyn Lawell Cleveland OH

1697

25

482

29:19.4

9:27/M

44

Rhonda Sharp Medina OH

5250

29

484

29:20.0

9:28/M

45

Katie Shaw Westlake OH

5252

27

489

29:22.2

9:28/M

46

Becky Lapka Lakewood OH

2056

27

500

29:29.5

9:31/M

47

Julie Curtis Stow OH

2439

25

508

29:36.7

9:33/M

48

Christa Phillips North Ridgeville OH

5074

26

540

30:18.0

9:46/M

49

Stacy Yanek Salem OH

925

26

541

30:19.0

9:47/M

50

Stefanie Woolridge Cleveland OH

5469

27

542

30:20.1

9:47/M

51

Kathryn Goebel Cleveland OH

2600

28

545

30:26.5

9:49/M

52

Angelique Reed Brunswick OH

5119

28

549

30:36.1

9:52/M

53

Rebecca Repasky Maple Heights OH

935

25

556

30:52.8

9:57/M

54

Nicole Heath North Ridgeville OH

2660

29

565

31:12.6

10:04/M

55

Shawna Ballard Norwalk OH

937

26

566

31:14.0

10:05/M

56

Nicole Camiola Brunswick OH

2379

25

569

31:21.1

10:07/M

57

Monica Lee Cleveland OH

2149

29

580

31:31.2

10:10/M

58

Lauren Defazio Rocky River OH

2458

29

587

31:40.5

10:13/M

59

Megan Hatala Hinckley OH

1525

27

592

31:48.4

10:15/M

60

Tara Yuhasz North Ridgeville OH

1614

28

595

31:50.1

10:16/M

61

Bridget Thomas-Valent Berea OH

153

27

602

32:10.0

10:23/M

62

Sarah Beckwith Berea OH

2298

28

606

32:18.5

10:25/M

63

Shannon Cianciola Mentor OH

2411

29

609

32:23.4

10:27/M

64

Kathryn Eister Cleveland OH

1483

26

633

32:44.8

10:34/M

65

Laura Madden Chagrin Falls OH

1833

27

640

33:01.2

10:39/M

66

Kara Solinsky Willoughby OH

698

26

674

33:42.1

10:52/M

67

Chris Morgan Cleveland OH

2982

27

678

33:50.6

10:55/M

68

Morgan Smyczek

856

28

691

33:59.2

10:58/M

69

Megan Carey Cleveland OH

2387

25

714

34:40.2

11:11/M

70

Shanna Gustafson Cleveland OH

2628

28

726

35:47.9

11:33/M

71

Maureen Oblander Berea OH

875

28

729

35:54.2

11:35/M

72

Lisa Pace Medina OH

5041

27

734

35:59.7

11:36/M

73

Brandie Leach Cleveland OH

2825

27

738

36:06.4

11:39/M

74

Nicole McDowell Cleveland OH

1782

26

744

36:30.2

11:46/M

75

Jessica Venorsky Cleveland OH

5401

27

747

36:36.9

11:48/M

76

Jenna Hlavna Medina OH

2677

29

762

37:56.8

12:14/M

77

Christina Grimmer Westlake OH

1444

28

764

38:02.2

12:16/M

78

Albert Lee Mentor OH

1597

26

777

39:27.0

12:44/M

79

Jessica Dawso Cleveland OH

2451

27

779

39:41.2

12:48/M

80

Katherine Rodewald Cleveland OH

1926

27

780

39:42.0

12:48/M

81

Erin Spencer Cleveland OH

1482

28

785

40:08.8

12:57/M

82

Amy Petitt Cleveland OH

1925

25

804

41:40.7

13:26/M

83

Katie Bowser Cleveland OH

2336

28

814

42:39.3

13:45/M

84

Megan Flake Monaca PA

1879

28

831

43:44.8

14:06/M

85

Jamie Sanford Dayton OH

876

26

864

46:44.6

15:05/M

86

Meghan Nickels Novelty OH

880

26

865

46:46.1

15:05/M

87

Sarah Zieman North Royalton OH

5498

25

880

47:46.0

15:25/M

88

Jenelle Hallos Cleveland OH

2642

27

887

48:28.1

15:38/M

89

Christine Libeg Avon OH

1832

28

956

50:54.5

16:25/M

90

Kathleen Stobierski North Ridgeville OH

1071

29

960

51:03.1

16:28/M

91

Sarah Beno Cleveland OH

885

26

970

51:30.1

16:37/M

92

Erica Akers Cleveland OH

2246

29

978

51:54.0

16:45/M

93

Kaci Wright Medina OH

5471

29

980

51:56.3

16:45/M

94

Tiffany Sabo Amherst OH

5193

26

984

52:08.5

16:49/M

95

Stefanie Hirt Cleveland OH

2675

27

1017

52:53.0

17:04/M

96

Mary Stropko North Olmsted OH

5328

28

1028

53:13.5

17:10/M

97

Blair Smith Elyria OH

5280

27

1029

53:14.8

17:10/M

98

Angela Seitz Lakewood OH

142

27

1031

53:16.5

17:11/M

99

Becky Nisius North Olmsted OH

5011

26

1060

53:59.8

17:25/M

100

Ashley Reichard North Ridgeville OH

2152

26

1095

55:11.7

17:48/M

101

Rebecca Cannon Strongsville OH

2146

25

1096

55:12.8

17:48/M

102

Katie Skidmore Circleville OH

5268

29

1107

55:41.6

17:58/M

103

Kimberly Carbaugh Cuyahoga Falls OH

1500

27

1149

56:46.7

18:19/M

104

Renee Martanovic North Ridgeville OH

1908

28

1158

57:14.6

18:28/M

105

Kristen Kozehiewski Bay Village OH

133

28

1177

57:33.4

18:34/M

106

Alexandra Korosi Strongsville OH

2789

25

1178

57:34.6

18:34/M

107

Bridget Knight Cleveland OH

1902

29

1214

58:43.2

18:56/M

108

Sarah Tringhese Warren OH

5382

27

1218

58:53.2

19:00/M

109

Angela Patterson Youngstown OH

5051

29

1219

58:54.1

19:00/M

110

Jennifer Pollarine Cleveland OH

1885

27

1231

59:07.4

19:04/M

111

Jessica George Cleveland OH

2586

26

1242

59:23.9

19:09/M

112

Jessica Hoffmeyer Cleveland OH

2680

26

1243

59:24.8

19:10/M

113

Cece Conway Cleveland OH

1457

26

1270

59:49.2

19:18/M

114

Debbie Galayda Cleveland OH

1456

26

1273

59:51.2

19:18/M

115

Melessa Sandoval Lakewood OH

1453

26

1274

59:51.9

19:18/M

116

Heather Loomis Wickliffe OH

2084

28

1297

1:00:23.9

19:29/M

117

Jessica Penick Cleveland OH

2086

27

1305

1:00:37.9

19:33/M

118

Kristin Yusko Kent OH

5477

28

1320

1:00:59.9

19:40/M

119

Nancy Rogers Bascom OH

5152

26

1327

1:01:03.4

19:42/M

120

Samantha Jo Hawkins Huron OH

2650

25

1338

1:01:17.8

19:46/M

121

Melissa Baum Lakewood OH

2288

27

1340

1:01:18.5

19:46/M

122

Sarah Tuttle Cleveland OH

1795

29

1342

1:01:21.0

19:47/M

123

Colleen French Lakewood OH

2564

25

1354

1:01:42.8

19:54/M

124

Erin Sansavera North Royalton OH

2153

25

1366

1:01:54.2

19:58/M

125

Traci Brandt Madison OH

1757

29

1378

1:02:03.3

20:01/M

126

Sandy Dye North Ridgeville OH

2193

28

1437

1:03:32.5

20:30/M

127

Kelly Roesch Eastlake OH

1788

29

1455

1:04:35.0

20:50/M

128

Erin McCartney Thompson OH

1778

29

1460

1:04:39.5

20:51/M

129

Jennifer James Strongsville OH

2722

26

1479

1:05:18.5

21:04/M

130

Colleen Krajewski Cleveland OH

2797

27

1480

1:05:21.1

21:05/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Capriolo Akron OH

990

25

2

15:52.0

5:07/M

2

Scott Schulte Cleveland OH

5233

26

5

16:45.0

5:24/M

3

Dave Kawalec Wickliffe OH

2753

25

17

18:17.0

5:54/M

4

Justin Kar Beachwood OH

151

29

19

18:30.6

5:58/M

5

Frank Zgrabik Cleveland OH

5496

26

22

18:39.0

6:01/M

6

Adam Lape Strongsville OH

2815

25

25

19:10.0

6:11/M

7

Matthew Michal Royal Oak MI

2957

26

28

19:20.0

6:14/M

8

Kyle Wamelink Cleveland OH

5426

26

29

19:23.0

6:15/M

9

Joe Binkley Norwalk OH

936

29

32

19:27.0

6:16/M

10

Christopher Cahoon Cleveland OH

2371

26

34

19:34.0

6:19/M

11

Evan Mangan Cleveland OH

2883

29

68

21:06.0

6:48/M

12

Rick Mikejell Cleveland OH

155

29

76

21:25.0

6:55/M

13

Randy Everett Akron OH

964

26

78

21:34.0

6:57/M

14

Scott Friedman Cleveland OH

2065

25

82

21:39.0

6:59/M

15

Eric Miller Cleveland OH

987

27

90

21:49.0

7:02/M

16

Paul Kirk Cleveland OH

2783

26

96

22:01.0

7:06/M

17

Jeffrey Misener North Olmsted OH

907

29

113

22:31.0

7:16/M

18

Josh Winters Youngstown OH

1478

25

117

22:35.0

7:17/M

19

Joseph Smith Bay Village OH

5283

26

137

22:51.0

7:22/M

20

Brad Stibora North Royalton OH

1727

25

145

23:02.0

7:26/M

21

Jason Collier Lakewood OH

1441

26

150

23:13.0

7:29/M

22

Hans Weekley Lakewood OH

5436

26

161

23:32.0

7:35/M

23

Andrew Rowles Canton OH

5176

25

165

23:34.9

7:36/M

24

Roland Waschpusch II Cleveland OH

5433

26

167

23:35.0

7:36/M

25

Greg Rustad Cleveland OH

5186

29

176

23:47.0

7:40/M

26

Stephen Yee Cleveland OH

152

27

177

23:48.0

7:41/M

27

Brian Kornblum Canton OH

2788

27

205

24:22.0

7:52/M

28

Charlie Cheraso Chardon OH

1759

27

206

24:24.0

7:52/M

29

Allen Nisius North Olmsted OH

5010

26

207

24:25.0

7:53/M

30

Chris Bell Painesville OH

127

29

216

24:32.0

7:55/M

31

Matthew Deibel Lakewood OH

2461

28

225

24:53.0

8:02/M

32

Isaac Hirt Cleveland OH

2674

28

238

25:01.0

8:04/M

33

Francisco Rivera

5136

28

243

25:04.0

8:05/M

34

Joe Link Cleveland OH

1883

25

255

25:14.0

8:08/M

35

Eddie Harrell Baltimore MD

2644

27

266

25:23.0

8:11/M

36

Steve Voroselo New Philadelphia OH

982

28

271

25:26.0

8:12/M

37

Adam Davis Cleveland OH

2062

27

273

25:27.0

8:13/M

38

Geoff Boecker Bay Village OH

1450

28

300

26:00.7

8:23/M

39

Ben Flake Monaca PA

1877

28

301

26:01.0

8:24/M

40

Michael Reaves Columbus OH

5118

28

307

26:11.0

8:27/M

41

Brandon Taseff Cleveland OH

5356

29

332

26:33.0

8:34/M

42

Jasin Kessler North Ridgeville OH

2769

29

334

26:34.0

8:34/M

43

Ben Fisher Berea OH

1452

29

342

26:43.0

8:37/M

44

Jason Davis Charlotte NC

1818

28

352

26:50.0

8:39/M

45

Adam Alber Lakewood OH

2247

29

362

26:58.0

8:42/M

46

Robert Shumar North Olmsted OH

5258

27

375

27:19.0

8:49/M

47

Barry Spurlock Rocky River OH

2135

27

413

27:58.0

9:01/M

48

Robert Thompson Lakewood OH

5371

26

424

28:08.0

9:05/M

49

Todd Bunton Tremont IL

2360

25

426

28:10.0

9:05/M

50

Kevin Yania Dublin OH

5473

28

467

29:07.0

9:24/M

51

Bill Heath North Ridgeville OH

2659

29

486

29:21.0

9:28/M

52

Kevin Kita Cleveland OH

2067

25

529

29:59.0

9:40/M

53

Justin Benoit Cleveland OH

2313

29

547

30:29.0

9:50/M

54

Charles Cianciola Mentor OH

2410

29

608

32:22.0

10:26/M

55

Jeff Rooks

855

29

684

33:54.0

10:56/M

56

Michael Pace Medina OH

5042

26

727

35:50.0

11:34/M

57

Derek McDowell Cleveland OH

1781

27

799

41:33.0

13:24/M

58

Antwaun Armstrong Cleveland OH

1918

26

806

41:42.0

13:27/M

59

Chuck Ruggeri Cleveland OH

5184

28

976

51:52.8

16:44/M

60

Eric Mack Cleveland OH

2871

28

977

51:53.0

16:44/M

61

Jared Frabotta Painesville OH

2557

28

1011

52:45.0

17:01/M

62

John Skidmore Circleville OH

5267

28

1021

52:57.0

17:05/M

63

Michael Shookman Cleveland OH

1917

28

1210

58:40.0

18:55/M

64

Jonathan Williams Cleveland OH

5450

26

1240

59:21.0

19:09/M

65

Phillip Gnacinski Wickliffe OH

2080

28

1296

1:00:21.0

19:28/M

66

Curtis Penick Cleveland OH

2085

26

1307

1:00:40.0

19:34/M

67

Sean McElwee

2927

25

1311

1:00:44.0

19:35/M

68

Scott Rogers Bascom OH

5153

29

1322

1:01:01.0

19:41/M

69

Donald Edward Hawkins Jr. Huron OH

2651

28

1337

1:01:17.0

19:46/M

70

Kevin Roesch Eastlake OH

1789

26

1343

1:01:23.0

19:48/M

71

Dustin Graef Cleveland OH

1770

26

1344

1:01:24.0

19:48/M

72

Gary Renner Cleveland OH

1786

29

1349

1:01:37.0

19:53/M

73

Andrew Guild Cleveland OH

1771

25

1417

1:03:05.0

20:21/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Colleen Grossner Cleveland OH

2623

31

45

20:05.2

6:29/M

2

Cheryl Bell Painesville OH

126

32

55

20:45.7

6:42/M

3

Sara Laux Westlake OH

1695

31

59

20:51.1

6:44/M

4

Jennifer Falb Cleveland OH

2533

33

94

21:58.5

7:05/M

5

Corri North Avon Lake OH

5023

33

98

22:02.1

7:06/M

6

Enedina Canales Lorain OH

2384

32

99

22:08.6

7:08/M

7

Nicole Morris Cleveland OH

1200

31

102

22:11.8

7:09/M

8

Nicola Rose Lakewood OH

5166

34

112

22:27.0

7:15/M

9

Kara Laux Lakewood OH

1693

32

121

22:36.4

7:17/M

10

Amber Neumeyer Bay Village OH

5002

31

126

22:42.2

7:19/M

11

Monika Caine Cleveland OH

2374

33

171

23:36.8

7:37/M

12

Rachel Gilmore Sheffield Lake OH

2596

31

211

24:27.1

7:53/M

13

Nichole Giannios Cleveland OH

1923

30

237

25:00.2

8:04/M

14

Samantha Friscone Strongsville OH

2569

32

251

25:10.3

8:07/M

15

Catherine Bowman Olmsted Falls OH

2334

33

297

25:57.3

8:22/M

16

Becky Armijo Cleveland OH

134

32

326

26:29.8

8:33/M

17

Melissa Ross Medina OH

5171

32

328

26:30.8

8:33/M

18

Lisa Monczewski Cleveland OH

1993

33

331

26:32.1

8:34/M

19

Lisa Ellis Cleveland OH

2519

34

338

26:36.2

8:35/M

20

Mindy Conway Cleveland OH

2420

34

349

26:48.4

8:39/M

21

Shannan Ross Medina OH

5174

33

364

27:01.4

8:43/M

22

Carol Olszewski Solon OH

5033

30

391

27:35.9

8:54/M

23

Andrea Kerzner Cleveland OH

2767

32

398

27:43.9

8:56/M

24

Kelly Ungar Willoughby OH

5387

33

412

27:57.0

9:01/M

25

Emily Johnson Solon OH

2732

33

416

28:00.1

9:02/M

26

Michelle Suhy Independence OH

2156

34

417

28:01.0

9:02/M

27

Jennifer Blaut Willoughby OH

2324

33

418

28:04.6

9:03/M

28

Kim Grabowski Olmsted Falls OH

2607

31

427

28:15.0

9:07/M

29

Maria Galvez Cleveland OH

922

32

429

28:15.9

9:07/M

30

Jane Vogelsberger Cleveland OH

5411

31

432

28:19.5

9:08/M

31

Caroline Calfee Rocky River OH

1643

30

438

28:24.6

9:10/M

32

Erin Figer Broadview Heights OH

2060

31

448

28:37.1

9:14/M

33

Mary Kate Farrar Rocky River OH

1664

34

454

28:47.3

9:17/M

34

Leah Farrar Brecksville OH

1663

33

460

28:56.0

9:20/M

35

Valerie Molinski Lakewood OH

2975

34

465

29:03.0

9:22/M

36

Kelly Wilson Westlake OH

129

30

472

29:11.8

9:25/M

37

Shelley Burch Barberton OH

1872

30

478

29:17.5

9:27/M

38

Susan Avon Cleveland OH

1716

31

487

29:21.4

9:28/M

39

Kim Funderberg Solon OH

874

34

498

29:28.1

9:30/M

40

Shana Boyd Willoughby OH

1571

32

506

29:35.5

9:33/M

41

Marla Lucarelli North Royalton OH

2855

34

515

29:44.0

9:35/M

42

Jacqueline Rivera Westlake OH

5137

32

520

29:47.3

9:36/M

43

Jennifer Rasmussen Akron OH

681

34

526

29:55.0

9:39/M

44

Amy Litzinger Mentor OH

2150

30

535

30:12.3

9:45/M

45

Holly Ledonne Beachwood OH

1986

32

538

30:16.1

9:46/M

46

Melissa Seman Cleveland OH

5244

34

553

30:43.4

9:55/M

47

Jennifer Wenderoth Cleveland OH

5440

32

579

31:30.3

10:10/M

48

Candy Osterfeld Cleveland OH

2214

32

583

31:36.6

10:12/M

49

Melissa Chatterton Westlake OH

2404

32

596

31:51.4

10:16/M

50

Marcela Lazo Lakewood OH

1924

30

599

32:06.2

10:21/M

51

Rebecca Flyckt Cleveland OH

1922

33

600

32:06.6

10:21/M

52

Jennifer Damron Spencer OH

2447

31

612

32:26.9

10:28/M

53

Pamela Dusharme Olmsted Falls OH

2502

34

637

32:52.0

10:36/M

54

Melissa Simon Cleveland OH

5265

34

646

33:09.8

10:42/M

55

Melissa Cooney Chicago IL

1876

34

661

33:28.1

10:48/M

56

Beth Jenkins North Ridgeville OH

1199

33

676

33:48.9

10:54/M

57

Candice Brown North Royalton OH

2354

33

685

33:54.9

10:56/M

58

Heidi Frasure Stow OH

1982

32

696

34:08.0

11:01/M

59

Sarah Harding Beachwood OH

1523

34

709

34:31.4

11:08/M

60

Meghan Estes Cleveland OH

2528

33

711

34:37.2

11:10/M

61

Kathy Schorejs Columbiana OH

921

31

740

36:07.1

11:39/M

62

Melissa Taylor Columbiana OH

2089

31

742

36:08.5

11:39/M

63

Kelley Grealis Hinckley OH

2611

32

743

36:13.2

11:41/M

64

Kristen Costanzo Rocky River OH

2096

34

759

37:43.1

12:10/M

65

Danita Grigsby Cleveland OH

2621

34

763

37:58.9

12:15/M

66

Carissa Nettle Avon OH

2999

34

770

38:13.7

12:20/M

67

Shay Roseman Northfield OH

5167

33

776

39:14.6

12:39/M

68

Shana Samson Rocky River OH

1706

34

808

41:51.8

13:30/M

69

Courtney Heil Willoughby OH

1591

34

820

43:00.5

13:52/M

70

Alyson Andrassy Mentor OH

1559

30

821

43:02.9

13:53/M

71

Olga Asimou Westlake OH

1896

31

828

43:43.2

14:06/M

72

Jennifer Barbish Mentor OH

2279

31

859

46:32.9

15:01/M

73

Lisa Cardwell Cleveland OH

2385

31

879

47:43.3

15:24/M

74

Amy Gyetko Cleveland OH

1898

32

886

48:26.7

15:37/M

75

Michelle Arquillo Lorain OH

2263

34

909

49:06.8

15:50/M

76

Emily Homoki Grafton OH

1437

33

937

50:07.3

16:10/M

77

Erin Slater Cleveland OH

1072

30

961

51:03.9

16:28/M

78

Missy Laux Westlake OH

1694

33

965

51:21.1

16:34/M

79

Gabrielle Osborne Painesville OH

1602

30

1003

52:30.8

16:56/M

80

Mindy Frontino Chardon OH

2570

34

1013

52:48.2

17:02/M

81

Lindsay Means Cleveland OH

1990

33

1018

52:55.8

17:04/M

82

Meredith Manak Cleveland OH

1472

31

1036

53:26.2

17:14/M

83

Lisa Powell North Ridgeville OH

5092

34

1044

53:35.6

17:17/M

84

Katie MacKenzie Dearborn MI

52

33

1101

55:17.9

17:50/M

85

Melissa Yessayan Cleveland OH

5475

31

1111

55:55.6

18:02/M

86

Stephanie Duca Chesterland OH

2098

34

1121

56:07.6

18:06/M

87

Nora French Westlake OH

1679

30

1123

56:17.5

18:09/M

88

Amanda Costanzo Brunswick OH

2425

33

1128

56:22.8

18:11/M

89

Emily Cole Lakewood OH

2218

30

1130

56:24.4

18:12/M

90

Mary French Rocky River OH

1676

30

1140

56:35.0

18:15/M

91

Megan Kelly Akron OH

1487

33

1174

57:29.9

18:33/M

92

Holly French Cincinnati OH

1668

34

1175

57:30.7

18:33/M

93

Sarah Arrighi Cleveland OH

2266

31

1203

58:34.1

18:54/M

94

Stacey Robinson Lakewood OH

5139

30

1211

58:41.4

18:56/M

95

Susan Myers Cleveland OH

1913

31

1213

58:42.7

18:56/M

96

Michelle Teel Stow OH

2138

30

1220

58:55.3

19:00/M

97

Karen Cummings Cleveland OH

1741

31

1227

59:00.8

19:02/M

98

Mickie Newland Euclid OH

1884

34

1230

59:05.8

19:04/M

99

Erin Fink MacEdonia OH

2542

30

1232

59:08.2

19:05/M

100

Katy Acerra Columbus OH

2239

30

1233

59:09.2

19:05/M

101

Colleen Ogan North Ridgeville OH

989

30

1234

59:09.9

19:05/M

102

Rachel Kalous Willoughby OH

2744

31

1235

59:10.9

19:05/M

103

Heather Higham Mentor OH

2671

30

1241

59:23.0

19:09/M

104

Erika Hays Cleveland OH

2652

32

1245

59:25.6

19:10/M

105

Holly Miller-Mcguire Lorain OH

2963

30

1252

59:33.5

19:13/M

106

Brandie Bischel Olmsted Falls OH

1520

31

1261

59:40.5

19:15/M

107

Jill Kauffman Strongsville OH

2081

31

1279

59:59.2

19:21/M

108

Melanie Tamulewicz Canton OH

963

32

1280

1:00:00.1

19:21/M

109

Leslie Gargala Cleveland OH

911

32

1281

1:00:01.2

19:22/M

110

Melissa White Chesterland OH

2142

33

1289

1:00:09.1

19:24/M

111

Brittany Dean Rocky River OH

2077

31

1306

1:00:39.1

19:34/M

112

Joan French Rocky River OH

1670

32

1314

1:00:54.9

19:39/M

113

Melissa Lopez Henderson NV

2850

31

1323

1:01:01.3

19:41/M

114

Mary Dunne Lakewood OH

1958

32

1333

1:01:12.7

19:45/M

115

Jennifer Haettich Lakewood OH

1962

31

1334

1:01:14.9

19:45/M

116

Jennifer Rooney Euclid OH

5164

32

1347

1:01:35.6

19:52/M

117

Sarah Kane Cleveland OH

2749

30

1350

1:01:37.9

19:53/M

118

Mary Andrykovitch Eastlake OH

2145

34

1365

1:01:52.9

19:57/M

119

Jennifer Lowery Cleveland OH

1745

34

1372

1:01:58.7

19:59/M

120

Tracy Broadsword Medina OH

1521

32

1395

1:02:17.9

20:05/M

121

Stacie Silvia Chardon OH

1948

32

1396

1:02:19.0

20:06/M

122

Amy Valvoda Chardon OH

1949

34

1449

1:04:27.6

20:47/M

123

Emily Roesch

1787

31

1456

1:04:35.8

20:50/M

124

Vanessa Uncapher Chardon OH

1796

30

1458

1:04:36.9

20:50/M

125

Kristina Rus Rocky River OH

2233

33

1483

1:05:24.2

21:06/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Seth Hothem Cleveland OH

2698

30

7

17:15.0

5:34/M

2

Tom Ryan Cleveland OH

1498

31

35

19:35.0

6:19/M

3

Caleb Hopkins Saint Louis MO

2687

32

44

20:00.0

6:27/M

4

Daniel Laux Westlake OH

1688

31

50

20:15.0

6:32/M

5

Matthew Holpuch Bedford OH

2105

30

56

20:48.0

6:43/M

6

Brian Nix Westlake OH

132

32

57

20:49.0

6:43/M

7

Michael Defazio Rocky River OH

2459

32

58

20:50.0

6:43/M

8

Raymond Perea Cleveland OH

5063

34

69

21:09.0

6:49/M

9

Matthew Bowman Olmsted Falls OH

2335

33

77

21:32.0

6:57/M

10

Tim Edwards Cleveland OH

2512

32

79

21:35.0

6:58/M

11

Andrew Jamison Cleveland OH

2066

30

80

21:36.0

6:58/M

12

Mike Mayer Cleveland OH

1528

32

81

21:37.0

6:58/M

13

Tom Kennedy North Ridgeville OH

2760

34

86

21:46.0

7:01/M

14

Ryan Meany Lakewood OH

2952

34

105

22:16.0

7:11/M

15

Matt Komar New York NY

2787

31

109

22:24.0

7:14/M

16

Clint Bradley Beachwood OH

2339

34

119

22:35.9

7:17/M

17

Phil Ross Medina OH

5172

30

122

22:38.0

7:18/M

18

Stephen Dzurec Bay Village OH

2507

30

123

22:39.0

7:18/M

19

Bill West Westlake OH

5441

34

139

22:56.0

7:24/M

20

Rich Toulouse Elyria OH

5378

31

141

22:57.0

7:24/M

21

John Dutton Cleveland OH

2503

30

146

23:08.0

7:28/M

22

James Vickers Cleveland OH

5405

33

151

23:21.0

7:32/M

23

Richard Nicholls Lakewood OH

5005

34

178

23:50.0

7:41/M

24

Jeremy Speckman Cleveland OH

1726

32

193

24:12.4

7:48/M

25

Keith Krumbine Bay Village OH

2804

34

202

24:18.0

7:50/M

26

Ryan Seman Columbus OH

5245

32

217

24:32.6

7:55/M

27

David Jones Cleveland OH

933

34

260

25:17.0

8:09/M

28

Jim Laux Westlake OH

1690

34

267

25:24.0

8:12/M

29

Kevin Whetsell Olmsted Falls OH

1533

33

277

25:31.0

8:14/M

30

Geoff Brouman Cleveland OH

2353

30

285

25:37.0

8:16/M

31

Mark Hatala Hinckley OH

1524

30

295

25:55.0

8:22/M

32

Chris Cummings Cleveland OH

1740

33

319

26:20.0

8:30/M

33

James Lowery MacEdonia OH

2853

30

329

26:31.0

8:33/M

34

Matthew Chakos Elyria OH

2403

30

350

26:49.0

8:39/M

35

Thomas Libeg Avon OH

2842

30

403

27:49.0

8:58/M

36

David Standen Lakewood OH

863

30

428

28:15.0

9:07/M

37

Matt Cavanagh Cleveland OH

1455

34

451

28:41.0

9:15/M

38

Darrell Williams Cincinnati OH

5449

30

481

29:19.0

9:27/M

39

Mike Walsh Chicago IL

1714

34

544

30:25.0

9:49/M

40

Matthew Reed Brunswick OH

5121

30

560

30:57.0

9:59/M

41

William Marshall North Olmsted OH

2897

31

563

31:07.0

10:02/M

42

Brian Seitz Lakewood OH

141

32

568

31:21.0

10:07/M

43

Bill Dominick Cleveland OH

981

34

576

31:26.0

10:08/M

44

Joel Wolfe Lakewood OH

5467

32

584

31:38.0

10:12/M

45

Lyndi Sarges Cleveland OH

5206

31

649

33:15.8

10:44/M

46

Joe Dike Huron OH

2479

33

653

33:21.0

10:45/M

47

Tim Schmidt Eastlake OH

5222

31

713

34:40.0

11:11/M

48

Patricia Evans Dayton OH

877

33

863

46:44.1

15:05/M

49

Mike Kane Lorain OH

2748

34

911

49:09.0

15:51/M

50

Matt Avon Cleveland OH

1715

33

943

50:10.0

16:11/M

51

Steve Wright Medina OH

5472

32

979

51:56.0

16:45/M

52

Ryan Pobro

6001

32

1022

52:57.2

17:05/M

53

Chad Powell North Ridgeville OH

5091

33

1042

53:33.0

17:16/M

54

Christopher Hlavna Medina OH

2676

30

1064

54:02.0

17:26/M

55

Paul Secunde Jr North Royalton OH

5240

31

1089

54:49.0

17:41/M

56

Josh Locher Cleveland OH

881

34

1097

55:13.0

17:49/M

57

Paul Martanovic North Ridgeville OH

1907

32

1099

55:14.0

17:49/M

58

Ryan Ward Canfield OH

5432

34

1187

58:14.0

18:47/M

59

Jeff Knight Cleveland OH

1903

33

1204

58:37.0

18:55/M

60

Geoff Myers Cleveland OH

1911

31

1206

58:38.0

18:55/M

61

Brian Dean Rocky River OH

2076

34

1275

59:53.0

19:19/M

62

Greg Means Cleveland OH

1989

33

1287

1:00:08.0

19:24/M

63

Ryan Hummer Rocky River OH

1684

31

1412

1:02:40.0

20:13/M

64

Damion Crannis Avon Lake OH

2428

33

1432

1:03:24.0

20:27/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Frabotta Cleveland OH

2031

37

85

21:44.8

7:01/M

2

Sophie Zupsansky Medina OH

9797

36

156

23:27.8

7:34/M

3

Margaret Sheehan Willoughby OH

2130

36

208

24:25.3

7:53/M

4

Amy Kosek Medina OH

2791

35

210

24:26.5

7:53/M

5

Alexandra Maver Willoughby OH

2909

38

218

24:35.9

7:56/M

6

Julee Crossan Bay Village OH

2437

39

222

24:44.4

7:59/M

7

Kelli Koch Westlake OH

1985

38

236

24:59.0

8:04/M

8

Patricia Laporte Avon Lake OH

2816

39

247

25:06.0

8:06/M

9

Annette Heston Medina OH

2668

37

256

25:14.9

8:08/M

10

Jodi Higgins Avon OH

2670

35

262

25:18.2

8:10/M

11

Sherri Barry Cleveland OH

974

35

278

25:31.7

8:14/M

12

Eileen Andrews Lakewood OH

2092

35

286

25:40.3

8:17/M

13

Wendy Luciano Willoughby OH

2859

39

303

26:07.6

8:25/M

14

Sue Ambro Lakewood OH

2249

39

322

26:25.0

8:31/M

15

Rebecca Fleming Northfield OH

1615

35

358

26:53.3

8:40/M

16

Melissa Sloan Atlanta GA

1616

35

360

26:54.5

8:41/M

17

Lori Gai Strongsville OH

2578

35

361

26:57.2

8:42/M

18

Jill Karliak Cleveland OH

2750

38

378

27:24.7

8:50/M

19

Lisa Monsour Bay Village OH

1836

36

395

27:39.6

8:55/M

20

Mary McConville Cleveland OH

2048

39

415

27:59.4

9:02/M

21

Elise Dietrich Wickliffe OH

2476

35

422

28:07.2

9:04/M

22

Erin Stellato Sheffield Lake OH

5311

35

436

28:22.6

9:09/M

23

Christine Kennedy North Ridgeville OH

2758

39

449

28:38.1

9:14/M

24

Erin Sauer Brunswick OH

5208

35

450

28:39.2

9:15/M

25

Brenda Wittman Avon OH

5463

38

459

28:54.8

9:19/M

26

Heather Kiraly Westlake OH

2781

35

462

28:58.9

9:21/M

27

Cathy Bellone Westlake OH

2308

38

476

29:16.3

9:26/M

28

Christine Roeder Mentor OH

5143

37

493

29:24.2

9:29/M

29

Nicole Hahn Mentor OH

2637

39

495

29:26.1

9:30/M

30

Suguna Ravichandran Strongsville OH

5117

36

501

29:32.8

9:32/M

31

Jennifer Puckett Bay Village OH

5108

38

510

29:38.0

9:34/M

32

Susan Semrad Cleveland OH

5246

38

517

29:46.0

9:36/M

33

Marie Calabrese Cleveland OH

2375

39

522

29:48.7

9:37/M

34

Tammy Piper Olmsted Falls OH

5082

38

531

30:01.0

9:41/M

35

Debbie Mach Cleveland OH

2869

38

539

30:17.1

9:46/M

36

Katie Spring Cleveland OH

5300

39

552

30:42.7

9:54/M

37

Kelly Tuttle Madison OH

5386

36

570

31:21.7

10:07/M

38

Maryrita Rossen Cleveland OH

5175

38

571

31:22.2

10:07/M

39

Christine Tackett Mentor OH

5346

35

572

31:22.9

10:07/M

40

Dena Mitchell Bay Village OH

2969

38

575

31:25.6

10:08/M

41

Amy Mattey Avon Lake OH

2904

35

591

31:46.0

10:15/M

42

Amy Franklin Westlake OH

2562

35

634

32:45.6

10:34/M

43

Susan Peake Barberton OH

5057

39

663

33:30.1

10:48/M

44

Laura Staufer Broadview Heights OH

5308

38

671

33:39.8

10:51/M

45

Margie Liotta Cleveland OH

887

38

675

33:44.8

10:53/M

46

Renee Zupancic Cleveland OH

9795

39

690

33:57.2

10:57/M

47

Laura Hartranft Cleveland OH

2646

38

701

34:20.6

11:05/M

48

Kerri Breen Cleveland OH

954

37

706

34:26.6

11:06/M

49

Julie Salman Avon Lake OH

2050

39

707

34:27.3

11:07/M

50

Jennifer Analore Solon OH

1519

35

712

34:37.9

11:10/M

51

Emily Hendin Cleveland OH

965

35

723

35:43.8

11:31/M

52

Katherine Lynch Cleveland OH

2861

36

737

36:05.7

11:38/M

53

Katy Sutherland Bay Village OH

5339

38

746

36:34.9

11:48/M

54

Natalie Drake Avon Lake OH

2489

38

749

37:03.9

11:57/M

55

Debra Henrich Avon OH

2665

35

771

38:16.4

12:21/M

56

Ann-Marie Ahern Cleveland OH

2243

37

786

40:10.5

12:57/M

57

Stacy Esper Solon OH

37

38

801

41:38.7

13:26/M

58

Laurie Varga Medina OH

5395

39

809

42:11.5

13:36/M

59

Sarah Stoner Cleveland OH

5319

39

818

42:43.4

13:47/M

60

Meredith Allen Hudson OH

1518

36

850

45:41.4

14:44/M

61

Kristen Dodd Bay Village OH

2482

36

888

48:28.9

15:38/M

62

Tara Walsh Rocky River OH

5423

36

889

48:29.9

15:38/M

63

Amber Dent Bay Village OH

2467

37

890

48:30.8

15:39/M

64

Coleen Demas Lakewood OH

140

35

914

49:13.9

15:53/M

65

Aimee Discenzo Cleveland OH

1967

35

927

49:29.8

15:58/M

66

Debbie Grice Mentor OH

2618

35

953

50:36.2

16:19/M

67

Judean Banker Mentor OH

2278

38

954

50:41.3

16:21/M

68

Natalie Bowersox Brunswick OH

2333

36

955

50:51.9

16:24/M

69

Jodi Hopkins Tremont IL

2690

36

998

52:18.6

16:52/M

70

Anastasia Stropko Cleveland OH

5325

38

1027

53:12.6

17:10/M

71

Sheri Abood North Ridgeville OH

2238

36

1046

53:36.5

17:17/M

72

Salena Zanotti Westlake OH

5487

37

1068

54:04.7

17:26/M

73

Kelly Sikora Cleveland OH

2216

39

1142

56:36.2

18:15/M

74

Nicole Bullock Beachwood OH

1576

38

1145

56:43.9

18:18/M

75

Kristina Reider Middlefield OH

1785

38

1165

57:19.3

18:29/M

76

Kelley Whetsell Brunswick OH

1531

35

1189

58:20.5

18:49/M

77

Patricia Dickason Cleveland OH

1897

38

1197

58:29.7

18:52/M

78

Michele Arrighi Lakewood OH

2265

36

1207

58:38.4

18:55/M

79

Michelle Mulder Cleveland OH

1910

36

1212

58:42.0

18:56/M

80

Jennifer Santiago Charlotte NC

1829

38

1266

59:45.8

19:16/M

81

Tracey Henneke Delaware OH

1827

38

1268

59:47.2

19:17/M

82

Kristen Laneve Strongsville OH

2114

39

1276

59:53.0

19:19/M

83

Sarah Swingle Cleveland OH

2137

37

1291

1:00:10.1

19:25/M

84

Eva Stockslager Youngstown OH

83

39

1357

1:01:47.9

19:56/M

85

Carri Baumbick Cleveland OH

915

39

1380

1:02:04.8

20:01/M

86

Jennifer Fitzpatrick Cleveland OH

1630

38

1383

1:02:06.0

20:02/M

87

Cheryl Berger Medina OH

2319

37

1394

1:02:16.9

20:05/M

88

Amy Pyke Avon Lake OH

2229

37

1404

1:02:34.8

20:11/M

89

Renee Schoonover North Ridgeville OH

5225

37

1413

1:02:40.4

20:13/M

90

Jennifer Moore Cleveland OH

1633

36

1424

1:03:13.6

20:24/M

91

Jenny Reali Lakewood OH

1635

37

1426

1:03:14.4

20:24/M

92

Genevieve Adkins Medina OH

1629

37

1428

1:03:15.2

20:24/M

93

Alana Cooney Westlake OH

914

37

1429

1:03:15.8

20:24/M

94

Linda Griggs Alliance OH

2619

37

1431

1:03:17.4

20:25/M

95

Maryann Bombardier Sterling VA

1641

39

1441

1:04:09.0

20:42/M

96

Dawn Kangas Painesville OH

1939

36

1450

1:04:28.4

20:48/M

97

Marchiel Paul Cleveland OH

68

39

1465

1:04:53.9

20:56/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ki Mixon Cleveland OH

898

35

8

17:17.0

5:35/M

2

Bill Gotts Youngstown OH

942

37

42

19:54.0

6:25/M

3

Jeff Svendsen MacEdonia OH

5341

39

49

20:13.0

6:31/M

4

James Mattey Avon Lake OH

2906

35

97

22:02.0

7:06/M

5

Gregory Smith Avon OH

2134

36

106

22:19.0

7:12/M

6

Chuck Wyder Chicago IL

1893

35

131

22:47.0

7:21/M

7

Sean Andrews Cleveland OH

2252

37

143

23:00.0

7:25/M

8

Thomas Nowakowski Solon OH

5027

39

149

23:12.0

7:29/M

9

Zac Hopkins Tremont IL

2696

38

154

23:27.0

7:34/M

10

Jason Winkler Independence OH

5458

35

168

23:36.0

7:37/M

11

Roger Peake Barberton OH

5056

36

184

24:02.0

7:45/M

12

Chris Roche Cleveland OH

5142

38

188

24:08.0

7:47/M

13

John Miller Olmsted Falls OH

2961

36

191

24:11.0

7:48/M

14

Eric Nettle Avon OH

3000

38

200

24:16.0

7:50/M

15

Tusiime Ndyajunwoha Cleveland OH

2994

38

232

24:57.9

8:03/M

16

Keith Gesiorski Cleveland OH

2590

39

249

25:09.0

8:07/M

17

Jason Wolfe Strongsville OH

867

39

270

25:25.6

8:12/M

18

John Jewell Westlake OH

2730

37

274

25:29.0

8:13/M

19

Brian Kelly Westlake OH

1439

39

284

25:36.5

8:15/M

20

Chris Haffke Beachwood OH

2633

39

299

26:00.0

8:23/M

21

Chip Podbielski North Ridgeville OH

1999

37

308

26:12.0

8:27/M

22

Chris Gee Avon Lake OH

2580

39

337

26:36.0

8:35/M

23

Ron Tulley Findlay OH

5384

39

370

27:11.0

8:46/M

24

Vincent Yee Cleveland OH

1810

38

384

27:31.0

8:53/M

25

Noah Frient Willoughby OH

920

36

390

27:35.0

8:54/M

26

Chad Davis Broadview Heights OH

2450

39

397

27:43.0

8:56/M

27

Danny Drake Lakewood OH

1657

36

400

27:46.0

8:57/M

28

Bryan Carter Hudson OH

694

36

404

27:50.0

8:59/M

29

Brian Smith Rocky River OH

2132

37

414

27:59.0

9:02/M

30

Jp Farrar Chicago IL

1662

36

455

28:49.0

9:18/M

31

Joseph Kiraly Westlake OH

2782

39

461

28:57.0

9:20/M

32

Geoff Staufer Broadview Heights OH

5307

39

491

29:23.0

9:29/M

33

David Puckett Bay Village OH

5107

38

499

29:29.0

9:31/M

34

Christopher Pawlowski Trenton NJ

5055

35

513

29:42.0

9:35/M

35

Jr Lucarelli North Royalton OH

2854

35

519

29:47.0

9:36/M

36

John Schriner Rocky River OH

1708

35

533

30:09.0

9:44/M

37

Colin Zupancic Strongsville OH

9786

35

593

31:49.0

10:16/M

38

Brian Hartwick Beachwood OH

1497

37

657

33:25.0

10:47/M

39

Richard Drake

1486

38

748

37:03.0

11:57/M

40

Edward Saunders Cleveland OH

5210

39

760

37:49.0

12:12/M

41

Matt Kall Cleveland OH

2742

38

789

40:15.0

12:59/M

42

David Grice Mentor OH

2617

35

952

50:36.0

16:19/M

43

Richard Drake Avon Lake OH

1468

38

973

51:44.5

16:41/M

44

Matthew Goglin Chardon OH

2602

35

997

52:18.0

16:52/M

45

Matthew Nocella Sheffield Lake OH

1704

38

1016

52:52.0

17:03/M

46

Daniel Zanotti Westlake OH

5484

38

1070

54:06.0

17:27/M

47

Brian French Cincinnati OH

1665

36

1163

57:18.0

18:29/M

48

James Tamulewicz Canton OH

962

36

1277

59:54.0

19:19/M

49

Glen Stockslager Youngstown OH

5315

38

1370

1:01:57.0

19:59/M

50

Tim Lowery Cleveland OH

1746

35

1376

1:02:02.0

20:01/M

51

John Pyke Avon Lake OH

2230

37

1403

1:02:34.0

20:11/M

52

Mark Griggs Alliance OH

2620

38

1433

1:03:26.0

20:28/M

53

Cj Nock Westlake OH

2195

39

1438

1:03:45.0

20:34/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Liz Ferro Rocky River OH

1720

40

51

20:22.2

6:34/M

2

Colleen McInnis Willoughby OH

2931

41

124

22:40.6

7:19/M

3

Shelly McDonough Oakville ON

2924

42

129

22:44.0

7:20/M

4

Jennifer Geh Bay Village OH

889

40

132

22:47.7

7:21/M

5

Lisa Dossa Northfield OH

2486

43

162

23:32.5

7:35/M

6

Christine Reid Cleveland OH

2072

41

182

23:56.0

7:43/M

7

Laurie Mooney Ashland OH

2981

43

201

24:17.8

7:50/M

8

Amy Rae Cleveland OH

864

40

224

24:49.6

8:00/M

9

Sandy Milli Cleveland OH

2965

44

227

24:55.5

8:02/M

10

Peg Misencik Cleveland OH

2966

40

230

24:57.0

8:03/M

11

Lisa George Rocky River OH

1193

44

254

25:13.1

8:08/M

12

Diane Hollis Cleveland OH

2681

40

263

25:19.2

8:10/M

13

Karen O'Hagan Cleveland OH

5029

44

264

25:20.3

8:10/M

14

Monica Lacks Beachwood OH

1979

44

293

25:49.5

8:20/M

15

Kathleen Kilkenney Mentor OH

1527

42

309

26:12.5

8:27/M

16

Jessie MacMillan Bay Village OH

910

41

325

26:28.8

8:32/M

17

Karin Haas Lorain OH

2630

42

357

26:52.2

8:40/M

18

Beth Santell Cleveland OH

5205

42

374

27:18.6

8:48/M

19

Melissa Mason Bay Village OH

2900

42

379

27:25.9

8:51/M

20

Lindy Baer Cleveland OH

2271

43

386

27:32.7

8:53/M

21

David Sack Rocky River OH

5195

41

387

27:33.0

8:53/M

22

Terri Hughell Strongsville OH

2702

40

405

27:51.7

8:59/M

23

Stephanie Hiedemann Cleveland OH

162

41

469

29:09.6

9:24/M

24

Robyn Reis Westlake OH

5127

41

477

29:16.9

9:26/M

25

Beth Novotny Broadview Heights OH

5026

40

485

29:20.5

9:28/M

26

Wendy Vittori Willoughby OH

5410

41

507

29:36.0

9:33/M

27

Susan Stranahan Bay Village OH

5321

44

523

29:49.6

9:37/M

28

Heather Schlang Chagrin Falls OH

5220

44

546

30:28.8

9:50/M

29

Jennifer Elizab Sheridan Rocky River OH

1192

40

554

30:45.1

9:55/M

30

Lisa Petersen Brecksville OH

5068

41

558

30:54.5

9:58/M

31

Renee Rowe Chardon OH

1517

44

582

31:34.7

10:11/M

32

Renee Sandovac Avon OH

951

42

594

31:49.1

10:16/M

33

Sheila Lowe Rocky River OH

2852

43

603

32:10.6

10:23/M

34

Elaine Lazevick Westlake OH

2820

44

616

32:30.4

10:29/M

35

Jill Cirese Canton OH

2412

42

628

32:40.9

10:32/M

36

Traci Moll Massillon OH

61

44

631

32:42.8

10:33/M

37

Dawn Carlin Avon Lake OH

2389

40

639

32:53.8

10:36/M

38

Kathy Mack Brecksville OH

2872

40

642

33:03.4

10:40/M

39

Robin Eisen Cleveland OH

858

43

654

33:21.2

10:45/M

40

Kathy Bast Cleveland OH

997

43

677

33:49.9

10:55/M

41

Karla Lorincz Medina OH

2851

42

705

34:25.8

11:06/M

42

Lisa Martin Akron OH

1623

43

736

36:04.9

11:38/M

43

Sara Eli Cleveland OH

2518

43

754

37:34.1

12:07/M

44

Michelle Richter Westlake OH

913

42

755

37:35.1

12:07/M

45

Lisa Whitfield Oberlin OH

5446

41

761

37:49.1

12:12/M

46

Ann Dreher Westlake OH

2490

42

778

39:35.3

12:46/M

47

Rachael Marchini Willoughby OH

2884

42

784

40:03.8

12:55/M

48

Maria Pujolas Rocky River OH

1191

42

787

40:13.2

12:58/M

49

Christine Hales Solon OH

2640

40

798

41:23.3

13:21/M

50

Cheryl Novak Cleveland OH

2212

42

815

42:40.1

13:46/M

51

Connie Zwegat Willoughby OH

9798

44

825

43:08.7

13:55/M

52

Mary McTaggart North Olmsted OH

1909

44

829

43:43.9

14:06/M

53

Mary Farone Willoughby OH

2536

42

834

44:06.0

14:14/M

54

Renee Hiles Brecksville OH

2672

43

873

47:11.5

15:13/M

55

Maureen Prokopius Solon OH

5102

42

882

48:05.9

15:31/M

56

Bobbi Noe North Olmsted OH

5014

42

885

48:25.7

15:37/M

57

Stephanie Maver Willoughby OH

2910

42

895

48:38.8

15:41/M

58

Jill Hart Willoughby OH

927

43

904

48:57.2

15:47/M

59

Lisa Ineson Huron OH

2713

43

908

49:04.8

15:50/M

60

Janet Jacobs Bay Village OH

2719

43

920

49:24.9

15:56/M

61

Lisa Gleisner Willard OH

1961

42

929

49:30.4

15:58/M

62

Debbie Bliss Lakewood OH

1955

41

930

49:31.0

15:58/M

63

Kristine Zanotti Westlake OH

2007

44

933

49:52.6

16:05/M

64

Maura Schroeder Cleveland OH

5228

43

935

50:06.0

16:10/M

65

Susan Musal Hinckley OH

2993

43

957

50:57.2

16:26/M

66

Betsi Shaffer Cleveland OH

5249

43

985

52:09.3

16:49/M

67

Rita Cole Olmsted Falls OH

2416

41

986

52:10.1

16:50/M

68

Linda Kershner Independence OH

2765

44

993

52:15.9

16:51/M

69

Jennifer Ruediger Brunswick OH

5180

41

1063

54:01.9

17:25/M

70

Roxane Jackson Strongsville OH

2717

44

1065

54:02.5

17:26/M

71

Lizz Wilson Westlake OH

5454

41

1066

54:03.1

17:26/M

72

Megan Burke Cleveland OH

2361

42

1079

54:17.6

17:31/M

73

Kelly Fricano Rocky River OH

2567

44

1092

55:06.9

17:46/M

74

Julie Sohnger Willoughby OH

871

42

1112

55:56.5

18:03/M

75

Patti Blake Bay Village OH

1491

44

1127

56:22.0

18:11/M

76

Mo Loesch Westlake OH

2848

44

1132

56:27.8

18:13/M

77

Kathy Sack Rocky River OH

5196

43

1139

56:34.2

18:15/M

78

Mary Smrekar Cleveland OH

1499

42

1147

56:45.3

18:18/M

79

Jennifer Saunders Cleveland OH

5211

43

1156

57:10.1

18:26/M

80

Joanne Dolsen Chardon OH

1764

44

1166

57:19.9

18:29/M

81

Christine Ritenauer Amherst OH

5135

40

1168

57:21.6

18:30/M

82

Sandra Piazza Cleveland OH

1998

43

1179

57:35.4

18:35/M

83

Anne Heugel Cleveland OH

1983

44

1183

57:47.2

18:38/M

84

Jacqueline Fox Cleveland OH

2551

44

1205

58:37.8

18:55/M

85

Susan Cline Bay Village OH

2413

41

1208

58:38.9

18:55/M

86

Joanne Channell Mentor OH

2095

43

1215

58:44.0

18:57/M

87

Erin Patton Rocky River OH

1705

40

1221

58:56.0

19:01/M

88

Tara Lavelle Avon OH

1696

40

1222

58:57.8

19:01/M

89

Betti Drake Cleveland OH

1742

40

1236

59:12.6

19:06/M

90

Sandy Valletta Cleveland OH

5393

41

1248

59:27.6

19:11/M

91

Edie Lang Avon Lake OH

2040

40

1253

59:34.5

19:13/M

92

Angie Taseff North Ridgeville OH

5354

40

1263

59:43.2

19:16/M

93

Kathy Mottola Painesville OH

2984

40

1265

59:44.8

19:16/M

94

Kelly Richards Solon OH

5132

43

1321

1:01:00.6

19:41/M

95

Mary Gayle Lehman North Ridgeville OH

2828

40

1331

1:01:10.8

19:44/M

96

Theresa Ljubi Mentor OH

1858

41

1392

1:02:15.2

20:05/M

97

Jackie Leprevost Lagrange OH

2835

42

1398

1:02:25.7

20:08/M

98

Jean Raab Sheffield Lake OH

5110

40

1415

1:03:03.7

20:20/M

99

Anne Roesch Avon OH

5146

41

1430

1:03:16.5

20:25/M

100

Lisa Creedon Avon OH

2432

40

1489

1:05:34.1

21:09/M

101

Beth Williams Cleveland OH

2167

41

1497

1:06:28.0

21:26/M

102

Lori Howenstine Magnolia OH

2162

43

1498

1:06:41.6

21:31/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Curt Bachus Akron OH

2269

44

6

16:54.0

5:27/M

2

Joe Hoffman North Royalton OH

150

43

9

17:27.0

5:38/M

3

William Biscoff Cleveland OH

985

44

11

17:49.0

5:45/M

4

Joe Torzok Tampa FL

1460

42

12

17:52.0

5:46/M

5

Mark Gibson Columbia Station OH

2592

42

18

18:26.6

5:57/M

6

Stephan Kremer Cleveland OH

2068

43

21

18:32.0

5:59/M

7

Bryan Tatar North Olmsted OH

902

43

30

19:24.0

6:15/M

8

Jeff Ganor Rocky River OH

2032

40

33

19:31.0

6:18/M

9

Michael Polito Cleveland OH

5087

43

37

19:37.0

6:20/M

10

Matthew Yetter Lakewood OH

5476

44

41

19:53.0

6:25/M

11

Martin Frygier Independence OH

2573

41

54

20:45.0

6:42/M

12

John Hendricks Cleveland OH

2662

40

60

20:52.0

6:44/M

13

Dan Van Luvender Lakewood OH

5394

42

61

20:53.0

6:44/M

14

Brian Dossa Northfield OH

2485

43

83

21:40.0

6:59/M

15

Tim McNichols Cleveland OH

2942

40

92

21:56.0

7:05/M

16

Jeff Stoner Cleveland OH

5318

43

95

22:00.0

7:06/M

17

James Williamson Cleveland OH

5451

41

108

22:23.0

7:13/M

18

Anthony Berdis Cleveland OH

2315

42

130

22:45.0

7:20/M

19

Bradley Schlang Chagrin Falls OH

5218

42

142

22:59.0

7:25/M

20

Dan Weist Rocky River OH

128

41

157

23:28.0

7:34/M

21

Gary Uveges Cleveland OH

5390

40

164

23:34.0

7:36/M

22

Larry Luciano Willoughby OH

2857

40

186

24:06.0

7:46/M

23

Jim Mooney Ashland OH

2980

41

194

24:12.8

7:48/M

24

Tom MacMillan Bay Village OH

909

42

209

24:26.0

7:53/M

25

Sean Krencik Rocky River OH

2800

42

214

24:31.0

7:55/M

26

John Reagan Cleveland OH

2071

40

219

24:40.0

7:57/M

27

Ken Kosteinshek Maple Heights OH

2794

41

245

25:05.0

8:05/M

28

Steven Houser Cleveland OH

2699

41

252

25:11.0

8:07/M

29

Stephen Soyland New York NY

5294

41

253

25:12.0

8:08/M

30

Scott Piper Olmsted Falls OH

5081

44

258

25:16.0

8:09/M

31

Tim Tallaksen Avon Lake OH

5347

41

261

25:18.0

8:10/M

32

David Dury Lorain OH

2501

40

269

25:25.0

8:12/M

33

Terry Clucas Willoughby OH

1581

44

287

25:42.0

8:17/M

34

Stephen Nock Bay Village OH

2200

43

306

26:10.0

8:26/M

35

Steve Ambrosia Stow OH

2250

41

363

26:59.0

8:42/M

36

Jeff Glover Lakewood OH

2598

40

366

27:03.0

8:44/M

37

Jim Mason, Jr Bay Village OH

2901

41

373

27:15.0

8:47/M

38

Brett Schwartz Strongsville OH

5235

41

393

27:38.0

8:55/M

39

Pete Romito Cleveland OH

5156

42

406

27:52.0

8:59/M

40

Christopher Martin Akron OH

1622

42

421

28:07.0

9:04/M

41

Daniel Greve Cleveland OH

1448

41

444

28:32.0

9:12/M

42

Jeffrey Jandi Cleveland OH

2726

40

453

28:45.0

9:16/M

43

Bill Filion Cleveland OH

2540

44

471

29:11.0

9:25/M

44

Ravi Velu Strongsville OH

5400

44

505

29:35.0

9:33/M

45

Bill Matthews Bay Village OH

691

44

559

30:55.0

9:58/M

46

Michael Carlin Avon Lake OH

2390

40

614

32:29.0

10:29/M

47

Jeffrey Schroeder Cleveland OH

5227

43

617

32:32.0

10:30/M

48

Dale Blankonberg Cleveland OH

903

43

692

34:00.0

10:58/M

49

Paul Sutherland Bay Village OH

5340

40

745

36:34.0

11:48/M

50

Dean Bellone Westlake OH

2309

40

800

41:33.0

13:24/M

51

Bryan Ahern Cleveland OH

2244

40

830

43:44.0

14:06/M

52

Kenneth Hart Willoughby OH

926

43

906

49:00.0

15:48/M

53

Tim McDonough Oakville ON

2925

41

1008

52:33.6

16:57/M

54

Michael Prokopius Solon OH

5103

42

1009

52:37.0

16:58/M

55

John McRae Hinckley OH

2943

44

1050

53:50.0

17:22/M

56

Brad Reis Westlake OH

5124

42

1055

53:56.0

17:24/M

57

Edward Laclair Mentor OH

2810

41

1118

56:03.0

18:05/M

58

Robert K. Lanier Euclid OH

2814

40

1126

56:20.0

18:10/M

59

Keith Rosenberger Cleveland OH

5168

44

1290

1:00:10.0

19:25/M

60

Bob Knapp Elyria OH

908

40

1356

1:01:46.0

19:55/M

61

Bruce Berger Medina OH

2318

40

1401

1:02:33.0

20:11/M

62

Tom Bombardier Sterling VA

1642

43

1440

1:04:08.4

20:41/M

63

Michael Creedon Avon OH

2433

42

1454

1:04:35.0

20:50/M

64

Dave Roesch Avon OH

5147

42

1457

1:04:36.0

20:50/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jean Hastings Bay Village OH

888

49

134

22:48.3

7:21/M

2

Leigh Owen Cleveland OH

5039

48

152

23:21.0

7:32/M

3

Patti Sparks Rocky River OH

1000

46

153

23:26.1

7:34/M

4

Anna Visgel Mentor OH

1492

47

198

24:14.8

7:49/M

5

Lisa Molnar Avon Lake OH

2976

45

213

24:29.9

7:54/M

6

Holly Pederson Chagrin Falls OH

5059

46

276

25:30.8

8:14/M

7

Joanne Jenovic Cleveland OH

2727

45

280

25:34.6

8:15/M

8

Mary Primrose Strongsville OH

5097

48

310

26:13.4

8:27/M

9

Susan Defauw Strongsville OH

2457

49

321

26:22.9

8:30/M

10

Cindy Sullivan Mentor OH

1866

48

353

26:50.2

8:39/M

11

Jennifer Madercic Cleveland OH

2878

48

365

27:02.5

8:43/M

12

Deborah Hughes Medina OH

2703

45

372

27:14.4

8:47/M

13

Laura Mimura Avon Lake OH

1725

47

376

27:21.0

8:49/M

14

Joni Honard Strongsville OH

2685

46

399

27:45.9

8:57/M

15

Julie Oneil Mentor OH

5035

45

466

29:04.1

9:23/M

16

Sharon Zeck Cleveland OH

5491

47

475

29:15.7

9:26/M

17

Jane Lawless Cleveland OH

2045

49

490

29:22.8

9:28/M

18

Joan Ehrbar North Olmsted OH

2515

48

528

29:58.0

9:40/M

19

Marilyn Dombey Avon OH

1074

46

548

30:29.5

9:50/M

20

Sandra Regallis Newton Falls OH

5122

47

555

30:49.8

9:56/M

21

Jill Jusko Lakewood OH

1526

46

561

30:57.8

9:59/M

22

Vicki Laganke Willoughby OH

1480

45

585

31:38.7

10:12/M

23

Pam Kennedy Aurora OH

2759

49

638

32:52.5

10:36/M

24

Patty Hollis Rocky River OH

1743

48

651

33:17.8

10:44/M

25

Alice Dugal Cleveland OH

2019

46

664

33:33.4

10:49/M

26

Cynthia Cekanski Strongsville OH

924

49

669

33:38.3

10:51/M

27

Rosemary Greve Cleveland OH

2616

48

680

33:51.7

10:55/M

28

Stephanie Marszal Brecksville OH

2898

48

698

34:14.6

11:03/M

29

Ilene Frankel Cleveland OH

857

46

700

34:18.9

11:04/M

30

Dawn Jones Medina OH

861

45

702

34:23.1

11:05/M

31

Jamie Cross Elyria OH

2435

46

725

35:45.7

11:32/M

32

Sue Costello Cleveland OH

2426

46

731

35:55.5

11:35/M

33

Debbie Ward Strongsville OH

988

49

751

37:18.6

12:02/M

34

Gina McCall Columbus OH

1474

48

758

37:41.5

12:09/M

35

Amy Brill Bay Village OH

2347

49

768

38:05.0

12:17/M

36

Mary Delgado Cleveland OH

1618

46

774

39:12.6

12:39/M

37

Cora Barnes Cleveland OH

2281

47

781

40:00.1

12:54/M

38

Shelley Miller Peninsula OH

59

49

782

40:00.9

12:54/M

39

Cindy Pescatrice Rocky River OH

1194

47

788

40:14.6

12:59/M

40

Wiggins Kimberly Mentor OH

2777

45

790

40:15.4

12:59/M

41

Trish Kelley Westlake OH

1723

49

795

41:08.0

13:16/M

42

Donna Caputo Strongsville OH

912

49

810

42:17.4

13:38/M

43

Julie Frank Avon OH

2560

45

817

42:42.2

13:46/M

44

Rachel Legerski Willoughby OH

953

47

826

43:09.7

13:55/M

45

Coleen Webber North Royalton OH

1887

45

832

43:45.9

14:07/M

46

Mary Mack Norwalk OH

2873

47

838

44:59.6

14:31/M

47

Colleen Visconti Bay Village OH

5408

45

842

45:12.8

14:35/M

48

Pamela Haba Broadview Heights OH

2631

49

846

45:29.1

14:40/M

49

Ruth Demilia Cleveland OH

2466

47

862

46:43.4

15:04/M

50

Ann Bush Rocky River OH

2365

45

870

47:05.1

15:11/M

51

Deb Gibbons North Olmsted OH

2591

47

884

48:23.8

15:36/M

52

Nancy Clapacs Cleveland OH

1580

48

892

48:36.4

15:41/M

53

Linda Richmond Euclid OH

1605

49

894

48:37.9

15:41/M

54

Nancy Wimbiscus Lakewood OH

5456

45

899

48:48.7

15:45/M

55

Claudette Cook-Clucas Willoughby OH

1584

49

901

48:55.4

15:47/M

56

Susan Gerlach Bay Village OH

1069

49

922

49:26.8

15:57/M

57

Cynthia Albanese Cleveland OH

1966

47

963

51:12.5

16:31/M

58

Debbie Mance Westlake OH

1828

49

981

52:05.4

16:48/M

59

Sandy Gump Westlake OH

1824

48

982

52:06.4

16:48/M

60

Liz Belec Independence OH

2299

47

994

52:16.7

16:52/M

61

Linda Heuman Cleveland OH

2669

49

1025

52:58.9

17:05/M

62

Susan D. Carver Cleveland OH

2393

49

1038

53:29.1

17:15/M

63

Mary McRae Hinckley OH

2944

45

1051

53:51.1

17:22/M

64

Alexandra Tank North Canton OH

85

45

1067

54:03.9

17:26/M

65

Mary Patton Cleveland OH

5052

48

1078

54:16.7

17:30/M

66

Kathy Messer Lorain OH

2954

49

1080

54:19.4

17:31/M

67

Lynne Spear Brunswick OH

5297

47

1086

54:38.2

17:37/M

68

Cathy Slater Hinckley OH

77

48

1087

54:44.7

17:39/M

69

Christine Loy Olmsted Falls OH

1905

45

1100

55:14.2

17:49/M

70

Jolene Moody East Canton OH

2978

49

1105

55:39.2

17:57/M

71

Susan Saccardi Lakewood OH

5194

46

1109

55:54.4

18:02/M

72

Barbara Mernen Mentor OH

869

45

1113

55:57.4

18:03/M

73

Kim Toreky North Olmsted OH

1198

48

1116

56:00.1

18:04/M

74

Calliope Walsh Painesville OH

5420

45

1137

56:33.0

18:15/M

75

Jean Webber Strongsville OH

1891

49

1141

56:35.0

18:15/M

76

Diane Dittoe Solon OH

1585

48

1146

56:44.7

18:18/M

77

Pamela Rutherford Eastlake OH

950

45

1148

56:45.9

18:18/M

78

Leslie Carno-Harf Beachwood OH

16

47

1160

57:16.4

18:28/M

79

Claudia Lipscomb North Ridgeville OH

1073

49

1198

58:30.3

18:52/M

80

Kathleen Corrigan Lakewood OH

2424

47

1199

58:31.0

18:53/M

81

Laura Jecmen-Fink MacEdonia OH

2106

45

1216

58:51.4

18:59/M

82

Jill Cancelliere Cleveland OH

6

47

1226

59:00.2

19:02/M

83

Colleen Rhode Cleveland OH

5128

47

1228

59:01.7

19:02/M

84

Paola Marcuz Cleveland OH

54

47

1247

59:26.6

19:10/M

85

Helen Pero Chardon OH

5064

46

1250

59:30.9

19:12/M

86

Carrie Blakeley Willoughby OH

1728

46

1260

59:39.7

19:15/M

87

Lisa Laneve North Olmsted OH

2116

47

1278

59:54.4

19:19/M

88

Janet Cimino Cleveland OH

1646

45

1285

1:00:07.1

19:24/M

89

Robin Rosenberger Cleveland OH

5169

49

1292

1:00:11.2

19:25/M

90

Christine Dalpiaz Mentor OH

2444

49

1302

1:00:29.1

19:31/M

91

Rose Ursetti Cleveland OH

2004

47

1330

1:01:05.1

19:42/M

92

Bonni Kortz Cleveland OH

2790

45

1361

1:01:50.3

19:57/M

93

Teena Becker Jefferson OH

2297

45

1363

1:01:51.9

19:57/M

94

Teresa Barnes-Spencer Cleveland OH

2282

48

1407

1:02:36.7

20:12/M

95

Sandy Gibson Madison OH

1768

47

1419

1:03:09.2

20:22/M

96

Kathryn MacBride Cleveland OH

2866

45

1436

1:03:31.4

20:29/M

97

Dorothy Thompson Chardon OH

1793

49

1464

1:04:46.5

20:54/M

98

Kathleen McNally Wayne PA

2936

46

1467

1:04:56.5

20:57/M

99

Connie Ramunni Cleveland OH

5114

48

1478

1:05:17.0

21:04/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Pellegrino Ciccarello Cleveland OH

1718

45

3

16:14.0

5:14/M

2

Steve Doyle Twinsburg OH

895

46

23

18:43.0

6:02/M

3

Jerry O'Flanagan Broadview Heights OH

5028

48

26

19:14.0

6:12/M

4

Andrew Straka Bedford OH

934

48

31

19:25.0

6:16/M

5

Anthony Polito Medina OH

5085

46

36

19:36.0

6:19/M

6

Mike Kokell New York NY

2786

45

63

20:54.0

6:45/M

7

A. Marc Gillinov Chagrin Falls OH

2594

47

71

21:14.0

6:51/M

8

Jerry Lynch Akron OH

978

48

72

21:18.0

6:52/M

9

Ty Delamatre Huron OH

2463

48

73

21:20.0

6:53/M

10

Larry McSweney Hinckley OH

1724

46

75

21:23.0

6:54/M

11

Terry Spisak Mentor OH

5299

48

84

21:44.0

7:01/M

12

Don Urbancsik Mentor OH

5388

48

89

21:48.9

7:02/M

13

Gary Damerow Barberton OH

2445

46

103

22:14.0

7:10/M

14

Michael Primrose Strongsville OH

5098

49

111

22:27.0

7:15/M

15

Rick Ward Strongsville OH

5430

46

120

22:36.0

7:17/M

16

Gary Bellis Strongsville OH

2304

47

197

24:14.5

7:49/M

17

Kevin Hawkins Painesville OH

2649

49

220

24:40.0

7:57/M

18

Kevin Coughlin Avon Lake OH

2427

45

223

24:49.0

8:00/M

19

Ken Slater Hinckley OH

5270

48

241

25:03.0

8:05/M

20

Don Safranek Cleveland OH

5201

49

347

26:46.0

8:38/M

21

Mike McCrone Rocky River OH

2919

45

354

26:51.0

8:40/M

22

Al Marcinek Strongsville OH

2888

47

377

27:22.0

8:50/M

23

Ron McClellan Avon Lake OH

2917

48

394

27:39.0

8:55/M

24

William Kennedy Aurora OH

2761

49

401

27:47.0

8:58/M

25

Samuel Kincaid Lakewood OH

2778

49

410

27:55.0

9:00/M

26

Jim Reider Middlefield OH

1784

48

445

28:33.0

9:13/M

27

Tom Nock

928

46

525

29:55.0

9:39/M

28

John Fitzgerald Strongsville OH

2544

45

557

30:53.0

9:58/M

29

Celso Castillo Westlake OH

2398

47

574

31:25.0

10:08/M

30

Bryan Rowe Chardon OH

1514

47

581

31:34.0

10:11/M

31

Andrew Legerski Willoughby OH

952

49

586

31:40.0

10:13/M

32

Kevin Zupancic Cleveland OH

9791

45

643

33:05.0

10:40/M

33

Chris Carney Avon OH

1446

48

670

33:39.0

10:51/M

34

James Owen Avon Lake OH

5037

48

716

34:52.0

11:15/M

35

Ron Frantz Medina OH

972

47

724

35:44.0

11:32/M

36

George Neundorfer Rocky River OH

5003

49

732

35:56.0

11:35/M

37

Glenn Nickerson Cleveland OH

966

49

739

36:07.0

11:39/M

38

David Brill Bay Village OH

2348

49

767

38:05.0

12:17/M

39

Bob Glaettli Cleveland OH

1619

47

775

39:13.0

12:39/M

40

Frank Ferro Rocky River OH

1719

45

803

41:40.0

13:26/M

41

Dutch Beckwith Westlake OH

1812

49

902

48:56.0

15:47/M

42

James Loy Olmsted Falls OH

1906

49

1098

55:13.0

17:49/M

43

Blair Cancelliere Cleveland OH

1732

49

1224

58:59.0

19:02/M

44

Pat MacBride Cleveland OH

2868

46

1318

1:00:58.0

19:40/M

45

Jim Thompson Chardon OH

1794

49

1469

1:05:00.0

20:58/M

46

Jack Ramunni Cleveland OH

5115

48

1485

1:05:26.0

21:06/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cathy Johnston Painesville OH

2733

50

107

22:22.7

7:13/M

2

Diane Bosley Willoughby OH

1570

54

116

22:33.8

7:16/M

3

Barb Seitz Mentor OH

1609

50

189

24:10.0

7:48/M

4

Karen Sharpnack Norwalk OH

5251

50

259

25:16.9

8:09/M

5

Rosa Kostel Independence OH

2796

51

268

25:24.9

8:12/M

6

Maribeth Joeright Mentor OH

1593

50

290

25:44.7

8:18/M

7

Jean Kosmac Lakewood OH

2793

54

296

25:56.4

8:22/M

8

Pam Benko Mentor OH

1566

54

312

26:14.9

8:28/M

9

Shirley Leonard Strongsville OH

2833

52

420

28:06.5

9:04/M

10

Marcia Pothier Westlake OH

5090

52

431

28:18.8

9:08/M

11

Sharon Dorian Cleveland OH

2484

52

437

28:23.4

9:09/M

12

Joy Perry Cleveland OH

5065

54

456

28:52.7

9:19/M

13

Bonnie Sikes Lakewood OH

5260

53

479

29:18.0

9:27/M

14

Gale Connor Independence OH

2419

50

496

29:27.2

9:30/M

15

Maria Ramirez Westlake OH

5113

52

509

29:37.3

9:33/M

16

Linda Papantoniou Hinckley OH

5044

52

516

29:45.1

9:36/M

17

Cathy Mashburn Struthers OH

2899

50

527

29:56.6

9:39/M

18

Jan Durkalski Berea OH

2496

53

562

31:06.3

10:02/M

19

Linda Bratys Willoughby OH

2341

51

604

32:11.6

10:23/M

20

Sophia Tjotjos Rocky River OH

899

50

619

32:33.4

10:30/M

21

Lalene Kay Berea OH

2755

53

620

32:36.5

10:31/M

22

June Bretz Mentor OH

1573

51

629

32:41.9

10:33/M

23

Sara Farling Broadview Heights OH

2535

53

641

33:02.4

10:39/M

24

Joy Markel Cleveland OH

2890

52

645

33:08.6

10:41/M

25

Pat Bland Lakewood OH

2323

53

704

34:25.1

11:06/M

26

Victoria Heim Cleveland OH

2661

53

708

34:28.5

11:07/M

27

Amy Wainright Willoughby OH

995

52

721

35:32.2

11:28/M

28

Linda Dick Lakewood OH

2474

50

728

35:50.8

11:34/M

29

Kelly Rudy Cleveland OH

5179

50

730

35:54.9

11:35/M

30

Eileen Gramlich Buffalo NY

2608

50

766

38:04.2

12:17/M

31

Deborah Palko Independence OH

886

54

772

38:54.4

12:33/M

32

Cynthia Mallik Cleveland OH

53

5