Towpath

Age Group Results

October 13, 2019


Hermes Sports & Events, Inc.

Half Marathon

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lisa Burnett Russell OH 2759 36 1 1:20:20.61 1:20:20.61 6:08/M
2 Michelle Bertenthal Mayfield Heights OH 2266 50 2 1:26:37.70 1:26:37.70 6:36/M
3 Jenny Brewer St. Marys WV 2371 25 3 1:27:06.70 1:27:06.70 6:39/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bobby Moldovan Chagrin Falls OH 2282 30 1 1:10:20.13 1:10:20.13 5:22/M
2 Jeff Wilson Akron OH 2613 34 2 1:13:48.19 1:13:48.19 5:38/M
3 Kenneth Janosko Mentor OH 2645 28 3 1:14:00.95 1:14:00.95 5:39/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Teresa Ferguson Akron OH 2217 52 8 1:30:52.76 1:30:52.76 6:56/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Harris Solon OH 2320 51 10 1:31:05.92 1:31:05.92 6:57/M
 

Female No Age Provided

Record: Michelle Schmitz - Year: 2008 - Time: 1:06:28.44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stacey Baron Cleveland OH 2495 0 269 2:49:14.81 2:53:57.36 12:55/M
 

Female 19 and Under

Record: Erin Grohe - Year: 2014 - Time: 1:37:35.35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Julia Mafrici 2474 14 40 1:50:36.51 1:50:55.05 8:27/M
2 Sydney Greven 2562 19 78 1:59:29.13 1:59:44.26 9:07/M
3 Bohdanna Harmatiy 2413 18 189 2:22:03.52 2:22:48.78 10:51/M
 

Male 19 and Under

Record: Nate Conroy - Year: 2014 - Time: 1:22:06.99

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chase Tamoney 2475 13 59 1:44:44.44 1:45:03.04 8:00/M
2 Tim Ciocca 2473 15 169 2:09:03.43 2:09:22.32 9:51/M
3 Noli Emig 2526 14 183 2:11:41.60 2:11:56.29 10:03/M
 

Female 20 to 24

Record: Kristen Ruckstuhl - Year: 2017 - Time: 1:30:19.99

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christiana Zgourides Charlottesville VA 2756 24 16 1:42:54.47 1:43:50.33 7:51/M
2 Erin Grohe Ithaca NY 2565 22 23 1:45:21.93 1:45:41.90 8:03/M
3 Ashlyn Woods Mentor OH 2238 24 29 1:47:52.95 1:48:25.76 8:14/M
4 Kristin Burmeister Cleveland Heights OH 2242 21 53 1:54:25.11 1:54:33.41 8:44/M
5 Evelyn Thorne Hudson OH 2250 23 60 1:56:09.00 1:56:20.13 8:52/M
6 Holly Boyer Uniontown OH 2587 24 120 2:07:28.43 2:07:54.29 9:44/M
7 Brigitte Galauner Broadview Hts OH 2557 23 163 2:14:35.55 2:14:52.79 10:16/M
8 Alison Dee Middle River MD 2450 23 215 2:28:17.07 2:28:44.08 11:19/M
9 Kaitlin Kramer Mentor OH 2658 21 225 2:30:05.99 2:30:43.67 11:27/M
10 Holly Tetzlaf N Royalton OH 2515 23 252 2:40:39.37 2:41:43.54 12:16/M
11 Katie Hammond 2218 22 258 2:43:15.43 2:43:15.43 12:28/M
 

Male 20 to 24

Record: Michael Simmons - Year: 2014 - Time: 1:12:39.22

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Riegterer Youngstown OH 2468 24 5 1:19:09.09 1:19:13.08 6:03/M
2 Kevin Lannoch Parma OH 2661 21 8 1:27:13.53 1:27:18.34 6:40/M
3 Johann Verbrugge Chagrin Falls OH 2737 21 28 1:35:22.62 1:35:29.69 7:17/M
4 John Schlagbaum Cincinnati OH 2710 20 60 1:45:03.76 1:45:03.76 8:01/M
5 Zach Schwartz Solon OH 2170 24 69 1:47:05.23 1:47:38.39 8:10/M
6 Sam Rapnicki 2537 22 100 1:53:27.80 1:54:24.66 8:40/M
7 John Ertle Columbus OH 2178 23 125 1:58:53.76 1:59:06.81 9:05/M
8 Jonathan Hicks Akron OH 2642 24 234 2:34:32.67 2:34:45.44 11:48/M
9 Ian Adams Hudson OH 2363 20 243 2:45:28.28 2:45:28.28 12:38/M
 

Female 25 to 29

Record: Jennifer Monti - Year: 2008 - Time: 1:25:35.15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ashton Swinford Hudson OH 2573 29 4 1:27:53.37 1:27:57.04 6:43/M
2 Jessica Zangmeister Lakewood OH 2483 28 5 1:28:37.03 1:28:49.84 6:46/M
3 Sabrina Skelly 2306 25 26 1:47:11.64 1:47:39.15 8:11/M
4 Lydia Gerrick Parma OH 2423 25 33 1:49:28.39 1:49:33.20 8:21/M
5 Angelica Hunt Poland OH 2644 26 39 1:50:30.16 1:50:48.31 8:26/M
6 Amanda Pursell Cleveland Hts OH 2302 29 43 1:51:02.00 1:51:29.04 8:29/M
7 Alicia Greci Kirtland OH 2289 27 45 1:52:08.64 1:52:19.70 8:34/M
8 Melissa Siwik 2627 25 46 1:52:10.41 1:52:41.86 8:34/M
9 Sarah Kulp North Olmsted OH 2525 28 55 1:54:40.93 1:55:12.38 8:45/M
10 Mikaela Lopez North Canton OH 2222 26 58 1:55:00.30 1:55:43.08 8:47/M
11 Tatsiana Demarco Cleveland OH 2479 28 65 1:56:41.70 2:00:46.42 8:54/M
12 Courtney Clague 2387 26 69 1:57:24.17 1:57:33.07 8:58/M
13 Ambalika Azad Wadsworth TX 2621 29 71 1:58:17.11 1:58:23.29 9:02/M
14 Tara Obral North Olmsted OH 2690 28 76 1:59:08.34 1:59:35.18 9:06/M
15 Melissa Hill Medina OH 2392 27 82 2:00:07.97 2:00:37.52 9:10/M
16 Elle Lutz Parma OH 2666 27 83 2:00:09.17 2:00:41.85 9:10/M
17 Alexandria Henry Wickliffe OH 2569 27 85 2:00:21.99 2:01:05.07 9:11/M
18 Kimberly McClendon Garrettsville OH 2673 29 86 2:00:27.36 2:00:49.67 9:12/M
19 Sarah Forner Cleveland Heights OH 2305 25 104 2:05:27.45 2:05:55.64 9:35/M
20 Emilie MacEk University Hts. OH 2667 25 105 2:05:27.95 2:05:42.25 9:35/M
21 Angela Lynam Strongsville OH 2419 29 107 2:05:43.68 2:06:07.86 9:36/M
22 Victoria Sluko Baltimore MD 2718 25 109 2:05:56.70 2:06:24.00 9:37/M
23 Aubrey Painter Frazeysburg OH 2211 25 119 2:07:25.72 2:07:44.56 9:44/M
24 Kate Rapnicki North Olmsted OH 2536 28 124 2:08:04.24 2:09:02.52 9:47/M
25 Aliza Winkler 2398 25 129 2:09:07.22 2:13:19.53 9:51/M
26 Molly McCabe Rocky River OH 2490 26 139 2:11:17.75 2:16:47.56 10:01/M
27 Liz Ubelhart Orrville OH 2235 28 140 2:11:19.32 2:13:05.39 10:01/M
28 Kelsey Hebebrand 2585 27 142 2:11:36.10 2:11:56.35 10:03/M
29 Gretchen Braun Pittsburgh PA 2369 29 148 2:12:21.97 2:13:07.41 10:06/M
30 Bridget Sutter Strongsville OH 2429 26 151 2:13:06.44 2:13:54.69 10:10/M
31 Isabella Morelli Wooster OH 2227 25 153 2:13:51.73 2:14:28.36 10:13/M
32 Maggie Joyce Lakewood OH 2219 26 154 2:13:52.45 2:14:24.76 10:13/M
33 Brianne Schmansky South Euclid OH 2355 28 197 2:23:42.14 2:24:01.89 10:58/M
34 Jenny Boyce Stow OH 2607 27 206 2:25:59.30 2:26:16.52 11:09/M
35 Alexandra Butler Charlottesvle VA 2379 26 207 2:26:17.56 2:31:46.10 11:10/M
36 Kimberly Wotawa North Royalton OH 2752 29 213 2:27:03.31 2:27:39.45 11:14/M
37 Katy Stepansky Rocky River OH 2509 28 239 2:34:52.45 2:36:21.27 11:49/M
38 Crystal Watters Lakewood OH 2508 29 240 2:34:52.53 2:36:21.11 11:49/M
39 Erika Stunek Copley OH 2615 26 251 2:40:32.12 2:41:05.07 12:15/M
40 Mackenzie Kaser Stow OH 2618 27 254 2:41:14.42 2:41:57.93 12:19/M
41 Rachel Patena Strongsville OH 2692 27 263 2:46:26.78 2:46:59.12 12:42/M
42 Victoria Berndt Mentor OH 2257 29 267 2:48:54.99 2:49:44.40 12:54/M
43 Tiffany George Stow OH 2623 29 281 3:05:47.19 3:06:15.18 14:11/M
44 Megan Mercer Akron OH 2675 29 290 3:42:46.19 3:42:46.19 17:00/M
 

Male 25 to 29

Record: Chris Smith - Year: 2011 - Time: 1:13:49.07

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Noam Polster Beachwood OH 2299 26 4 1:18:22.44 1:18:25.65 5:59/M
2 Andrew Griffith Akron OH 2563 29 9 1:27:52.96 1:27:57.95 6:43/M
3 Kyle Brown Cleveland OH 2358 25 26 1:34:42.69 1:40:56.11 7:14/M
4 Jared Hasson Rocky River OH 2487 29 39 1:38:43.00 1:38:52.38 7:32/M
5 Steven Epprecht Aurora OH 2288 27 80 1:49:33.36 1:49:45.42 8:22/M
6 Kevin Krivanek Bay Village OH 2636 28 81 1:49:35.92 1:50:20.25 8:22/M
7 Errol Scholtz Lakewood OH 2427 28 119 1:57:59.87 1:59:57.67 9:00/M
8 John Korth Columbus OH 2657 29 127 1:59:41.15 1:59:50.63 9:08/M
9 Andrew Lioi North Canton OH 2393 28 136 2:00:07.68 2:00:37.31 9:10/M
10 Zachary Wagner Stow OH 2624 27 151 2:03:45.22 2:04:10.13 9:27/M
11 Ken Wachtel Columbus OH 2400 28 170 2:09:08.03 2:13:19.92 9:51/M
12 Joe Pavicic Euclid OH 2296 28 172 2:09:59.07 2:10:10.52 9:55/M
13 Aleksandr Dresvyannikov Plain City OH 2434 28 226 2:30:46.55 2:32:32.69 11:31/M
14 Yana Ryumshina 2435 26 227 2:30:46.72 2:32:32.03 11:31/M
15 Matthew George Stow OH 2622 28 241 2:42:26.64 2:42:53.28 12:24/M
16 Andrew Jones Petersburg MI 2648 26 246 2:47:25.18 2:47:51.11 12:47/M
 

Female 30 to 34

Record: Renee Harden - Year: 2016 - Time: 1:24:25.14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amanda Dearborn Chicago IL 2449 33 6 1:30:04.48 1:30:15.47 6:53/M
2 Jennifer Colvin University Ht OH 2308 31 12 1:38:53.15 1:39:08.48 7:33/M
3 Jennifer Williams Mentor OH 2298 33 14 1:40:27.71 1:40:33.87 7:40/M
4 Kathryn Matson Seven Hills OH 2669 34 18 1:43:18.29 1:43:33.23 7:53/M
5 Holly Zadony Strongsville OH 2418 33 22 1:45:07.15 1:45:13.82 8:01/M
6 Megan Kerns Mayfield Village OH 2262 33 25 1:46:52.01 1:47:01.92 8:09/M
7 Julie Andrasik 2263 32 28 1:47:20.50 1:47:29.06 8:12/M
8 Alexandria Globeck Asheville NC 2246 30 31 1:48:53.92 1:48:59.59 8:19/M
9 Abby Vanderwyst Chagrin Falls OH 2236 33 38 1:50:13.27 1:50:26.20 8:25/M
10 Ashley King Brunswick OH 2390 33 48 1:52:58.71 1:53:13.93 8:37/M
11 Elizabeth Marshall Cleveland OH 2163 30 49 1:53:05.73 1:58:06.41 8:38/M
12 Alison Tarkey Cleveland OH 2727 30 51 1:53:29.53 1:53:44.99 8:40/M
13 Kristi Lanciotti N Royalton OH 2403 33 54 1:54:26.72 1:54:58.13 8:44/M
14 Laura Ferenczy Eck Mayfield Heights OH 2354 34 59 1:55:41.45 1:57:17.51 8:50/M
15 Caitlin Moore Cleveland Hts. OH 2317 30 62 1:56:32.61 1:56:55.89 8:54/M
16 Kim Wallis Broadview Hts OH 2742 30 63 1:56:33.67 1:56:56.38 8:54/M
17 Hannah Gendelman Beachwood OH 2264 30 66 1:57:04.07 1:57:12.06 8:56/M
18 Jessica Fern Cleveland OH 2497 34 68 1:57:16.79 1:57:29.72 8:57/M
19 Molly Johnson Salesville OH 2647 32 74 1:58:56.11 2:04:50.72 9:05/M
20 Brooke Ghilani Alliance OH 2205 32 77 1:59:25.09 2:00:00.05 9:07/M
21 Rachel Lehtonen Painesville OH 2334 33 95 2:03:05.44 2:03:13.90 9:24/M
22 Kim Kramer OH 2210 34 99 2:04:53.77 2:11:52.03 9:32/M
23 Katie Utrata Lakewood OH 2735 33 118 2:07:25.17 2:07:48.14 9:44/M
24 Emily Billak Parma Heights OH 2367 30 125 2:08:08.78 2:08:44.63 9:47/M
25 Andrea Aaby Mentor OH 2239 34 126 2:08:47.76 2:09:12.23 9:50/M
26 Amy Wakefield Akron OH 2741 32 136 2:10:45.80 2:11:25.95 9:59/M
27 Ashley Goddard Wooster OH 2247 34 146 2:12:07.48 2:12:48.60 10:05/M
28 Melissa Pacanovsky Medina OH 2420 31 147 2:12:08.03 2:18:22.09 10:05/M
29 Kelsey Lorence Pittsburgh PA 2663 31 156 2:14:07.20 2:14:52.76 10:14/M
30 Sarah Brandt 2533 34 157 2:14:16.68 2:15:17.31 10:15/M
31 Ashley Reay Canal Fulton OH 2230 31 168 2:15:21.82 2:15:34.20 10:20/M
32 Kaitlyn Jonozzo Mentor OH 2762 31 169 2:15:23.21 2:19:36.29 10:20/M
33 Lindsy Argenti Uniontown OH 2240 32 175 2:16:59.05 2:17:11.75 10:27/M
34 Claire Lowry 2664 34 176 2:17:11.03 2:17:52.96 10:28/M
35 Daisy Norman Painesville OH 2689 33 184 2:20:39.73 2:21:04.85 10:44/M
36 Kelsey Sobol Kent OH 2588 30 196 2:22:40.13 2:23:09.50 10:53/M
37 Shannon Navy Hudson OH 2686 34 201 2:24:24.96 2:24:58.02 11:01/M
38 Jessica Shamshoum Lakewood OH 2542 34 208 2:26:21.23 2:27:54.69 11:10/M
39 Jenny Maurer Madison OH 2670 32 210 2:26:30.08 2:27:29.43 11:11/M
40 Emily Cunningham Rocky River OH 2481 33 217 2:28:34.40 2:28:46.58 11:20/M
41 Marady Chhay Chagrin Falls OH 2386 32 227 2:30:30.76 2:30:57.09 11:29/M
42 Jessica Chinchar North Ridgeville OH 2520 31 229 2:31:08.45 2:31:49.70 11:32/M
43 Dawn Burrell Solon OH 2350 34 233 2:32:25.09 2:32:56.80 11:38/M
44 Kelley Carr Eastlake OH 2333 32 259 2:43:31.15 2:43:31.15 12:29/M
45 Paula Slezak Ashland OH 2213 30 264 2:47:26.67 2:47:52.34 12:47/M
46 Summer Smith Streetsboro OH 2572 31 277 3:02:01.38 3:02:01.38 13:54/M
47 Jennifer Cornell Parma OH 2442 31 278 3:02:57.27 3:03:07.28 13:58/M
48 Kathleen Dawson 2577 31 286 3:21:25.46 3:21:25.46 15:23/M
 

Male 30 to 34

Record: Jeff Schuler - Year: 2013 - Time: 1:16:33.11

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kent Vasko Pittsburgh PA 2357 33 7 1:24:14.50 1:24:20.41 6:26/M
2 David Chahulski Parma OH 2384 32 11 1:31:10.47 1:31:27.28 6:58/M
3 David Levereaux Sagamore Hills OH 2638 32 18 1:32:26.49 1:32:30.02 7:03/M
4 Joseph Sabo Brook Park OH 2705 31 30 1:35:31.98 1:35:58.76 7:18/M
5 Scott Rohrer Canton OH 2513 34 40 1:39:19.98 1:39:26.80 7:35/M
6 Matthew Langlais Cleveland OH 2659 34 62 1:45:46.66 1:45:46.66 8:04/M
7 Zach Perry North Ridgeville OH 2535 32 72 1:47:52.05 1:48:05.80 8:14/M
8 Robert Wachala Parma OH 2740 33 94 1:52:19.10 1:52:31.91 8:34/M
9 Jeff Waters Hudson OH 2744 30 99 1:53:24.56 1:53:43.89 8:39/M
10 Christopher Wendling Blue Ash OH 2746 33 104 1:54:11.42 1:54:55.90 8:43/M
11 Anthony Demarco Cleveland OH 2478 30 115 1:56:40.94 2:00:46.32 8:54/M
12 William Ealy Brecksville OH 2601 33 146 2:02:52.73 2:03:26.55 9:23/M
13 Jeff Rogers Medina OH 2428 30 150 2:03:23.52 2:05:21.88 9:25/M
14 Andrew Tipton Brecksville OH 2731 33 154 2:04:36.01 2:04:51.14 9:31/M
15 Victor Perhay 2538 30 164 2:08:05.53 2:09:02.24 9:47/M
16 Devin Boyle Amherst OH 2510 32 168 2:08:51.63 2:09:14.81 9:50/M
17 David Miller Euclid OH 2166 31 214 2:21:40.32 2:22:59.50 10:49/M
 

Female 35 to 39

Record: Mary Beth Acker - Year: 2014 - Time: 1:26:30.42

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Patricia Pavicic Wickliffe OH 2297 36 7 1:30:16.37 1:30:20.09 6:53/M
2 Mary De Boer Washington DC 2448 35 9 1:33:03.91 1:33:08.50 7:06/M
3 Kristy Hill Bay Village OH 2503 39 11 1:34:44.43 1:34:50.13 7:14/M
4 Cheryl Bayart Beachwood OH 2265 36 13 1:40:09.48 1:40:15.42 7:39/M
5 Joanna Ganning Shaker Heights OH 2560 38 17 1:43:18.26 1:43:32.56 7:53/M
6 Erin Otoole N Royalton OH 2401 39 30 1:47:53.87 1:48:24.68 8:14/M
7 Yvonne Dzurik Parma OH 2458 37 44 1:51:16.59 1:51:57.10 8:30/M
8 Joana Roberts Akron OH 2703 38 50 1:53:13.46 1:53:57.51 8:39/M
9 Katherine Fawcett Silver Spring MD 2464 39 52 1:54:14.36 1:58:07.17 8:43/M
10 Elizabeth Brower Aurora OH 2611 35 56 1:54:51.76 1:55:05.66 8:46/M
11 Jalissa Bella Strongsville OH 2436 36 57 1:54:56.38 1:55:14.75 8:46/M
12 Lisa Elton North Royalton OH 2462 36 72 1:58:31.61 1:58:54.48 9:03/M
13 Kelly Lucas Brunswick OH 2422 35 73 1:58:34.48 1:58:38.66 9:03/M
14 Heather Wojtkiewicz Novelty OH 2750 36 79 1:59:38.08 1:59:50.12 9:08/M
15 Martha Allee Cleveland OH 2550 35 84 2:00:20.12 2:00:44.41 9:11/M
16 Nicolette Black Seminole FL 2617 35 87 2:00:43.90 2:01:03.73 9:13/M
17 Trudee Moore New Franklin OH 2679 36 93 2:02:53.37 2:03:19.14 9:23/M
18 Aziza Wahby Shaker Heights OH 2251 39 102 2:05:11.63 2:05:32.93 9:33/M
19 Carol Mack University Heights OH 2274 37 108 2:05:46.17 2:06:07.06 9:36/M
20 Cathy Kaye Seven Hills OH 2653 35 110 2:06:06.21 2:06:16.77 9:38/M
21 Jennifer McNamara Avon Lake OH 2523 36 111 2:06:21.29 2:09:56.22 9:39/M
22 Emily Adkins Avon Lake OH 2415 39 113 2:06:24.62 2:06:45.13 9:39/M
23 Ruthie Baker Watertown NY 2772 39 116 2:06:42.91 3:10:44.37 9:40/M
24 Katherine Cunningham Liverpool NY 2445 37 130 2:09:22.37 2:09:59.62 9:53/M
25 Megan Kim Strongsville OH 2432 38 134 2:10:27.28 2:10:58.48 9:58/M
26 Julia Ross Lakewood OH 2527 36 143 2:11:41.18 2:12:16.93 10:03/M
27 Rachel Arnold Lakewood OH 2706 35 149 2:12:43.32 2:13:32.76 10:08/M
28 Stephanie Anderson N Ridgeville OH 2518 38 161 2:14:28.80 2:14:56.08 10:16/M
29 Darci Tellep North Ridgeville OH 2517 36 162 2:14:31.20 2:14:58.71 10:16/M
30 Kathleen Alvarez North Ridgeville OH 2410 38 167 2:15:17.17 2:19:49.75 10:20/M
31 Kelly Mroz Munhall PA 2681 38 177 2:18:05.33 2:18:37.11 10:32/M
32 Emily Wallen 2321 38 183 2:20:08.48 2:20:36.59 10:42/M
33 Leanne Hardy Avon OH 2502 36 187 2:21:59.32 2:22:35.11 10:50/M
34 Monica Hebert Middlefield OH 2311 35 193 2:22:12.84 2:22:45.22 10:51/M
35 Natalie Keller Pickerington OH 2209 38 194 2:22:27.12 2:22:44.83 10:52/M
36 Jennifer Knott Cuyahoga Fls OH 2574 36 198 2:23:57.55 2:29:52.35 10:59/M
37 Monica MacGillis Shaker Hts OH 2341 37 203 2:25:08.35 2:25:41.58 11:05/M
38 Jennifer Arnold Westlake OH 2519 37 209 2:26:24.65 2:26:52.38 11:11/M
39 Rachel Langlais Cleveland OH 2660 37 218 2:28:36.74 2:28:36.74 11:21/M
40 Ruth Zeager Lakewood OH 2754 35 219 2:28:44.44 2:29:24.13 11:21/M
41 Salena Zak 2397 38 224 2:30:05.57 2:32:47.51 11:27/M
42 Erin Dugan Cleveland OH 2456 38 226 2:30:19.47 2:31:52.87 11:29/M
43 Elizabeth Peschges Westlake OH 2229 37 234 2:32:37.13 2:33:18.93 11:39/M
44 Christina Melton Holt MI 2225 35 236 2:33:13.84 2:33:58.43 11:42/M
45 Jennifer Calabretta Independence OH 2380 37 250 2:39:43.62 2:40:19.68 12:12/M
46 Jennifer Persinger Cuyahoga Fls OH 2592 38 253 2:40:56.40 2:41:32.99 12:17/M
47 Sarah Honkala Berea OH 2406 36 260 2:43:54.15 2:47:19.79 12:31/M
48 Victoria Stauffenberg Arlington VA 2722 35 261 2:44:38.82 2:47:26.69 12:34/M
49 Diana Musgrave Lakewood OH 2684 37 262 2:44:58.09 2:45:32.72 12:36/M
50 Allison Virgili Lakewood OH 2480 39 268 2:48:55.06 2:49:34.86 12:54/M
51 Katherine Stitak Lakewood OH 2500 37 272 2:55:07.41 2:55:38.93 13:22/M
52 Lauren Coil Cleveland Hts OH 2338 39 274 2:57:20.57 3:02:45.92 13:32/M
53 Amber Frye Cuyahoga Falls OH 2556 36 283 3:13:24.30 3:13:24.30 14:46/M
 

Male 35 to 39

Record: Jason Baker - Year: 2013 - Time: 1:18:35.54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Clay Burnett Russell OH 2760 37 6 1:20:17.71 1:20:21.08 6:08/M
2 Zach Vierheller 2739 35 15 1:31:37.02 1:31:51.67 7:00/M
3 Dane Manning Strongsville OH 2412 36 16 1:31:52.75 1:31:56.65 7:01/M
4 Jesse Fox Aurora OH 2552 37 24 1:34:08.71 1:34:16.98 7:11/M
5 Bill Basel Twinsburg OH 2641 39 34 1:36:04.17 1:36:28.01 7:20/M
6 Jeffrey Zehngut 2189 38 50 1:42:09.65 1:42:29.81 7:48/M
7 Kevin Risner Brecksville OH 2702 35 58 1:44:43.84 1:44:48.69 8:00/M
8 Kenneth Varian Macedonia OH 2736 39 61 1:45:13.75 1:45:26.49 8:02/M
9 Will Nordloh Avon Lake OH 2688 38 64 1:46:15.42 1:46:22.15 8:07/M
10 Jon Vinson Cleveland OH 2471 38 67 1:46:50.59 1:47:05.02 8:09/M
11 Jerrod Vastag Twinsburg OH 2629 39 68 1:46:54.21 1:46:58.86 8:10/M
12 Lee Suggs Jr Silver Spring MD 2724 39 83 1:49:44.20 1:53:37.34 8:23/M
13 Timothy Otoole 2402 39 90 1:51:45.37 1:52:13.25 8:32/M
14 Christopher Slattery Fairlawn OH 2716 38 97 1:53:07.00 1:53:28.02 8:38/M
15 Jason Santangelo Kent OH 2599 39 103 1:53:44.83 1:55:54.15 8:41/M
16 Steven Bella 2437 36 108 1:54:55.88 1:55:14.23 8:46/M
17 Torin Cone Chagrin Falls OH 2193 36 121 1:58:23.87 1:58:58.74 9:02/M
18 Sean Abrams Bay Village OH 2511 35 130 1:59:48.25 2:00:40.64 9:09/M
19 Jonah Grabelsky Cleveland OH 2549 35 131 1:59:54.01 2:00:20.79 9:09/M
20 Christopher Dorr University Heights OH 2315 36 132 1:59:56.61 2:00:24.27 9:09/M
21 Adam Snyder Akron OH 2720 39 133 2:00:06.72 2:00:41.31 9:10/M
22 Jayson Humble Hudson OH 2159 39 155 2:04:52.09 2:05:28.35 9:32/M
23 Ken Randazzo Bay Village OH 2506 36 156 2:05:19.66 2:06:12.61 9:34/M
24 Jeffery Elton North Royalton OH 2461 38 157 2:05:27.72 2:05:49.91 9:35/M
25 Eric Mack University Heights OH 2275 37 158 2:05:44.19 2:06:05.23 9:36/M
26 Daniel Utrata Lakewood OH 2734 35 166 2:08:26.46 2:08:49.01 9:48/M
27 Eric Flowers Pittsburgh PA 2540 37 177 2:10:47.96 2:11:41.83 9:59/M
28 Ethan Miller Solon OH 2763 37 194 2:14:56.63 2:17:55.22 10:18/M
29 Christopher Prengaman Wiloughby Hls OH 2695 36 196 2:15:53.18 2:16:17.55 10:22/M
30 Brendan Walsh Cuyahoga Falls OH 2743 39 211 2:21:16.28 2:22:05.97 10:47/M
31 Matthew Pullar Rocky River OH 2696 39 221 2:26:06.54 2:26:59.79 11:09/M
32 Nick Ponchock Cleveland OH 2409 39 231 2:31:23.29 2:31:46.69 11:33/M
 

Female 40 to 44

Record: Brandi Dawson - Year: 2016 - Time: 1:29:25.41

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sara Davin Pepper Pike OH 2345 41 20 1:44:12.04 1:44:21.70 7:57/M
2 Danielle Rose Brunswck OH 2704 43 24 1:46:33.12 1:46:33.12 8:08/M
3 Becky Simpson Port Clinton OH 2172 40 32 1:49:09.61 1:49:16.61 8:20/M
4 Molly Kimball Fairview Park OH 2220 41 34 1:49:36.08 1:49:47.65 8:22/M
5 Tracie Paine North Ridgeville OH 2512 43 35 1:49:48.84 1:50:04.71 8:23/M
6 Meagan Ayer Westlake OH 2493 40 61 1:56:27.11 1:58:23.84 8:53/M
7 Lena Riggs Parma OH 2701 42 64 1:56:39.03 1:57:07.00 8:54/M
8 Sunshine Rondini Lyndhurst OH 2280 41 81 1:59:46.58 2:00:01.14 9:09/M
9 Corina Bulezuc Parma OH 2374 42 88 2:01:10.73 2:01:25.53 9:15/M
10 Anneke Schindler Mooresville NC 2232 42 89 2:01:19.97 2:01:32.53 9:16/M
11 Nicole Cesa Novelty OH 2383 43 92 2:02:32.41 2:03:06.08 9:21/M
12 Katrina Burns Akron OH 2377 44 94 2:02:55.86 2:03:16.55 9:23/M
13 Nicole Ellsworth Ravenna OH 2598 41 97 2:03:29.85 2:03:51.62 9:26/M
14 Nikki Bjorksten Perry OH 2190 42 98 2:04:25.45 2:04:50.72 9:30/M
15 Mandy Smith Brunswick OH 2440 44 106 2:05:30.97 2:05:43.80 9:35/M
16 Pam Neckar Olmsted Township OH 2547 44 112 2:06:22.84 2:09:55.57 9:39/M
17 Jenna Washburn Columbia Sta OH 2414 43 114 2:06:25.01 2:06:45.13 9:39/M
18 Jodi Pecic Macedonia OH 2582 40 123 2:07:45.12 2:08:17.07 9:45/M
19 Becky Scarberry Stow OH 2707 43 127 2:08:48.75 2:09:18.39 9:50/M
20 Toni Neary Chesterland OH 2292 43 133 2:10:02.82 2:10:27.14 9:56/M
21 Anitha Monippallil Cuyahoga Fls OH 2604 41 141 2:11:28.19 2:12:12.42 10:02/M
22 Kat Singh Broadview Hts OH 2597 42 145 2:11:57.00 2:12:36.07 10:04/M
23 Stacy Wicinski Cleveland OH 2748 43 152 2:13:15.89 2:13:59.98 10:10/M
24 Erica McClurkin Fairview Park OH 2545 40 155 2:13:55.02 2:14:15.59 10:13/M
25 Kristy Crenshaw Macedonia OH 2443 41 166 2:14:51.19 2:15:18.70 10:18/M
26 Brianna Lencke Danville IN 2221 40 170 2:15:40.98 2:22:40.97 10:21/M
27 Marla Lucarelli Chagrin Falls OH 2223 44 171 2:15:43.50 2:16:25.37 10:22/M
28 Mercy Ermakov Berea OH 2425 43 179 2:18:30.52 2:18:48.99 10:34/M
29 Erin McCullough Parma OH 2433 40 180 2:18:46.77 2:19:57.58 10:36/M
30 Nathalie Seiler Aurora OH 2711 41 181 2:19:07.12 2:19:56.17 10:37/M
31 Kim Harlan 2610 42 188 2:22:00.05 2:22:14.65 10:50/M
32 Michelle Cantrell Wiloughby Hls OH 2381 44 190 2:22:08.39 2:22:55.51 10:51/M
33 Ursula Drinko 2580 42 191 2:22:09.09 2:22:39.87 10:51/M
34 Becky Kaloczi Parma OH 2651 42 200 2:24:15.63 2:24:39.97 11:01/M
35 Tracy Masterson Olmsted Falls OH 2224 44 202 2:24:50.45 2:25:16.56 11:03/M
36 Cynthia Smith Strongsville OH 2234 43 205 2:25:27.82 2:26:33.53 11:06/M
37 Beth Mignano Boca Raton FL 2488 43 211 2:26:42.37 2:27:16.21 11:12/M
38 Cristan Harris Shaker Hts OH 2252 41 220 2:28:48.61 2:29:23.72 11:22/M
39 Natalie Bright Richfield OH 2606 44 221 2:29:48.42 2:30:35.98 11:26/M
40 Stacey Marsh Stow OH 2605 42 223 2:29:50.63 2:34:11.58 11:26/M
41 Linda Orr 2228 44 235 2:33:04.37 2:33:18.09 11:41/M
42 Kristina Moore Cleveland OH 2226 40 238 2:34:10.81 2:34:32.92 11:46/M
43 Daniele Stoehr Wickliffe OH 2301 43 255 2:42:17.77 2:43:04.70 12:23/M
44 Regina Schilkowski Hudson OH 2595 43 256 2:42:22.95 2:42:57.97 12:24/M
45 Julie Szucs Brunswick OH 2726 42 266 2:48:53.88 2:49:44.24 12:54/M
46 Amy Jones Chardon OH 2207 40 270 2:51:51.28 2:52:26.75 13:07/M
47 Stacy Harju Hinckley OH 2408 40 279 3:02:57.87 3:03:07.14 13:58/M
48 Cyndi McClintock Medina OH 2253 44 282 3:07:30.43 3:07:30.43 14:19/M
 

Male 40 to 44

Record: Jason Baker - Year: 2015 - Time: 1:17:21.71

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tom Scarberry Stow OH 2708 44 13 1:31:31.60 1:31:37.93 6:59/M
2 James Silvester Avon Lake OH 2516 40 25 1:34:31.98 1:34:38.87 7:13/M
3 Carlos Eduardo Silva Santos Shaker Hts OH 2715 41 31 1:35:38.97 1:35:43.38 7:18/M
4 Rick Penniman Broadview Heights OH 2693 44 32 1:35:45.90 1:36:01.32 7:19/M
5 Jonathan Smith Sandusky OH 2719 44 33 1:35:48.93 1:35:56.46 7:19/M
6 Rogel Belmonte Fairview Park OH 2491 40 35 1:37:45.60 1:37:50.86 7:28/M
7 Benjamin Zlatin Beachwood OH 2758 44 36 1:37:59.82 1:38:25.60 7:29/M
8 Kevin Kendall Westlake OH 2514 44 37 1:38:14.98 1:38:20.89 7:30/M
9 Rohit Khandekar Avon OH 2486 44 38 1:38:28.97 1:39:07.09 7:31/M
10 Luke Lindberg Shaker Heights OH 2325 41 45 1:40:06.30 1:40:23.93 7:38/M
11 Lou Matos Avon Lake OH 2531 40 46 1:40:12.26 1:43:47.16 7:39/M
12 Daniel Chand Cuyahoga Fls OH 2385 40 47 1:40:27.38 1:40:31.96 7:40/M
13 Joe Waltzer Oberlin OH 2496 44 48 1:40:53.89 1:41:12.05 7:42/M
14 Scott Sabol Lakewood OH 2528 44 57 1:44:10.34 1:44:15.17 7:57/M
15 Walter Williams Cleveland OH 2174 42 73 1:48:07.41 1:49:23.05 8:15/M
16 Daniel Mercer Solon OH 2351 42 76 1:48:37.11 1:48:48.98 8:17/M
17 Jeff Gellis Shaker Heights OH 2271 44 79 1:49:33.19 1:49:57.48 8:22/M
18 Chris Munsour Tiffin OH 2682 42 82 1:49:37.84 1:49:54.55 8:22/M
19 David Sobochan Painesville OH 2721 42 86 1:50:13.24 1:52:12.28 8:25/M
20 Kirk Shadi Lodi OH 2713 44 87 1:50:53.84 1:51:03.08 8:28/M
21 Gary Carlton Mantua OH 2639 40 113 1:56:19.36 1:56:59.53 8:53/M
22 Sam Lucarelli 2196 44 124 1:58:48.07 1:59:30.36 9:04/M
23 Patrick Wallen Solon OH 2322 43 135 2:00:07.06 2:00:36.12 9:10/M
24 David Ramos Lorain OH 2476 44 138 2:00:37.31 2:01:00.92 9:12/M
25 Frank Rigelsky Highland Heights OH 2359 42 142 2:02:03.57 2:02:59.43 9:19/M
26 Eric Bodkin Strongsville OH 2152 44 145 2:02:46.20 2:03:36.48 9:22/M
27 Dave Orr Cuyahoga Fls OH 2169 42 152 2:03:58.03 2:04:11.87 9:28/M
28 Shawn May Medina OH 2671 44 162 2:07:36.97 2:08:00.30 9:45/M
29 Erik Ricci Akron OH 2591 41 163 2:07:55.01 2:11:23.07 9:46/M
30 Matthew Burnett Painesville OH 2375 41 175 2:10:40.76 2:11:40.33 9:59/M
31 Rick Neckar 2548 44 184 2:11:51.03 2:14:18.47 10:04/M
32 Matthew Zemla Olmsted Falls OH 2421 42 185 2:12:12.02 2:13:00.18 10:05/M
33 Samuel Feinberg Pepper Pike OH 2346 41 188 2:13:13.60 2:13:30.64 10:10/M
34 Adam Blackman Cleveland Heights OH 2327 43 197 2:15:59.75 2:18:21.30 10:23/M
35 John Lowry Denton TX 2162 43 202 2:17:10.86 2:17:52.97 10:28/M
36 Brannon Hebert 2310 43 209 2:20:24.26 2:20:57.75 10:43/M
37 Ming Pan Beachwood OH 2343 40 210 2:21:15.03 2:25:38.94 10:47/M
38 Matt Kuehnle Solon OH 2337 43 215 2:22:01.28 2:22:26.30 10:50/M
39 Jeff Turell Beachwood OH 2348 44 229 2:31:13.81 2:31:31.34 11:33/M
40 James Burrows Cleveland OH 2378 42 239 2:37:41.38 2:38:36.07 12:02/M
41 John Sherck 2339 42 252 2:57:22.31 3:02:47.57 13:32/M
42 Joseph Kuehnle Cincinnati OH 2195 43 254 2:59:03.43 2:59:28.84 13:40/M
 

Female 45 to 49

Record: Michelle Bertenthal - Year: 2018 - Time: 1:31:00.61

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristin Hartman Twinsburg OH 2637 48 10 1:34:38.41 1:34:43.66 7:13/M
2 Ruth Coffey Lakewood OH 2243 48 15 1:42:16.60 1:42:24.94 7:48/M
3 Christine Gibson Alliance OH 2561 48 19 1:43:48.45 1:43:59.76 7:55/M
4 Jennifer Longo Chagrin Falls OH 2319 46 21 1:44:18.76 1:44:32.93 7:58/M
5 Natalie Rose Wilby Waterdown ON 2749 48 41 1:50:47.06 1:51:01.70 8:27/M
6 Lori Franklin Brecksville OH 2554 48 80 1:59:42.17 1:59:55.16 9:08/M
7 Angela Pohl Chardon OH 2281 45 90 2:02:19.25 2:02:37.93 9:20/M
8 Ericka Frank Seven Hills OH 2553 47 91 2:02:27.03 2:05:12.61 9:21/M
9 Melina Dillon Sagamore Hills OH 2634 48 100 2:05:01.90 2:05:11.39 9:33/M
10 Parthenia Croskey Mentor OH 2444 46 103 2:05:27.36 2:05:40.59 9:35/M
11 Sharleen Flaherty Independence OH 2470 45 115 2:06:31.36 2:06:36.26 9:39/M
12 Kieo Pung Hudson OH 2761 46 117 2:07:11.66 2:07:51.39 9:43/M
13 Eileen Cook 2522 49 132 2:09:28.49 2:09:43.58 9:53/M
14 Julia Bruner Fairview Park OH 2494 47 144 2:11:46.10 2:12:26.39 10:04/M
15 Jennifer Fischer Brook Park OH 2530 45 164 2:14:43.92 2:45:03.05 10:17/M
16 Kelley Caryl Highland Heights OH 2268 49 173 2:15:45.77 2:16:07.25 10:22/M
17 Melinda Cox Sagamore Hills OH 2614 45 178 2:18:17.99 2:18:58.21 10:33/M
18 Jennifer Thompson Aurora OH 2603 48 199 2:23:58.75 2:29:52.28 10:59/M
19 Tonya Watkins Fairview Park OH 2745 46 204 2:25:25.38 2:26:11.57 11:06/M
20 Elizabeth Fleming Chagrin Falls OH 2323 46 214 2:27:27.18 2:28:08.75 11:15/M
21 Robin Siff Solon OH 2294 49 222 2:29:50.57 2:30:29.53 11:26/M
22 April Ramos 2698 45 228 2:30:50.93 2:31:30.78 11:31/M
23 Katy Mayher Parma Hts. OH 2426 45 231 2:31:16.07 2:31:37.69 11:33/M
24 Julie Pringle Big Prairie OH 2254 46 237 2:33:47.58 2:34:47.08 11:44/M
25 Cynthia Pineiro Sheffield Vlg OH 2544 48 249 2:39:13.34 2:39:13.34 12:09/M
26 Wendy Voelker Twinsburg OH 2331 47 280 3:03:14.21 3:03:54.61 13:59/M
 

Male 45 to 49

Record: Mike Ryan - Year: 2012 - Time: 1:16:53.90

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Faremouth Shaker Hts OH 2303 47 12 1:31:16.17 1:31:24.29 6:58/M
2 Matthew Lindley Shaker Hts OH 2342 48 14 1:31:35.27 1:31:45.42 6:59/M
3 Tyler Taigen Shaker Heights OH 2304 45 17 1:32:24.06 1:32:31.67 7:03/M
4 Chris Clark Moreland Hills OH 2328 46 21 1:33:05.98 1:33:10.38 7:06/M
5 Kevin Schmid Wooster OH 2416 49 22 1:33:53.31 1:33:57.10 7:10/M
6 Charles Middleton Hudson OH 2625 46 41 1:39:28.62 1:39:45.96 7:36/M
7 Christopher Grobelny Sagamore Hills OH 2564 48 43 1:39:34.87 1:39:56.82 7:36/M
8 Mark Cain Westlake OH 2534 47 49 1:41:02.42 1:41:08.23 7:43/M
9 Gershon Ben Cohen Shaker Heights OH 2389 47 52 1:42:38.98 1:42:48.09 7:50/M
10 Mike Carr Sagamore Hills OH 2581 45 54 1:43:17.36 1:44:05.80 7:53/M
11 Tom Sherwood Cleveland Heights OH 2171 49 63 1:46:12.46 1:46:32.52 8:06/M
12 Michael Mayhew Shaker Heights OH 2672 49 66 1:46:25.60 1:46:46.91 8:07/M
13 Michael MacCartney Cleveland OH 2524 46 74 1:48:18.10 1:48:26.25 8:16/M
14 Michael Donley Carrollton OH 2177 47 75 1:48:25.44 1:49:00.21 8:17/M
15 Michael Kolonich Copley OH 2161 49 95 1:52:48.82 1:53:23.39 8:37/M
16 Jason Elijah Tallmadge OH 2459 46 96 1:52:56.21 1:53:19.25 8:37/M
17 Robert Kimball Fairview Park OH 2181 47 101 1:53:33.51 1:53:45.20 8:40/M
18 Nick Zeman Cleveland OH 2619 46 102 1:53:35.76 1:54:06.50 8:40/M
19 Mike McDonald Lakewood OH 2674 49 106 1:54:41.24 1:55:24.51 8:45/M
20 Oliver Gloe Akron OH 2620 45 109 1:54:59.33 1:55:51.84 8:47/M
21 Ken Davenport Fairview Park OH 2404 45 117 1:57:26.00 1:58:04.55 8:58/M
22 David Strukel Massillon OH 2609 48 122 1:58:26.79 1:58:40.70 9:03/M
23 John Templeman Cleveland OH 2728 45 126 1:59:28.02 1:59:46.57 9:07/M
24 Joseph Pullin Amherst OH 2477 46 137 2:00:36.91 2:00:59.67 9:12/M
25 Michael Knott 2575 45 140 2:01:51.38 2:07:46.72 9:18/M
26 Dwayne Reid Sagamore Hills OH 2700 48 144 2:02:38.27 2:05:24.06 9:22/M
27 Scott Cunningham 2446 46 171 2:09:19.14 2:09:57.28 9:52/M
28 Jason Wehe Strongsville OH 2405 45 176 2:10:47.07 2:11:24.33 9:59/M
29 Jason Wackerly Canton OH 2173 47 181 2:11:18.46 2:11:30.45 10:01/M
30 Anbazhagan Prabhakaran Avon OH 2501 48 182 2:11:36.81 2:12:22.94 10:03/M
31 Alex Spinos Highland Heights OH 2267 47 191 2:14:03.87 2:14:27.69 10:14/M
32 Alex Giardini Avon OH 2256 48 195 2:15:38.44 2:16:24.10 10:21/M
33 Narayanan Raghavan Broadview Hts OH 2697 47 201 2:16:53.29 2:17:22.07 10:27/M
34 Michael Lascu Broadview Hts OH 2662 49 213 2:21:25.67 2:21:58.28 10:48/M
35 Corey McClimans Savannah GA 2631 49 232 2:32:13.04 2:32:25.10 11:37/M
36 Joe Powers Hudson OH 2630 49 233 2:32:13.11 2:32:24.85 11:37/M
37 Stephen Bittence Wickliffe OH 2300 48 238 2:37:17.75 2:38:06.00 12:00/M
38 John Fleming Chagrin Falls OH 2324 46 263 4:10:07.99 4:10:07.99 19:06/M
 

Female 50 to 54

Record: Pamela Rickard - Year: 2015 - Time: 1:28:40.06

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Douglas Akron OH 2454 51 27 1:47:17.29 1:47:26.18 8:11/M
2 Kay Cherian Gates Mills OH 2411 51 67 1:57:11.10 1:57:18.76 8:57/M
3 Sabine Iben Chagrin Falls OH 2287 52 70 1:58:04.27 1:58:13.82 9:01/M
4 Chris Knapp Ravenna OH 2655 51 75 1:59:01.43 1:59:22.95 9:05/M
5 Debra Waters Brook Park OH 2438 50 122 2:07:44.16 2:08:31.52 9:45/M
6 Jennifer Field Hilham TN 2467 52 128 2:08:54.65 2:09:19.88 9:50/M
7 Sheila Rayman Akron OH 2699 50 135 2:10:42.97 2:11:20.73 9:59/M
8 Tiffany Thorne Hudson OH 2600 54 150 2:13:02.48 2:13:13.01 10:09/M
9 Priscilla Thayer Westlake OH 2546 50 158 2:14:17.78 2:17:49.78 10:15/M
10 Rose Fagan Shaker Hts OH 2330 51 160 2:14:17.96 2:14:45.43 10:15/M
11 Michelle Haines Russell OH 2344 51 182 2:19:45.10 2:20:01.75 10:40/M
12 Dawn Bilski Lakewood OH 2539 54 192 2:22:09.42 2:22:40.11 10:51/M
13 Eileen Newcomb Chagrin Falls OH 2329 52 241 2:34:58.70 2:35:40.25 11:50/M
14 Colleen Fritz Moreland Hills OH 2285 50 242 2:35:39.48 2:36:06.71 11:53/M
15 Theresa Dahl Saint Marys PA 2216 53 243 2:35:42.41 2:36:13.23 11:53/M
16 Kathleen Hebebrand Sagamore Hills OH 2584 53 246 2:37:00.56 2:37:19.37 11:59/M
17 Georgia Gamble Brampton ON 2559 53 247 2:37:53.87 2:38:13.77 12:03/M
18 Anita Bennett Elyria OH 2365 53 248 2:39:07.28 2:39:53.69 12:09/M
19 Heather Sheller Rocky River OH 2499 51 273 2:55:07.59 2:55:38.97 13:22/M
20 Kimberly Pitney Hudson OH 2593 54 275 2:59:54.70 3:00:40.97 13:44/M
21 Dawn Brown Pepper Pike OH 2340 54 285 3:17:22.85 3:17:22.85 15:04/M
22 Maria Burmeister Ottawa Hills OH 2204 51 289 3:33:27.55 3:33:27.55 16:18/M
23 Tanya Lomac Lakewood OH 2360 50 293 4:08:27.17 4:08:27.17 18:58/M
 

Male 50 to 54

Record: Tim Clement - Year: 2011 - Time: 1:25:57.13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Steve Faust Wadsworth OH 2463 51 19 1:32:50.62 1:33:03.77 7:05/M
2 Kevin Mahoney Medina OH 2668 53 23 1:33:57.85 1:34:06.62 7:10/M
3 James Laudato Chardon OH 2261 52 44 1:40:04.41 1:40:10.74 7:38/M
4 Todd Hicks Chagrin Falls OH 2260 50 51 1:42:27.86 1:43:26.82 7:49/M
5 Willard Scandlon Litchfield OH 2259 52 56 1:43:58.22 1:45:10.18 7:56/M
6 Adam Cook Lakewood OH 2521 53 65 1:46:18.44 1:46:36.81 8:07/M
7 Michael Frothingham Shaker Hts OH 2245 53 71 1:47:51.62 1:48:00.59 8:14/M
8 Gerald Duffy Solon OH 2455 53 89 1:50:59.63 1:51:30.93 8:28/M
9 Suresh Babu Solon OH 2151 51 98 1:53:20.40 1:53:36.53 8:39/M
10 Thomas Wolke Medina OH 2751 54 105 1:54:25.75 1:54:42.83 8:44/M
11 Sean Fitzgerald Avon OH 2155 53 107 1:54:50.77 1:55:02.55 8:46/M
12 Jeff Caputo Bainbridge OH 2277 54 120 1:58:09.32 1:58:30.98 9:01/M
13 Doug Burkin Mentor OH 2326 51 123 1:58:27.31 2:01:58.11 9:03/M
14 Johnny Cudo Rocky River OH 2489 50 128 1:59:41.78 2:05:57.80 9:08/M
15 Daniel Fritz Moreland Hills OH 2286 52 139 2:01:34.10 2:01:42.41 9:17/M
16 Paul Freeman Avon Lake OH 2541 51 143 2:02:11.36 2:03:00.19 9:20/M
17 Bob Laws Highland Hts OH 2307 54 147 2:03:00.96 2:03:37.99 9:23/M
18 Tom Buser Parma OH 2407 53 160 2:07:01.22 2:07:38.25 9:42/M
19 Mark Galauner 2558 52 179 2:11:13.02 2:11:29.38 10:01/M
20 Don Dye Cleveland OH 2457 50 186 2:12:17.93 2:13:00.53 10:06/M
21 Craig Thompson Akron OH 2200 54 192 2:14:09.53 2:14:49.77 10:14/M
22 Jon May Twinsburg OH 2612 51 193 2:14:47.83 2:20:28.29 10:17/M
23 Jeff Vennetti Westlake OH 2543 54 198 2:16:00.25 2:16:33.77 10:23/M
24 David Toth Solon OH 2295 52 200 2:16:32.19 2:17:10.70 10:25/M
25 Ken Grohe Sanford FL 2566 52 203 2:18:03.53 2:22:50.83 10:32/M
26 Terry Friguglietti Shaker Heights OH 2555 51 212 2:21:25.00 2:21:58.26 10:48/M
27 Cedric Johns Cleveland OH 2650 50 222 2:26:55.11 2:27:32.19 11:13/M
28 Joseph Mate Stow OH 2596 54 225 2:27:52.86 2:29:58.67 11:17/M
29 Tony Thompson Bastrop TX 2729 50 228 2:30:52.56 2:31:31.71 11:31/M
30 Glenn Schauer Ridgway PA 2198 52 236 2:35:43.30 2:36:14.08 11:53/M
31 David Littman Mentor OH 2182 51 244 2:45:42.74 2:48:41.85 12:39/M
32 Bryan Jones Canton OH 2649 52 253 2:58:36.12 2:58:36.12 13:38/M
33 Dale Fisher Silver Lake OH 2469 50 262 3:36:05.36 3:36:05.36 16:30/M
 

Female 55 to 59

Record: Brenda Estlack - Year: 2018 - Time: 1:40:42.54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Annette Bauer New Carlisle OH 2241 55 36 1:50:03.25 1:50:13.82 8:24/M
2 Kelly Powall Mentor OH 2332 56 37 1:50:08.95 1:50:25.23 8:25/M
3 Linda Nahrstedt Stow OH 2685 58 42 1:50:48.34 1:51:25.24 8:28/M
4 Dianne Laheta Broadview Hts OH 2352 57 47 1:52:18.06 1:52:33.40 8:34/M
5 Cheri Clifford Perry OH 2388 58 96 2:03:17.68 2:03:38.54 9:25/M
6 Karen Burke Copley OH 2203 58 131 2:09:23.35 2:09:41.95 9:53/M
7 Laurel Wick Rocky River OH 2507 56 159 2:14:17.80 2:14:57.77 10:15/M
8 Catherine Fox Cleveland OH 2492 55 165 2:14:44.96 2:15:09.79 10:17/M
9 Helen Lardner Gates Mills OH 2269 56 172 2:15:45.74 2:16:07.23 10:22/M
10 Susan Klein Shaker Hts OH 2272 55 174 2:16:56.07 2:17:27.94 10:27/M
11 Pamela White Cleveland OH 2237 58 186 2:21:16.70 2:21:53.08 10:47/M
12 Shari Hower Akron OH 2643 59 195 2:22:31.72 2:22:47.60 10:53/M
13 Patrice Gambino Sagamore Hls OH 2632 55 212 2:26:43.38 2:27:06.58 11:12/M
14 Sharon Lyons Berea OH 2424 56 230 2:31:12.03 2:31:34.32 11:33/M
15 Laurie Weiner North Canton OH 2214 55 244 2:35:51.38 2:36:36.63 11:54/M
16 Jean Hammond Akron OH 2248 56 257 2:43:15.03 2:43:15.03 12:28/M
17 Karen Malek Medina OH 2396 56 265 2:47:43.85 2:50:39.10 12:48/M
18 Georgia Adams Hudson OH 2362 56 284 3:15:27.77 3:15:27.77 14:55/M
19 Susan Moore Avon Lake OH 2678 56 287 3:23:59.69 3:24:50.34 15:34/M
20 Susan Hammes Granger IN 2568 59 288 3:31:03.17 3:31:03.17 16:07/M
21 Susan Adams Burton OH 2278 56 294 4:10:09.16 4:10:09.16 19:06/M
 

Male 55 to 59

Record: Don Cassidy - Year: 2009 - Time: 1:27:11.04

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Clair Winebar Bluffton OH 1833 58 20 1:33:02.15 1:33:13.47 7:06/M
2 Vladimir Suchan Cuyahoga Falls OH 2586 57 29 1:35:30.77 1:35:36.32 7:17/M
3 Kenneth Rabatin Twinsburg OH 2594 58 42 1:39:34.76 1:39:51.49 7:36/M
4 Michael David Copley OH 2447 59 53 1:43:13.89 1:43:25.04 7:53/M
5 Bruce Hammerle Conway PA 2157 56 55 1:43:55.79 1:44:04.69 7:56/M
6 Paul Frankmann Aurora OH 2179 56 77 1:48:40.66 1:49:01.53 8:18/M
7 Jerry Aizen Solon OH 2290 59 78 1:48:58.92 1:49:05.61 8:19/M
8 Mike Schipper Lakewood OH 2709 59 88 1:50:56.56 1:51:26.44 8:28/M
9 Dale Brott Uniontown OH 2372 59 91 1:51:54.50 1:52:09.44 8:33/M
10 Mark Siwik Broadview Heights OH 2626 55 92 1:52:09.90 1:52:41.70 8:34/M
11 Bruce Sampsel Chagrin Falls OH 2318 56 93 1:52:17.85 1:52:32.91 8:34/M
12 Rick Morris Akron OH 2680 59 110 1:55:16.56 1:55:26.71 8:48/M
13 Jerry Turner Chagrin Falls OH 2313 56 111 1:55:59.42 1:58:09.19 8:51/M
14 John Webster Cleveland OH 2505 59 114 1:56:32.50 1:57:52.98 8:54/M
15 Kevin McGlauchlen Inver Grove MN 2183 55 129 1:59:47.70 2:00:04.72 9:09/M
16 Patrick Brown Cleveland Heights OH 2349 57 134 2:00:06.79 2:00:46.17 9:10/M
17 Jim Slovan Macedonia OH 2583 58 141 2:02:03.45 2:02:55.44 9:19/M
18 Michael Laheta Broadview Heights OH 2353 57 148 2:03:13.17 2:03:33.79 9:24/M
19 John Martorana Chardon OH 2197 55 149 2:03:20.10 2:11:28.47 9:25/M
20 John Krivanek Brecksville OH 2635 58 153 2:04:31.70 2:08:42.76 9:30/M
21 Jim Capron Medina OH 2382 55 165 2:08:06.53 2:08:06.53 9:47/M
22 Stephen Strnisha Surf City NC 2723 59 174 2:10:27.82 2:12:47.86 9:58/M
23 Donald McMillan Wadsworth OH 2633 59 190 2:13:57.16 2:14:24.00 10:14/M
24 Dan Noonan Worthington OH 2687 57 207 2:19:41.86 2:24:31.95 10:40/M
25 Kevin Croghan Twinsburg OH 2284 56 218 2:23:56.19 2:29:52.39 10:59/M
26 Daniel Ferko Lexington Park MD 2255 55 223 2:27:12.44 2:28:05.72 11:14/M
27 Scott Dahl 2154 55 237 2:35:43.38 2:36:14.30 11:53/M
28 Ronald Dee Brewster MA 2451 55 240 2:37:51.22 2:38:18.52 12:03/M
29 Robert Martel North Olmsted OH 2764 55 249 2:49:31.98 2:50:16.23 12:56/M
30 Eric Adams 2361 58 258 3:15:31.73 3:15:31.73 14:56/M
31 Bob Moore 2677 55 260 3:24:00.05 3:24:51.33 15:34/M
32 Mark Burns Burton OH 2279 59 264 4:10:09.21 4:10:09.21 19:06/M
 

Female 60 to 64

Record: Valerie Fitzpatrick - Year: 2018 - Time: 1:53:39.18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Teodosio Munroe Falls OH 2640 62 121 2:07:34.36 2:08:04.00 9:44/M
2 Diane Berkley Stow OH 2366 62 138 2:11:12.17 2:12:35.05 10:01/M
3 Diane Ellis Brecksville OH 2460 61 216 2:28:24.25 2:28:59.76 11:20/M
4 Hannah Adrian Gates Mills OH 2364 62 232 2:31:41.58 3:02:19.40 11:35/M
5 Melinda Schlessel Lyndhurst OH 2347 60 271 2:53:39.65 2:53:57.21 13:15/M
6 Aurora Cooney Akron OH 2441 63 292 4:08:26.51 4:08:26.51 18:58/M
 

Male 60 to 64

Record: Brent Stewart - Year: 2017 - Time: 1:27:52.84

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tim Vierheller Orrville OH 2738 60 27 1:35:12.99 1:35:26.66 7:16/M
2 John Zangmeister Fairview Park OH 2484 61 70 1:47:34.79 1:47:45.32 8:13/M
3 Barrick Stees Chagrin Falls OH 2314 60 84 1:49:52.89 1:50:04.05 8:23/M
4 George Themelis Brecksville OH 2579 60 112 1:56:01.82 1:56:10.87 8:51/M
5 Doug Patton Wooster OH 2185 62 116 1:57:11.60 1:57:42.08 8:57/M
6 John Kerezy Broadview Hts OH 2654 62 118 1:57:55.36 2:01:04.03 9:00/M
7 Robert Murphy Lakewood OH 2504 60 159 2:06:20.57 2:07:41.87 9:39/M
8 Steven Byrne Chagrin Falls OH 2293 60 161 2:07:19.68 2:07:57.69 9:43/M
9 Mark Gibbons Wexford PA 2156 60 167 2:08:33.66 2:08:51.21 9:49/M
10 Phillip Wotawa North Royalton OH 2753 61 189 2:13:23.40 2:13:42.29 10:11/M
11 Joe Gensert Elyria OH 2532 62 204 2:18:17.78 2:19:17.70 10:33/M
12 John Hastings Gahanna OH 2158 60 205 2:18:18.45 2:19:45.66 10:33/M
13 Keith Gruber N Royalton OH 2567 60 206 2:18:47.01 2:19:34.06 10:36/M
14 Joe Palencik Jr Stow OH 2628 63 217 2:22:46.93 2:23:26.28 10:54/M
15 Salvatore Sidoti Walton Hills OH 2714 60 220 2:25:05.65 2:26:05.62 11:05/M
16 Joseph Willis Shaker Heights OH 2188 61 224 2:27:16.95 2:28:41.72 11:15/M
17 Walter Senney Cleveland OH 2712 63 230 2:31:16.88 2:31:24.06 11:33/M
18 Steve Hendrix Sagamore Hills OH 2590 62 245 2:46:00.94 2:46:44.32 12:40/M
19 Keith Winkler Sterling OH 2399 63 247 2:47:45.71 2:47:45.71 12:48/M
20 Michael Shimala Valparaiso IN 2199 61 256 3:07:22.40 3:08:21.67 14:18/M
 

Female 65 to 69

Record: Donna Serdinak - Year: 2009 - Time: 1:50:44.75

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peggy Wise Seminole FL 2616 66 101 2:05:06.13 2:05:25.97 9:33/M
2 Jan Brewer 2370 65 137 2:11:02.98 2:11:28.90 10:00/M
3 Cindy Gensur South Euclid OH 2270 65 185 2:20:56.91 2:21:39.69 10:46/M
4 Mary Ann Pettit Burton OH 2276 67 245 2:36:41.97 2:36:51.80 11:58/M
5 Tanya Ashinhurst Newbury OH 2356 66 276 3:00:38.14 3:02:46.27 13:47/M
6 Karen Zeleznik Macedonia OH 2755 68 291 3:49:36.45 3:50:01.68 17:32/M
 

Male 65 to 69

Record: David Blankenship - Year: 2016 - Time: 1:29:37.56

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Thomas Kilcourse Avon Lake OH 2482 66 85 1:50:06.88 1:50:12.66 8:24/M
2 Jeffrey Irvine Shaker Heights OH 2273 65 199 2:16:20.50 2:16:50.46 10:24/M
3 Andrew Moree Hudson OH 2765 68 208 2:19:43.68 2:20:12.38 10:40/M
4 Dean Peterson Appleton WI 2694 69 235 2:34:47.53 2:34:47.53 11:49/M
5 Jack Gill Lakewood OH 2472 66 255 3:01:15.27 3:01:47.94 13:50/M
6 James Rege Macedonia OH 2576 69 259 3:21:25.65 3:21:25.65 15:23/M
7 Ed Burns Valparaiso IN 2192 69 261 3:24:42.83 3:25:42.80 15:38/M
 

Male 70 and Over

Record: Alan Kochheiser - Year: 2015 - Time: 1:49:47.28

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Plough Ravenna OH 2766 72 173 2:10:26.36 2:10:52.01 9:57/M
2 Marty McPeak Shaker Heights OH 2283 71 178 2:11:07.42 2:11:37.25 10:01/M
3 Chuck Misja Hudson OH 2608 70 180 2:11:18.30 2:11:46.64 10:01/M
4 Randall Riley Southington OH 2187 70 187 2:12:30.53 2:13:19.56 10:07/M
5 Lynn Brown Annapolis MD 2176 74 216 2:22:29.43 2:22:40.33 10:53/M
6 Russ Ruebensaal Strongsville OH 2395 72 219 2:24:01.72 2:24:16.69 11:00/M
7 Frank Korth New Albany OH 2656 74 242 2:44:50.00 2:45:01.35 12:35/M
8 David Cohen Ann Arbor MI 2153 76 248 2:48:34.27 2:49:08.20 12:52/M
9 Tom Derby Norwalk OH 2452 72 250 2:51:02.76 2:51:29.81 13:03/M
10 Lawrence McDonald Fairview Park OH 2164 76 251 2:52:16.61 2:53:00.86 13:09/M
11 Jim Turpin Avon OH 2498 72 257 3:15:13.64 3:15:56.72 14:54/M
12 Val Zalaiskalns Massillon OH 2202 73 265 4:33:50.74 4:33:50.74 20:54/M

*Overall place within gender.