Towpath Half Marathon & 5 Mile Half Marathon

Age Group Results

April 03, 2011


Hermes Sports & Events, Inc.

Men: 0- 1 2-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 1 2-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Open Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Julie Rubin                       Kent  OH             6880   37       29      1:34:14.2   1:34:14.2      0:00.0      7:11/M
       2    Christine Ganz                    Sagamore Hills  OH   4586   50       31      1:34:21.6   1:34:21.6      0:00.0      7:12/M
       3    Kelly Conley                      Avon  OH             4551   29       34      1:35:00.8   1:35:00.8      0:00.0      7:15/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Justin Baum                       Bolivar  OH          4518   25        1      1:15:47.8   1:15:47.8      0:00.0      5:47/M
       2    Henry Goodnough                   Cleveland Hts  OH    4595   27        2      1:22:54.7   1:22:54.7      0:00.0      6:20/M
       3    Zachary Lewis                     Cleveland  OH        6817   34        3      1:24:16.1   1:24:16.1      0:00.0      6:26/M
Top

Overall Female Overall Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Debra Rafferty                    Chardon  OH          6964   41       63      1:43:25.5   1:43:25.5      0:00.0      7:53/M
Top

Overall Male Overall Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    William Biscoff                   S. Euclid  OH        4526   45        7      1:25:52.6   1:25:52.6      0:00.0      6:33/M
Top

Female No Age Provided

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Laura Lewis                       University Hts.  OH  6816    0      277      2:36:06.7   2:36:30.5      0:23.8     11:55/M
Top

Male No Age Provided

Record: - Year: - Time: 9:59:59.9

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Gary Ilijevich                    Stow  OH             6982           212      2:08:45.2   2:08:55.6      0:10.4      9:50/M
Top

Female 19 and Under

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Julia Clancy                      Cleveland Hts  OH    4547   19       84      1:46:23.5   1:46:31.7      0:08.2      8:07/M
       2    Lauren Switala                    North Olmsted  OH    6913   18      132      1:55:18.2   1:55:28.2      0:10.0      8:48/M
Top

Male 19 and Under

Record: - Year: - Time: 0:00.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Joe Arquillo                      Fairview Park  OH    6984   16       26      1:33:37.8   1:33:45.0      0:07.2      7:09/M
       2    Chris Brady                       Stow  OH             4533   19      135      1:55:47.0   1:56:05.7      0:18.7      8:50/M
       3    Daniel Ita                        Medina  OH           6784   18      219      2:09:32.8   2:09:52.3      0:19.5      9:53/M
Top

Female 20 to 24

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Katherine Bastine                 Canton  OH           6976   23      156      1:58:59.3   1:59:19.8      0:20.5      9:05/M
       2    Kelsey Reed                       Akron  OH            6873   23      213      2:08:58.1   2:09:11.2      0:13.1      9:51/M
       3    Amy Nims                          Attica  OH           6848   23      233      2:13:28.0   2:13:47.6      0:19.6     10:11/M
Top

Male 20 to 24

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jeff Hirz                         Rocky River  OH      6776   24       61      1:42:30.7   1:42:41.9      0:11.2      7:49/M
       2    Bryan Saladin                     Amherst  OH          6884   23       65      1:43:33.3   1:43:40.8      0:07.4      7:54/M
       3    Kyle Kiffer                       Middleburg Hts.  OH  6958   23       75      1:44:49.6   1:44:58.0      0:08.3      8:00/M
       4    Jeffrey Trottier                  Oberlin  OH          6920   21       80      1:45:22.5   1:45:23.6      0:01.1      8:03/M
       5    Richard Kluge                     Ravenna  OH          6804   24       91      1:47:46.2   1:47:59.3      0:13.1      8:14/M
       6    Harry Sims III                    Stow  OH             6896   24      169      2:00:03.0   2:00:18.3      0:15.2      9:10/M
       7    Collin Burns                      Beaver  PA           4538   21      177      2:01:14.7   2:01:32.8      0:18.1      9:15/M
       8    Luke Neubecker                    Cleveland Hts  OH    6969   24      262      2:23:01.4   2:23:17.4      0:16.0     10:55/M
Top

Female 25 to 29

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Michelle Barwacz                  Seven Hills  OH      4515   26       46      1:37:43.3   1:37:54.4      0:11.0      7:28/M
       2    Helen Henegahn                    Cleveland Hts  OH    6771   29       72      1:44:19.9   1:44:33.4      0:13.4      7:58/M
       3    Jillian Snyder                    Lakewood  OH         6901   26      101      1:49:30.4   1:49:34.1      0:03.7      8:22/M
       4    Lesley Turski                     Cleveland  OH        6921   29      102      1:49:31.2   1:49:41.9      0:10.7      8:22/M
       5    Rebecca Simmerly                  Westlake  OH         6894   26      112      1:52:16.5   1:52:25.8      0:09.3      8:34/M
       6    Stephanie Coates                  Medina  OH           4548   26      118      1:52:47.7   1:53:05.9      0:18.2      8:37/M
       7    Rachel Daw                        North Royalton  OH   4561   29      119      1:52:50.8   1:53:12.4      0:21.6      8:37/M
       8    Jessica Bagwell                   Rocky River  OH      4511   27      121      1:53:20.0   1:53:21.8      0:01.7      8:39/M
       9    Amy Hohenberger                   Beachwood  OH        6779   27      124      1:53:51.4   1:54:20.2      0:28.8      8:41/M
      10    Karalyn Swope                     Cleveland Hts  OH    6914   28      136      1:56:06.6   1:56:27.4      0:20.8      8:52/M
      11    Jennifer Amendola                 Massillon  OH        4504   26      141      1:56:27.1   1:56:30.8      0:03.7      8:53/M
      12    Heidi Blecick                     Mayfield Heights  O  4528   26      146      1:57:19.7   1:57:29.4      0:09.6      8:57/M
      13    Stephanie Gath                    Lagrange  OH         4588   29      155      1:58:31.7   1:58:44.0      0:12.3      9:03/M
      14    Maria Preston                     Stow  OH             6864   29      160      1:59:14.9   1:59:21.6      0:06.7      9:06/M
      15    Lindsay Maurath                   Cleveland Hts  OH    6825   29      180      2:01:55.1   2:02:20.7      0:25.6      9:18/M
      16    Gretchen Chriszt                  Bay Village  OH      4545   27      183      2:02:27.7   2:02:53.1      0:25.3      9:21/M
      17    Mildred Aponte-Soto               Wickliffe  OH        4505   27      188      2:03:53.8   2:04:02.6      0:08.7      9:27/M
      18    Kathryn Fitzgerald                Westlake  OH         4581   29      209      2:08:00.5   2:08:22.6      0:22.0      9:46/M
      19    Colleen Morris                    Cuyahoga Falls  OH   6844   25      214      2:09:08.0   2:09:19.1      0:11.0      9:51/M
      20    Erin Jenks                        Cleveland Hts  OH    6787   25      231      2:12:32.6   2:12:42.1      0:09.4     10:07/M
      21    Tracy Schell                      Lakewood  OH         6888   29      260      2:22:40.1   2:22:56.0      0:15.8     10:53/M
      22    Kyle Coley                        Hinckley  OH         6970   26      266      2:25:36.0   2:26:02.4      0:26.3     11:07/M
      23    Tonibelle Gatbonton-Schwager      University Hts.  OH  4587   29      281      2:44:15.3   2:44:31.9      0:16.5     12:32/M
      24    Amanda Harris                     Strongsville  OH     6765   28      283      2:45:04.2   2:45:27.8      0:23.5     12:36/M
      25    Julie Curtis                      Stow  OH             4559   26      286      3:00:24.2   3:00:53.2      0:29.0     13:46/M
Top

Male 25 to 29

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Frank Zgrabik                     Cleveland  OH        6952   28        6      1:25:04.2   1:25:06.0      0:01.8      6:30/M
       2    Ryan McCartney                    Cleveland  OH        6826   26        8      1:25:59.6   1:26:00.9      0:01.3      6:34/M
       3    Mike Watson                       Solon  OH            6932   26       15      1:29:18.5   1:29:18.5                  6:49/M
       4    Roy Haber                         Olmsted Falls  OH    6759   29       19      1:32:13.0   1:32:16.0      0:02.9      7:02/M
       5    Peter Finnerty                    Stow  OH             4580   28       24      1:33:16.8   1:33:19.2      0:02.4      7:07/M
       6    David Sullivan                    Cleveland  OH        6911   25       44      1:37:24.1   1:37:35.7      0:11.6      7:26/M
       7    Micheal Ruttinger                 Beachwood  OH        6883   28       82      1:45:35.9   1:45:48.6      0:12.7      8:04/M
       8    Dane Manning                      Parma  OH            6824   27       93      1:47:59.9   1:50:29.3      2:29.4      8:15/M
       9    Phil Mitcheff                     Lorain  OH           6838   26       95      1:48:51.2   1:49:05.2      0:14.0      8:19/M
      10    James Barbur                      Mentor  OH           4512   26      204      2:06:39.8   2:06:39.8                  9:40/M
      11    Evan Tristano                     Akron  OH            6919   28      228      2:11:14.0   2:11:30.8      0:16.7     10:01/M
      12    Patrick Hughes                    Cuyahoga Falls  OH   6783   27      254      2:20:10.8   2:20:21.8      0:11.0     10:42/M
      13    Keisuke Nakamura                  Akron  OH            6846   29      268      2:25:49.3   2:26:02.4      0:13.0     11:08/M
      14    Legborsi Bete                     Westlake  OH         4525   28      276      2:34:32.3   2:34:43.3      0:11.0     11:48/M
Top

Female 30 to 34

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Sarah Racic                       North Royalton  OH   6869   32       54      1:40:26.0   1:40:38.1      0:12.0      7:40/M
       2    Devon Racz                        Broadview Heights    6870   31       64      1:43:18.4   1:43:24.2      0:05.8      7:53/M
       3    Courtney Kunkel                   Mc Donald  OH        6810   31       70      1:44:09.1   1:44:20.9      0:11.8      7:57/M
       4    Kristi Nowakowski                 Cleveland  OH        6850   33       77      1:45:06.9   1:45:14.6      0:07.6      8:01/M
       5    Kate Toohig                       Bentleyville  OH     6918   34      123      1:53:51.4   1:54:20.1      0:28.7      8:41/M
       6    Kristi Gunyula                    Kent  OH             6758   30      133      1:55:20.6   1:55:28.4      0:07.8      8:48/M
       7    D'Ann Bertoni                     Stow  OH             4524   33      153      1:57:51.6   1:58:03.5      0:11.9      9:00/M
       8    Nichole Barker                    Cleveland  OH        4513   32      157      1:59:07.6   1:59:20.8      0:13.2      9:06/M
       9    Monica Nowac                      University Hts.  OH  6849   31      206      2:07:10.2   2:07:23.9      0:13.7      9:42/M
      10    Jennifer Blaut                    Wickliffe  OH        4527   34      220      2:09:38.6   2:09:51.7      0:13.0      9:54/M
      11    Jennifer Davis                    Parma  OH            4560   32      244      2:16:21.5   2:16:36.2      0:14.7     10:25/M
      12    Holly Moran                       Cleveland  OH        6841   31      287      3:03:12.1   3:03:13.4      0:01.2     13:59/M
Top

Male 30 to 34

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jason Aspinall                    Twinsburg  OH        4508   31        4      1:24:21.3   1:24:21.8      0:00.4      6:26/M
       2    Charles Stusek                    Chesterland  OH      6910   31        5      1:24:27.7   1:24:28.7      0:01.0      6:27/M
       3    Michael Zbiegien                  Euclid  OH           6950   33       10      1:26:33.6   1:26:34.0      0:00.4      6:36/M
       4    Josiah Sell                       University Hts.  OH  6892   33       16      1:29:56.7   1:29:57.1      0:00.3      6:52/M
       5    Mike Niegowski                    Sullivan  OH         6847   31       21      1:32:25.5   1:32:30.0      0:04.5      7:03/M
       6    Ben Whiting                       Lakewood  OH         6974   32       22      1:32:47.0   1:33:58.8      1:11.7      7:05/M
       7    Nicholas Bresler                  Cleveland Hts  OH    4534   30       27      1:33:51.9   1:33:53.9      0:02.0      7:10/M
       8    Kyle Williams                     Stow  OH             6937   32       32      1:34:21.9   1:34:26.3      0:04.3      7:12/M
       9    Dan Spirka                        Cleveland  OH        6903   33       35      1:34:58.9   1:35:09.1      0:10.1      7:15/M
      10    Evan Mangan                       Cleveland  OH        6822   30       38      1:35:53.8   1:35:54.3      0:00.4      7:19/M
      11    Edward Kosek                      Medina  OH           6805   33       42      1:37:05.9   1:37:15.7      0:09.7      7:25/M
      12    Kyle Harding                      Elyria  OH           6763   34       55      1:40:40.9   1:40:47.9      0:07.0      7:41/M
      13    Patrick Watson                    Solon  OH            6933   30       67      1:43:42.2   1:43:44.6      0:02.3      7:55/M
      14    Andy Francis                      Cleveland  OH        4585   31       79      1:45:17.5   1:45:27.4      0:09.9      8:02/M
      15    Bill Blueter                      Sagamore Hills  OH   4529   34       87      1:47:08.7   1:47:15.6      0:06.8      8:11/M
      16    Scott Goss                        Cleveland  OH        4596   30       88      1:47:32.5   1:47:41.2      0:08.7      8:13/M
      17    Ron Pollock                       Akron  OH            6860   33       94      1:48:38.0   1:48:55.6      0:17.5      8:18/M
      18    Matthew Wise                      Apex  NC             6940   31       96      1:48:53.4   1:49:50.2      0:56.7      8:19/M
      19    Evan Howe                         Cleveland  OH        6977   30      100      1:49:24.2   1:49:41.7      0:17.4      8:21/M
      20    Marc Latkovic                     Willoughby  OH       6811   30      111      1:52:09.6   1:52:31.3      0:21.6      8:34/M
      21    Matthew Snyder                    Hudson  OH           6902   32      113      1:52:18.9   1:52:46.1      0:27.2      8:34/M
      22    Ivica Sapina                      Eastlake  OH         6886   34      126      1:54:19.4   1:54:33.9      0:14.5      8:44/M
      23    Mark Racz                         Broadview Heights    6871   31      140      1:56:21.8   1:56:27.5      0:05.6      8:53/M
      24    Naoyuki Ukai                      Sagamore Hills  OH   6922   31      147      1:57:25.4   1:57:48.9      0:23.5      8:58/M
      25    Jason Duffy                       Dacula  GA           4572   34      162      1:59:22.1   1:59:50.9      0:28.7      9:07/M
      26    Bryan Holmes                      Hudson  OH           6781   33      163      1:59:24.9   1:59:51.7      0:26.7      9:07/M
      27    Peter Johnson                     Solon  OH            6791   34      184      2:03:10.9   2:03:26.2      0:15.3      9:24/M
      28    Chris Skerl                       University Hts.  OH  6898   30      196      2:05:29.9   2:05:35.2      0:05.2      9:35/M
      29    Derek Drayer                      Sagamore Hills  OH   4570   33      225      2:10:51.3   2:11:47.6      0:56.3      9:59/M
      30    Christopher Schell                Lakewood  OH         6887   31      259      2:22:39.2   2:22:54.8      0:15.5     10:53/M
      31    Benjamin Pritchard                Akron  OH            6866   32      280      2:43:50.3   2:44:10.2      0:19.9     12:30/M
      32    Daniel Schwager                   University Hts.  OH  6891   31      282      2:44:15.5   2:44:32.0      0:16.4     12:32/M
Top

Female 35 to 39

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Danielle Folliett-Munk            Brunswick  OH        4582   35       53      1:39:44.7   1:39:45.9      0:01.1      7:37/M
       2    Maureen Glasper                   Beachwood  OH        4594   39       86      1:47:05.8   1:47:20.7      0:14.8      8:10/M
       3    Jennifer Campbell                 Bay Village  OH      4541   36      142      1:56:29.1   1:56:41.3      0:12.1      8:54/M
       4    Christy Geiser                    Findlay  OH          4590   35      167      1:59:41.7   1:59:49.6      0:07.8      9:08/M
       5    Christi Phillip                   Akron  OH            6960   39      200      2:06:06.2   2:06:33.4      0:27.2      9:38/M
       6    Rosanna Carlson                   Akron  OH            4542   37      205      2:07:00.2   2:07:27.9      0:27.6      9:42/M
       7    Deborah Cich                      Broadview Heights    4546   39      216      2:09:10.0   2:09:22.8      0:12.8      9:52/M
       8    Heather Weitzel                   Stow  OH             6979   38      235      2:13:55.4   2:14:03.7      0:08.3     10:13/M
       9    Michelle Lawson                   Lakewood  OH         6814   37      237      2:14:28.6   2:14:38.9      0:10.3     10:16/M
      10    Jodi Higgins                      Avon  OH             6774   36      241      2:15:56.6   2:16:11.1      0:14.5     10:23/M
      11    Molly Kitchen                     Munroe Falls  OH     6803   35      245      2:16:21.7   2:16:29.7      0:08.0     10:25/M
      12    Lisa Yerian                       S. Euclid  OH        6944   37      248      2:17:53.0   2:17:59.0      0:05.9     10:32/M
      13    Barbara Kosinski                  Vienna  OH           6806   39      261      2:22:49.3   2:23:07.1      0:17.8     10:54/M
      14    Katrina Burns                     North Canton  OH     6971   35      267      2:25:37.1   2:26:03.4      0:26.2     11:07/M
      15    Cheryl Bodmer                     Willoughby  OH       4531   39      270      2:26:40.2   2:26:55.9      0:15.6     11:12/M
Top

Male 35 to 39

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Roy Munk                          Brunswick  OH        6845   37       14      1:29:06.6   1:29:06.6                  6:48/M
       2    Richard Wohleber                  North Ridgeville  O  6941   39       37      1:35:50.7   1:36:05.5      0:14.8      7:19/M
       3    Shawn Dickson                     Stow  OH             4563   38       49      1:38:29.2   1:38:29.9      0:00.6      7:31/M
       4    Ted Lawrence                      Mayfield Heights  O  6813   36       62      1:42:41.1   1:42:43.5      0:02.3      7:50/M
       5    Nick Zeman                        Cleveland  OH        6951   37       81      1:45:33.9   1:45:39.3      0:05.3      8:03/M
       6    George Squirek                    Parma  OH            6904   39      107      1:51:03.6   1:51:21.8      0:18.2      8:29/M
       7    Christopher Smith                 Brunswick  OH        6900   37      110      1:52:00.4   1:52:10.1      0:09.6      8:33/M
       8    Rick Reynolds                     Rootstown  OH        6876   38      115      1:52:38.8   1:52:46.9      0:08.1      8:36/M
       9    Reed Hettel                       Wakeman  OH          6773   39      170      2:00:04.4   2:00:17.1      0:12.7      9:10/M
      10    Matthew Beal                      Stow  OH             4520   36      176      2:01:03.7   2:01:10.3      0:06.5      9:14/M
      11    Sean Wilson                       Cleveland Hts  OH    6938   35      186      2:03:18.7   2:03:23.5      0:04.8      9:25/M
      12    Darin Croft                       S. Euclid  OH        4557   39      210      2:08:04.8   2:08:10.8      0:05.9      9:47/M
      13    Ryan Collins                      Massillon  OH        4549   37      239      2:14:52.3   2:14:52.4      0:00.1     10:18/M
      14    James Burke                       Lakewood  OH         4536   35      242      2:16:18.2   2:16:39.2      0:21.0     10:24/M
      15    Brian Gray                        Akron  OH            4597   35      249      2:18:24.5   2:18:45.9      0:21.3     10:34/M
      16    Steve Donatelli                   Hudson  OH           4568   35      250      2:18:58.6   2:19:24.3      0:25.6     10:36/M
      17    Dion San Martin                   Rocky River  OH      6885   36      252      2:19:42.6   2:19:56.4      0:13.7     10:40/M
      18    Sammy Rocco                       Twinsburg  OH        6879   38      265      2:24:41.0   2:25:06.3      0:25.2     11:03/M
Top

Female 40 to 44

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Karen Johnson                     University Hts.  OH  6789   42       74      1:44:43.0   1:44:47.6      0:04.6      8:00/M
       2    Tina Rubino                       Painesville  OH      6882   41      108      1:51:08.4   1:51:13.9      0:05.5      8:29/M
       3    Christina Powers                  Ashtabula  OH        6863   42      137      1:56:09.7   1:56:21.5      0:11.7      8:52/M
       4    Kyrstn Was                        Kent  OH             6931   40      139      1:56:17.1   1:56:24.6      0:07.5      8:53/M
       5    Priscilla Thayer                  Westlake  OH         6916   41      164      1:59:28.5   1:59:42.7      0:14.2      9:07/M
       6    Elizabeth Moles                   Cuyahoga Falls  OH   6839   41      165      1:59:38.0   2:00:04.5      0:26.4      9:08/M
       7    Elizabeth Kelley                  Lakewood  OH         6799   41      168      1:59:52.3   2:00:06.0      0:13.7      9:09/M
       8    Monika Morber                     Akron  OH            6843   42      175      2:01:03.5   2:01:29.5      0:26.0      9:14/M
       9    Susan Raber                       Beachwood  OH        6868   43      199      2:05:56.6   2:06:21.9      0:25.2      9:37/M
      10    Jennifer Butler                   S. Euclid  OH        4540   42      202      2:06:18.9   2:06:37.2      0:18.2      9:38/M
      11    Melissa Johnson                   Akron  OH            6790   43      221      2:09:50.3   2:10:16.4      0:26.0      9:55/M
      12    Lauren Purdum                     Sagamore Hills  OH   6967   40      222      2:10:23.2   2:10:43.7      0:20.4      9:57/M
      13    Carole Karikas                    Chardon  OH          6796   43      229      2:12:06.3   2:12:21.6      0:15.2     10:05/M
      14    Jean McKinney                     Norwalk  OH          6830   42      234      2:13:28.1   2:13:47.8      0:19.7     10:11/M
      15    Kim Craig                         Findlay  OH          4556   42      236      2:14:19.4   2:14:27.7      0:08.2     10:15/M
      16    Tiffany Heindel                   Mentor  OH           6768   42      246      2:16:50.3   2:17:05.0      0:14.6     10:27/M
      17    Kelli Zacharias                   Middleburg Hts.  OH  6948   43      247      2:17:02.2   2:17:21.0      0:18.7     10:28/M
      18    Ann Hutchison                     Barberton  OH        6978   44      255      2:20:46.4   2:21:03.5      0:17.0     10:45/M
      19    Diana Fick                        Akron  OH            4578   40      278      2:40:33.3   2:41:00.1      0:26.7     12:15/M
Top

Male 40 to 44

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Michael Sternasty                 Akron  OH            6906   44       11      1:26:42.4   1:26:48.7      0:06.2      6:37/M
       2    Gil Resendez                      Brunswick  OH        6874   40       13      1:28:05.1   1:28:05.1                  6:43/M
       3    Scott McColl                      Solon  OH            6828   40       33      1:34:40.7   1:34:42.1      0:01.4      7:14/M
       4    John Raleigh                      Shaker Hts  OH       6872   40       36      1:35:45.3   1:35:48.6      0:03.2      7:19/M
       5    Mark Gibson                       Columbia Station  O  4592   43       39      1:36:02.4   1:36:10.9      0:08.5      7:20/M
       6    Christopher Was                   Kent  OH             6930   43       43      1:37:09.5   1:37:12.9      0:03.4      7:25/M
       7    Jim Mann                          Painesville  OH      6823   43       48      1:37:59.1   1:38:04.4      0:05.2      7:29/M
       8    Lawrence Mino                     Wadsworth  OH        6837   44       50      1:39:10.9   1:39:13.8      0:02.8      7:34/M
       9    Bill Patteson                     Cleveland Hts  OH    6856   42       51      1:39:23.2   1:39:37.2      0:13.9      7:35/M
      10    Chuck Miller                      Boardman  OH         6836   44       56      1:41:00.8   1:41:07.0      0:06.2      7:43/M
      11    Frank Lewis                       University Hts.  OH  6815   43       57      1:41:05.1   1:41:28.8      0:23.7      7:43/M
      12    David Hardman Jr.                 Akron  OH            6764   41       58      1:41:16.4   1:41:30.8      0:14.4      7:44/M
      13    Steve Schraufl                    Akron  OH            6890   41       60      1:42:02.0   1:42:04.9      0:02.9      7:47/M
      14    Mark Ford                         Avon  OH             4583   43       66      1:43:35.7   1:43:49.2      0:13.4      7:54/M
      15    John Loeffelbein                  Mentor  OH           6820   42       69      1:43:57.4   1:43:59.4      0:01.9      7:56/M
      16    Dave Gudat                        Cleveland  OH        4600   42       78      1:45:08.0   1:45:15.5      0:07.4      8:02/M
      17    Jeremy Foster                     Lakewood  OH         4584   44       90      1:47:42.3   1:47:45.8      0:03.4      8:13/M
      18    John Burns                        Beachwood  OH        4539   40       99      1:49:07.9   1:49:25.8      0:17.8      8:20/M
      19    David Young                       Olmsted Falls  OH    6946   40      103      1:49:59.3   1:50:03.0      0:03.6      8:24/M
      20    Timothy Riggle                    Broadview Heights    6877   44      109      1:51:09.5   1:51:15.7      0:06.2      8:29/M
      21    James Young                       Parma  OH            6947   41      116      1:52:39.4   1:52:43.2      0:03.7      8:36/M
      22    Mark Gaulauner                    Broadview Heights    4589   43      128      1:54:39.5   1:54:45.9      0:06.3      8:45/M
      23    Bill Berkey                       Tallmadge  OH        4523   41      130      1:54:45.6   1:55:04.7      0:19.0      8:46/M
      24    Gary Uveges                       Parma  OH            6923   41      148      1:57:25.8   1:57:54.0      0:28.1      8:58/M
      25    Patrick Warczak Jr                Kent  OH             6928   44      151      1:57:30.5   1:57:40.1      0:09.6      8:58/M
      26    Masa Homma                        Westlake  OH         6782   44      154      1:58:15.7   1:58:29.1      0:13.4      9:02/M
      27    Jeffrey Jandi                     Middleburg Hts.  OH  6786   42      166      1:59:39.4   1:59:50.2      0:10.7      9:08/M
      28    Mark Psenicka                     Olmsted Falls  OH    6867   42      215      2:09:09.6   2:09:26.1      0:16.5      9:52/M
      29    Tom Posipanka                     Hudson  OH           6862   44      224      2:10:49.5   2:11:02.3      0:12.8      9:59/M
      30    Scott McKinney                    Norwalk  OH          6831   44      251      2:19:04.5   2:19:24.0      0:19.5     10:37/M
      31    Jeffery Chen                      Sandusky  OH         4544   40      271      2:29:13.7   2:29:21.3      0:07.5     11:23/M
      32    Bryan Jones                       Canton  OH           6793   44      285      2:59:12.9   2:59:12.9                 13:41/M
Top

Female 45 to 49

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Deb McMasters                     Uniontown  OH        6833   47       92      1:47:59.8   1:48:03.1      0:03.3      8:15/M
       2    Kelly O'Connor                    Chesterland  OH      6853   47      105      1:50:31.5   1:50:49.9      0:18.4      8:26/M
       3    Janine Stone                      Chesterland  OH      6908   48      122      1:53:36.5   1:53:54.8      0:18.3      8:40/M
       4    Kelly Albertson                   Massillon  OH        4503   45      129      1:54:43.4   1:54:50.8      0:07.3      8:45/M
       5    Connie Spielman                   Shaker Hts  OH       6973   46      131      1:55:07.8   1:55:16.3      0:08.5      8:47/M
       6    Dawn Harrison Drasner             Twinsburg  OH        6766   45      138      1:56:10.1   1:56:12.9      0:02.7      8:52/M
       7    Elizabeth Kennedy                 Akron  OH            6800   48      144      1:57:00.1   1:57:19.1      0:19.0      8:56/M
       8    Rebecca Steiner                   Medina  OH           6905   49      159      1:59:11.4   1:59:39.4      0:28.0      9:06/M
       9    Bridget Walker                    Avon  OH             6927   45      181      2:02:20.9   2:02:39.3      0:18.3      9:20/M
      10    Pauline Cheeseman                 Chardon  OH          4543   49      182      2:02:26.4   2:02:55.7      0:29.2      9:21/M
      11    Audrey Krebs                      Carey  OH            6808   49      198      2:05:55.1   2:06:03.3      0:08.1      9:37/M
      12    Caroline Carrell                  Macedonia  OH        6968   47      223      2:10:33.9   2:10:54.2      0:20.3      9:58/M
      13    Nina Holliday                     Olmsted Falls  OH    6780   48      227      2:11:03.8   2:11:24.3      0:20.5     10:00/M
      14    Tamie Digman                      Cuyahoga Falls  OH   4565   46      288      3:06:07.7   3:06:07.7                 14:12/M
Top

Male 45 to 49

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jim Figler                        Grand Island  NY     4579   47       12      1:28:02.0   1:28:02.1      0:00.0      6:43/M
       2    Robert McCarty                    Cuyahoga Falls  OH   6827   49       18      1:31:56.5   1:31:57.8      0:01.3      7:01/M
       3    Alan Satterfield                  Beachwood  OH        6966   45       20      1:32:21.1   1:32:39.9      0:18.7      7:03/M
       4    Bob Jones                         Hinckley  OH         6983   45       25      1:33:28.1   1:33:28.4      0:00.2      7:08/M
       5    Luke Baum                         Beachwood  OH        4519   47       28      1:34:08.1   1:34:27.1      0:18.9      7:11/M
       6    Bob Donel                         Akron  OH            4569   46       41      1:36:30.3   1:36:33.6      0:03.2      7:22/M
       7    Paul Appelbaum                    Bentleyville  OH     6980   47       45      1:37:37.8   1:37:41.4      0:03.6      7:27/M
       8    Al Rubino                         Painesville  OH      6881   45       47      1:37:57.7   1:38:03.0      0:05.3      7:29/M
       9    Matthew Yetter                    Lakewood  OH         6945   46       52      1:39:26.5   1:39:31.8      0:05.2      7:35/M
      10    Rick Urban                        Hinckley  OH         6975   46       83      1:46:02.9   1:46:10.8      0:07.9      8:06/M
      11    David Tavolier                    Avon Lake  OH        6915   49      125      1:54:08.0   1:54:16.7      0:08.7      8:43/M
      12    Christopher Heltzel               Kent  OH             6770   47      174      2:00:43.4   2:00:57.9      0:14.5      9:13/M
      13    Greg Robey                        Maple Heights  OH    6878   45      185      2:03:12.8   2:03:38.8      0:25.9      9:24/M
      14    Kevin Kennedy                     Shaker Hts  OH       6801   47      189      2:04:34.2   2:04:49.8      0:15.6      9:31/M
      15    David Whitney                     Reading  PA          6935   45      190      2:04:48.8   2:05:11.7      0:22.8      9:32/M
      16    Tim Whitney                       Twinsburg  OH        6936   49      191      2:04:49.4   2:05:11.6      0:22.2      9:32/M
      17    Larry McSweeney                   Hinckley  OH         6962   48      192      2:05:06.5   2:05:39.5      0:33.0      9:33/M
      18    Scott Booth                       Hudson  OH           4532   49      195      2:05:29.5   2:05:53.7      0:24.1      9:35/M
      19    Brian Yackey                      Akron  OH            6943   48      217      2:09:11.5   2:09:22.0      0:10.4      9:52/M
      20    Pete Wright                       Akron  OH            6942   46      253      2:20:05.8   2:20:28.6      0:22.8     10:42/M
      21    Rhoan Hernandez                   Chesterland  OH      6772   47      256      2:20:51.9   2:21:13.7      0:21.7     10:45/M
      22    Alfred Perry Jr.                  Medina  OH           6857   46      257      2:22:18.3   2:22:45.9      0:27.5     10:52/M
      23    Mitch Thompson                    Shaker Hts  OH       6917   47      263      2:23:48.0   2:24:09.1      0:21.1     10:59/M
Top

Female 50 to 54

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Gale Connor                       Seven Hills  OH      4552   52      114      1:52:19.4   1:52:48.1      0:28.6      8:34/M
       2    Julie O'Connell                   Barberton  OH        6852   52      149      1:57:28.1   1:57:35.2      0:07.0      8:58/M
       3    Debra Schoonover                  Shaker Hts  OH       6889   52      150      1:57:29.0   1:57:58.6      0:29.5      8:58/M
       4    Kathy Fenix                       Olmsted Falls  OH    4576   53      232      2:12:53.8   2:13:14.2      0:20.4     10:09/M
       5    Loisirene Blumberg                Seven Hills  OH      4530   53      272      2:30:29.6   2:30:47.6      0:17.9     11:29/M
       6    Debi Arendt                       S. Euclid  OH        4506   51      279      2:41:37.7   2:41:53.6      0:15.9     12:20/M
       7    Deborah Zampini                   Chardon  OH          6949   52      289      3:15:36.9   3:15:36.9                 14:56/M
Top

Male 50 to 54

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Mile Boyer                        Maple Heights  OH    6961   53        9      1:26:14.8   1:26:16.4      0:01.5      6:35/M
       2    David Krause                      Strongsville  OH     6807   52       23      1:32:52.1   1:32:54.2      0:02.0      7:05/M
       3    Andy Belaska                      Sheffield Lake  OH   4522   53       40      1:36:12.3   1:36:26.9      0:14.6      7:21/M
       4    Robert Eidnier                    Bentleyville  OH     4574   53       73      1:44:21.5   1:44:30.2      0:08.6      7:58/M
       5    Walter Orwin                      Broadview Heights    6854   50       76      1:45:03.7   1:45:05.8      0:02.0      8:01/M
       6    Andy Dreby                        Springfield  VA      6972   53       85      1:46:25.3   1:46:36.6      0:11.2      8:07/M
       7    Rod Jewell                        Wickliffe  OH        6788   50       97      1:49:02.1   1:49:08.5      0:06.4      8:19/M
       8    Vittorio Montanari                Sagamore Hills  OH   6840   51      117      1:52:39.5   1:52:49.2      0:09.7      8:36/M
       9    Alan Weckerly                     Cleveland  OH        6934   51      120      1:53:06.1   1:53:12.6      0:06.4      8:38/M
      10    Tim Arendt                        S. Euclid  OH        4507   52      127      1:54:37.6   1:54:50.7      0:13.1      8:45/M
      11    Jeff Colvin                       Chagrin Falls  OH    4550   53      161      1:59:15.9   1:59:31.9      0:16.0      9:06/M
      12    Darrell Digman                    Cuyahoga Falls  OH   4564   54      172      2:00:28.0   2:00:44.9      0:16.9      9:12/M
      13    Dennis Keller                     Perry  OH            6798   50      173      2:00:35.2   2:00:41.0      0:05.8      9:12/M
      14    Daniel Reusser                    Canton  OH           6875   52      178      2:01:34.8   2:01:54.0      0:19.2      9:17/M
      15    Ron Gillard                       Canton  OH           4593   52      179      2:01:35.4   2:01:54.5      0:19.1      9:17/M
      16    Paul Longville                    Brecksville  OH      6821   52      187      2:03:38.1   2:03:59.2      0:21.1      9:26/M
      17    Jay Dick                          Richfield  OH        6981   51      193      2:05:07.5   2:05:39.5      0:32.0      9:33/M
      18    Dean Dvorak                       Strongsville  OH     4573   51      207      2:07:28.6   2:07:50.2      0:21.5      9:44/M
      19    Brian White                       Painesville  OH      6957   50      208      2:07:47.0   2:07:52.8      0:05.8      9:45/M
      20    David McKissock                   Berea  OH            6832   50      211      2:08:07.3   2:08:28.1      0:20.7      9:47/M
      21    David Thomas                      Brecksville  OH      6963   51      238      2:14:37.7   2:14:40.7      0:03.0     10:17/M
      22    Michael George                    Brecksville  OH      4591   51      243      2:16:18.6   2:16:20.9      0:02.2     10:24/M
      23    Timothy Ita                       Medina  OH           6785   50      264      2:24:17.5   2:24:36.9      0:19.4     11:01/M
      24    Keith Gruber                      North Royalton  OH   4599   52      269      2:26:27.4   2:26:59.9      0:32.5     11:11/M
Top

Female 55 to 59

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Karen Winter                      Elyria  OH           6939   55      226      2:10:52.5   2:11:21.2      0:28.7      9:59/M
       2    Gretchen Jones                    Brecksville  OH      6792   55      274      2:32:57.6   2:33:24.0      0:26.4     11:41/M
       3    Cheryl Engel                      Peninsula  OH        4575   58      284      2:50:07.2   2:50:24.4      0:17.2     12:59/M
Top

Male 55 to 59

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Joe Sliman                        Boardman  OH         6899   56       17      1:31:22.3   1:31:31.6      0:09.2      6:58/M
       2    Lloyd Prindle                     Solon  OH            6865   56       30      1:34:16.9   1:34:19.2      0:02.3      7:12/M
       3    Dan McMullen                      Medina  OH           6834   57       59      1:41:33.0   1:41:43.1      0:10.1      7:45/M
       4    Tom Hayes                         Avon  OH             6767   59       71      1:44:12.7   1:44:26.8      0:14.1      7:57/M
       5    Mark Warner                       Cuyahoga Falls  OH   6929   58      134      1:55:41.4   1:55:46.0      0:04.5      8:50/M
       6    Manny Victoriano                  North Royalton  OH   6926   58      152      1:57:40.0   1:57:50.2      0:10.2      8:59/M
       7    Chris Meldrum                     Mentor  OH           6835   59      171      2:00:14.8   2:00:31.2      0:16.4      9:11/M
       8    Daniel Sessler                    Shaker Hts  OH       6893   56      201      2:06:16.6   2:06:29.5      0:12.9      9:38/M
       9    Jim Austin                        Cuyahoga Falls  OH   4509   56      218      2:09:32.5   2:09:40.5      0:08.0      9:53/M
      10    Joe Palencik Jr                   Stow  OH             6855   55      240      2:15:29.8   2:15:43.8      0:14.0     10:21/M
Top

Female 60 to 64

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Melissa Pillari                   Bay Village  OH      6858   60      197      2:05:53.3   2:06:13.7      0:20.4      9:37/M
       2    Mary Hailer                       Stow  OH             6761   60      258      2:22:38.6   2:22:50.8      0:12.1     10:53/M
       3    Eleanor Morawczyk                 Brook Park  OH       6842   61      275      2:33:35.0   2:34:04.4      0:29.4     11:43/M
Top

Male 60 to 64

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Phil Sipos                        Richfield  OH        6897   62       68      1:43:43.0   1:43:46.9      0:03.9      7:55/M
       2    Daniel Barnhart                   Rocky River  OH      4514   61       89      1:47:34.6   1:47:37.8      0:03.1      8:13/M
       3    Tom Bauer                         Bentleyville  OH     4517   60       98      1:49:06.3   1:49:12.7      0:06.4      8:20/M
       4    Ronald Kuczma                     Hudson  OH           6809   63      104      1:50:24.0   1:50:36.0      0:12.0      8:26/M
       5    Richard Lightbody                 Cleveland Hts  OH    6818   63      106      1:51:00.0   1:51:00.0                  8:28/M
       6    Tom Pillari                       Bay Village  OH      6859   63      143      1:56:48.3   1:57:04.0      0:15.6      8:55/M
       7    Bert Decapite                     Chagrin Falls  OH    4562   60      145      1:57:15.7   1:57:24.8      0:09.0      8:57/M
       8    Donald Williams                   Stow  OH             6965   61      158      1:59:08.1   1:59:13.1      0:04.9      9:06/M
       9    John Keener                       Apple Creek  OH      6797   62      230      2:12:20.2   2:12:36.6      0:16.3     10:06/M
Top

Female 65 to 69

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Ximena Valdes                     Shaker Hts  OH       6925   65      203      2:06:19.2   2:06:31.0      0:11.7      9:39/M
Top

Male 65 to 69

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    John Bauer                        Clinton  OH          4516   66      194      2:05:23.2   2:05:43.8      0:20.5      9:34/M
Top

Male 70 and Over

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Harold Babbit                     Shaker Hts  OH       4510   70      273      2:32:57.2   2:33:23.9      0:26.6     11:41/M